Zeynep TOKER

Avustralya doğumlu şarkıcı, söz yazarı ve gitarist Kat Frankie, 5. stüdyo albümü Shiny Things ile bu yıl içerisinde dinleyicisiyle buluştu. Rock bir albüm üreterek farklı şeyler yapmak istediğini dile getiren müzisyen, yıllar geçtikçe bazı politik konuların şarkı sözlerinde giderek daha fazla yer aldığını ve albümün aldığı bu şekille gurur duyduğunu dile getirdi. Spotify’da en çok dinlenen şehirler arasında üçüncü sırada İstanbul’un yer aldığını söylediğimizde ise; “Arada bir tür bağ olmalı, çünkü sanırım Türk dinleyicilerim daha hüzünlü şarkılarımı tercih ediyor. O şarkılar her şeyi döktüğüm şarkılar, bu yüzden bunlara açık olan herkesi gerçekten takdir ediyorum.” dedi.

Müziklerinin yapımcılığını üstlendiği Die Stillen Trabanten filminin Aralık ayında vizyona gireceğini müjdeleyen Kat Frankie, tüm detayları Back on Stage’ anlattı.

ο Daha önce hiç ziyaret etmemiş olmanıza ve Almanca bilmemenize rağmen 2004’te Berlin’e taşındınız. Berlin’in müzisyenler için çok doğru bir şehir olduğu hep söylenir. Peki Berlin’in sizin müzikal yolculuğunuzda yeri nedir? Sizi hem kişisel olarak hem de müziğiniz açısından sizi ne yönlerden besledi?

Avustralya’da yaşadığım zamanlarda en sevdiğim gruplardan biri, Chicks on Speed, Berlin’deydi ve Berlin’in müzisyenler için ne kadar harika olduğunu, yaşamanın ne kadar ucuz olduğunu anlatan bir röportajlarını okumuştum. Elbette şehir şu an o kadar da ucuz değil fakat buradan çok fazla destek ve ilham aldım. Burada iyi şarkılar yazmakla ve harika sanat işleri yaratmakla gerçekten ilgilenen bir topluluk var. Birçok yetenekli insan burada yaşadığı için birlikte çalışacak güzel insanlar bulmak çok kolay oluyor ama ne yazık ki Berlin artık daha kurumsal bir hale geliyor ve bu değişen kültürle birlikte müziğin nasıl ve ne şekilde yapıldığı da değişiyor. Genel olarak burada yaşamak harika bir deneyimdi.

ο Spotify’da en çok dinlendiğiniz şehirler arasında üçüncü sırada İstanbul yer alıyor. Türkiye’deki dinleyicilerinizle aranızda ayrı bir bağ olduğunu düşünüyor musunuz?

Arada bir tür bağ olmalı, çünkü sanırım Türk dinleyicilerim daha hüzünlü şarkılarımı tercih ediyor. O şarkılar her şeyi döktüğüm şarkılar, bu yüzden bunlara açık olan herkesi gerçekten takdir ediyorum.

ο Türk müzisyenleri dinliyor musunuz? Sevdiğiniz, takip ettiğiniz isimler var mı?

Yeterince dinlemiyorum! Derya Yıldırım gibi Türk kökenli ama Alman ve yetenekli sanatçıları dinliyorum. Bana önerebileceğiniz birkaç öneriniz varsa lütfen söyleyin!

ο Dinleyicilerinizin duygularına dokunan şarkı sözleriniz var. Bu sözleri yazarken size en çok ne ilham verir? Motivasyonunuzu nasıl sağlarsınız?

Şarkılarımın hepsi minik tohumlar olarak başlıyor. Okuduğum bir şey olabilir veya birinin bana söylediği bir şey olabilir; aklıma bir şey takılıyor ve kendime bu nedir diye sormaya başlıyorum. Bu duyguyu nasıl tarif edebilirim? Buradaki fikir nedir? Bunu sadece kelimelerle değil, aynı zamanda müzikal düzenleme ve şarkı söyleme şeklim ile de yapmaya çalışıyorum. İnsanlara ulaşmak için şarkının her bileşenini kullanmak istiyorum.

