Arif HÜR

Piyasaya çıktığı günden bu yana sound’ları ve tarzlarıyla dikkat çeken Öfkeli Kalabalık nihayet yeni bir albümle bu ay karşımıza çıkacak. Önce bir tekli ardından da Sony Music etiketli albüm yayınlayacak olan gruptan Erkin Sağsen sorularımızı yanıtladı.

❏ Eylül’de yeni albümünüz çıkacak. Biraz yapım aşamasından söz eder misiniz? Kayıtları Cihangir Müzik Evi’nde canlı olarak aldık. Rahat ve keyifli geçti. Miksleri de Barış Yetkin yaptı.

❏ Eski röportajlarınızda Ankara ekolü sıklıkla sorulmuş. Bunun bir kısıtlama olduğunu düşünüyor musunuz?
Kısıtlama değil ama artık bir klişe olduğunu düşünüyorum, Motto, Son Feci Bisiklet ve TNK gruplarında her birimiz ayrı ayrı da Ankara ekolü sorusu cevaplamak zorunda kaldığı için, bunlar bize ikinci baskı oluyor. Kendi adıma benim hiç müzik yaparken aklıma böyle şeyler gelmiyor. Ankara ekolü olsun da kısıtını az koyalım gibisinden.

❏ İsmi seçme hikayenizi biliyorum ancak ismin grubun müziğindeki etkisi var mı? Aslında yaptığımız müzik içindeki agresif tavır isimle çok bütünleşiyor. Diğer gruplar olmasaydı garip bir isim olarak değerlendirilmeyebilirdi. Kontrasttan çok uyum var diyebiliriz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Öfkeli Kalabalık (@ofkelikalaba)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Peki ya parçaların ismi nasıl seçiliyor?
Genelde parçaların anlattığı konu üzerinden bir isim seçiliyor. Örneğin Tiyatral Bir Şölen şarkımız bize bir müzikal şarkısını anımsattığı için ismini öyle koymak istedik. Şarkıların arkasında olabilir ancak isimlerinin arkasında büyük hikayeler yok.

❏ Gruptaki herkesin renkli bir kişiliği var. Bunu sahneye yansıtmanın yollarını arıyor musunuz?
Genel olarak herkes kendi kimliğini ortaya koyuyor sahnede. Müziğimiz de bu mantığın üzerine kurulu. Kostüm kullanımı daha çok basçımız Basri Hayran ve vokalimiz Can Büyükbaş’ın hoşuna gidiyor. Elbette, sahneye çıktığımız ve bir gösteri icra ettiğimiz için günlük hayatımızdan farklı ve Öfkeli Kalabalık’ın ruhuna uygun durmaya çalışıyoruz sahnede. Bunun dışında özel olarak planladığımız bir durum yok. İçimizden nasıl geliyorsa öyle davranıyoruz, çalıyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Öfkeli Kalabalık (@ofkelikalaba)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Müziğin dijital platformlara girişiyle başarı kavramı değişti, kimine göre işin heyecanı da bozuldu. Sizce günümüzde müzikal anlamda başarı nedir?
Tık sayısı! Şaka bir yana bence günümüzde müzikal anlamda başarı tanımı değişmedi. Benim için bir müzikal eser, zamandan bağımsız olarak ne kadar fazla kalbe, beyne, insana ne kadar güçle dokunabilirse o kadar başarılıdır. Bu geniş tanımda satış da olabilir, tık da olabilir.

❏ Bundan sonra neler yapacaksınız?
Bundan sonra ilk albümün çıkışı var, tatlı güzel heyecanlar. İlk 2 video klibimiz tamamlandı. Erman Özkargın yönetmenliğinde, tek plan ile iki klip çektik. Onları piyasaya süreceğiz.