Onlar yola rock diyerek çıkıp, pop’a evrildiler. Buna rağmen hayran kitlesinde bir değişim veya azalmadan ziyade her gün artış oldu. Kim bilir, belki önümüzdeki yıllarda bambaşka bir tarzda karşımıza çıkıverirler. Benimsedikleri tarzdaki müziği ise “Kolpa”dan değil, “harbiden” layıkıyla seyirciye sunuyorlar. Kendileriyle güzel, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Unutmadan; Kolpa, 8 Eylül Pazar günü Akbatı’nın 8. yaş kutlamaları etkinliği kapsamında düzenlenen festivalde sahne alacak. Kaçırmayın deriz, ayrıca festivalin kapanış konseri olacak.

Kolpa grubunu ilk olarak bir alternatif-rock grubu olarak tanıdık. Ama Google’da arayınca tarzınız Pop-Rock olarak yazıyor. Ece Seçkin ve İskender Paydaş gibi Türk pop müziğinin önemli isimleriyle de düetleriniz oldu. Siz tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Bora Yeter: Bir tanım yapmamayı tercih ederiz aslında. Hepimiz dönem dönem farklı müzik tarzlarını sevip dinleyebiliyoruz. Grup olarak da kendimizi kısıtlamadan her tarzla içli dışlı olmayı tercih ediyoruz. Ama mutlaka bir tarz belirtilmesi gerekiyorsa; radyo müziği yaptığımız için Pop, sahne performansımızın formatından dolayı ise rock diyebiliriz.

Barış Yurtcu: O nedenle mutlaka gerekiyorsa pop-rock galiba en iyi tanım.

Peki Rap müzik hakkında ne düşünüyorsunuz? Rapçilerle beraber de bir şarkı yaptığınızı görür müyüz?

Barış: Neden olmasın? Ortaya güzel bir konsept ve şarkı çıkarsa bunu yapmayı düşünüyoruz.

Bora: Rap müzik özellikle basma kalıp sınırları olmaması açısından önemli bir müzik türü. Biz de Türkiye’de Rap müzik üretimi adına harika gelişmeler olmasını keyifle takip ediyoruz.

Bora Yeter, on parmağınızda on marifet desek yeridir. İnsanlar sizi Kolpa’nın bas gitaristi olarak tanıyor olabilir. Aynı zamanda menajer, sosyal medya danışmanı ve prodüktörsünüz. Gökçe ve Seksendört gibi isimlerin menajerliğini yapmışsınız. Teoman, Hadise, Hande Yener, Ferhat Göçer gibi birçok sanatçıya da danışmanlık vermişsiniz. Halen bu tempoyla çalışmaya devam ediyor musunuz?

Bora: İnternet ve sosyal medyanın parlamaya başladığı ilk dönemlerde 50’ye yakın kurum ve sanatçıya danışmanlık hizmeti verdim. Geçen seneden bu yana Kolpa’ya ve kendi elektronik müzik projeme yoğunlaştım. Ama dönem dönem kısa süreli danışmanlık hizmeti verdiğim projeler ve kurumlar oluyor.

Elektronik müzik projeniz “Bora Yeter Collective” dahilinde bir şarkıyı da (Odam Kireç Tutmuyor) Samuray Gökçe’yle beraber yaptınız. Gökçe, Kolpa grubunun davulcusu olarak tanınsa da, aslında Aydilge, Halil Sezai, Esin İris gibi isimlerle çalışan bir prodüktör. Bu sorumuz Samuray Gökçe’ye. Davulcu mu olmak keyifli? Prodüktör olmak mı?

Samuray Gökçe: Sahne müzisyenliğinin verdiği adrenalin ve keyif bambaşka. Stüdyodaki yaratım süreci ve ses tasarımı yapmanın verdiği keyif de bambaşka. Müzik prodüksiyonunu sadece stüdyoda değil, yaz boyunca yazlıkta da mobil olarak sürdürdüm mesela. Sürekli yeni müzik türleriyle, yeni sound’larla meşgul olmak son 5-6 yıldır en çok keyif aldığım oyun alanı diyebiliriz.

Cenk Taner Dönmez; grubun gitaristisiniz fakat sizin de kişisel bir YouTube kanalınız var. Orada çalıp söylüyorsunuz aynı zamanda. Benim en beğendiklerim “Seni Yerler” cover’ı ve sözü müziği size ait olan “Bir Kadın” şarkısı oldu. Youtube kanalınızda başka şarkılar yayınlamaya devam edecek misiniz?

Cenk Taner Dönmez: İnsanların aradıkları şeyi şarkılarda bulması çok güzel bir şey. Teşekkür ederim. Kolpa’da herkes bir şeyler üretiyor, Kolpa dışında kalan üretimlerimizi de insanlarla paylaşmamak olmaz ama 🙂 çünkü paylaşmak güzeldir.

Gelelim grubun solisti: Barış Yurtcu’ya. Eylül ayının ilk haftasında Deniz Baysal’la dünya evine giriyorsunuz. Düğün hazırlıkları nasıl gidiyor?

Barış: Düğün hazırlıklarımız devam ediyor. Ailelerimiz ve dostlarımızla harika bir gece olacağını düşünüyoruz. Heyecanlıyız.

Ece Seçkin’le olan düetiniz “Hoş Geldin Ayrılığa” büyük beğeni toplamıştı. 3-4 yıl geçmesine rağmen hala hepimizin hafızasında. Şimdi ise Yaprak Çamlıca ile bir düet yaptınız. “Unutmadım” düeti çıkalı 3 ay oldu. Beklediğiniz ilgiyi görüyor mu?

Bora: Sevgili dostumuz Yaprak’ın bir şarkısını beraber seslendirdik. Yaprak çok iyi bir vokal ve şarkı yazarı. Dinleyicimiz de Unutmadım’ı çok sevdi ve çok iyi tepkiler alıyoruz. Hoş Geldin Ayrılığa kadar sevilir mi bilmiyoruz. Şimdiden 10 milyon izlenmeyi geçti ve diğer dijital platformlarda da oldukça yüksek oranlarda dinleniyor.

Son albümünüz Aşk ve Hayat Hakkında çıkalı 5 yıl oldu. Hayranlarınız dört gözle sizden müjdeli bir haber bekliyor. Kim bilir belki de Back on Stage’de yeni albüm müjdesi verirsiniz? 😊

Barış: Galiba öyle bir sürprizimiz yok, öyle değil mi Bora?

Bora: Albüm kaydetmek çok uzun zaman alıyor. Onun yerine bir süre daha single’lar halinde şarkılar yayınlamaya devam edeceğiz.

Barış: Ama en geç Ekim’de yeni bir şarkı üzerinde çalışmaya başlarız.

kolpa ece seçkin

Eylül ayının ilk haftası Akbatı’da gerçekleştireceğiniz konserde müzikseverleri neler bekliyor? Bir sürpriz olacak mı?

Barış: Yaşadığımız şehir olduğu için İstanbul konserlerinin bizim için keyfi farklı oluyor. Yol yorgunluğu, uçak rötarları veya gürültülü otel dertleri yok.

Cenk: Dinleyicilerimiz enerjik ve dolu dolu bir performans izlemeye hazırlansınlar 🙂