ο Shiny Things isimli 5. albümünüzü bu yıl içerisinde yayınladınız. Albümün nasıl bir hazırlık süreci vardı?

Shiny Things’i yapmadan önce bir pop albümü çıkardım ve ayrıca bir acapella şovu yaptım, bu yüzden bir rock albümü üretmek gibi biraz farklı bir şey yapmak istedim, elektro gitarlı, dinamik, hatta agresif diyebiliriz. Yıllar geçtikçe bazı politik konular şarkı sözlerimde giderek daha fazla yer buldu ve bu yüzden kulağa ‘protesto müziği’ gibi gelmeyen protesto müziği yazma fikrine yoğunlaşmak istedim. Albümün aldığı şekille gerçekten gurur duyuyorum.

ο Günümüzde müzisyenler eskisi gibi aslında video kliplerin üzerine çok düşmüyorlar. Fakat siz Shiny Things klibi ile teatralliğinizi bize gösteriyorsunuz. Bu klibin çekim süreci nasıl gerçekleşti?

Albümün tüm müzik videolarını yazıp yapımcılığını yaptım ve bu büyük bir girişimdi. Çoğunlukla arkadaşlarımla çalıştım ve bu süreçte film yapımıyla ilgili çok şey öğrendim, özellikle de ekipman tarafında. Shiny Things için video çekmek çok eğlenceliydi. Yaşayan rönesans tabloları ‘tableaux vivants’ yaratma fikri aklıma geldi ve bu fikir gerçekten güzel evrildi. Sahneler üzerinde çalışırken gerçekten komik provalar yaptık ve kostümleri bir araya getirmek ve tüm bu çılgın kıyafetleri denemek harikaydı.

ο Farklı isimlerle olan iş birliğiniz nasıl gerçekleşiyor? Bir araya geldiğinizde birbirinizi nasıl besliyorsunuz?

Her işbirliği farklıdır. Bazen birileri benden şarkılarına bir vokal eklememi isteyebilir, başka biri şarkı sözlerini birlikte yazmak veya tüm şarkının yapımcılığını yaptırmak isteyebilir. Birlikte çalışmanın çok farklı yolları var. Albümüm için bazı arkadaşlarımın ortak yazarlığı var ve hepsi farklı süreçlerdi. Road Movie, şarkıyı da söyleyen Katrin Hahner ile gerçek bir iş birliği diyebileceğim şeydi. Ana mısra melodisini ve akorları yazdım ve sonra Katrin başka melodik fikirler ekledi ve sözleri yazmak ve aranjman üzerinde birlikte çalışmak için Zoom’da (Covid-19 kısıtlamaları sırasındaydı) birkaç kez buluştuk. Daha sonra davulcu Robert Kretzschmar, şarkıyı ilk başta planladığımdan farklı bir yöne götüren gerçekten güzel bir davul ritmi önerdi.

ο Bu aralar hangi grupları/müzisyenleri dinliyorsunuz?

Çoğunlukla arkadaşlarımın ürettiği işleri dinliyorum. Katrin Hahner’ın projesi, Kenichi & the Sun en yenilikçi aranjman fikirlerinden bazılarına sahip, Albertine Sarges (eskiden benim grubumda çalıyordu!) sürekli çok harika indie şarkılar yayınlıyor. Fama M’Boup’un deneysel caz loop ikilisi Olicía’sından gerçekten keyif alıyorum. Fama, Love şarkımı söyledi ve inanılmaz yetenekli bir insan. Bir şeyleri tekrar tekrar dinlemem ama Shiny Things‘i yaparken ilham almak için PJ Harvey’in ilk albümlerini dinliyordum.

ο Yakın gelecekte planlarınız neler?

Almanya turuna çıkmak üzereyim! Bir sürü konser veriyoruz ve 2 yıl turne yapmadıktan sonra nihayet yollara döndüğüm için gerçekten heyecanlıyım. Ayrıca müziklerinin yapımcılığını üstlendiğim Die Stillen Trabanten filminin vizyona gireceği Aralık ayını da sabırsızlıkla bekliyorum ve bundan sonra da tekrar acapella şovum olan B O D I E S üzerinde çalışacağım. Önümüzdeki yıl bunu tekrar sahneye koymayı planlıyoruz.