Öykü GÜL

Netflix’in Wednesday başarısı sayesinde dans sahnesi ile akıllarda kalan Lady Gaga şarkısını artık hepimiz biliyoruz. Biz de biraz eskilere dönüp aklımızda kalan diğer parçalara bakalım istedik ve duyduğumuzda kafamızda sahnelerin canlandığı 10 şarkıyı listeledik.

1- Big Little Lies / Cold Little Heart – Michael Kiwanuka

Tabii ki Big Little Lies ile başlamamız lazım. Dizinin başarısı kadar introsunda kullanılan parçası ile Michael Kiwanuka’yı bilmeyenler de tanımış oldu. Adeta bir TikTok şarkısı kadar şahlandı Kiwanuka ve dünyaca tanınır hale geldi.

2- How I Met Your Mother / 500 Miles – The Proclaimers

500 Miles’ı duyup da Marshall ve Ted’in araba yolculuğunu kafasında canlandırmayan yoktur diye tahmin ediyoruz. Dizinin gündem olduğu dönemlerde hangimiz road trip’lerde bu şarkıyı açmadık ki.

3- Stranger Things / Running Up That Hill – Kate Bush

TikTok starı demek her ne kadar yerinde olsa da döneminin en başarılı şarkılarından Running Up That Hill geçtiğimiz yaz tekrar gündemdeydi. Bazılarımızın bir Placebo şarkısı olarak bildiği bu parça son sezonda Stranger Things’i gündeme getirdiği kadar TikTok’ta da viral olmuştu.

4- Ölümlü Dünya / Gurbet – Özdemir Erdoğan

Ölümlü Dünya’yı listeye eklememek olmazdı. Çöpçüler Kralı’na saygıyla eğiliyoruz ama inkar etmeyin, bu melodiyi duyar duymaz gözünüzün önüne Serbest gelmiyor olamaz!

5- The Batman / Something In The Way – Nirvana

Gündem belirlemekte olduğu kadar ölüleri diriltmekte de oldukça başarılı olan TikTok, bu sefer de Robert Pattinson’dan izlediğimiz The Batman filminde kullanılan Something In The Way için gösterdi hünerlerini. Sonundaki hımlamayı hepimiz biliyoruz artık.

6- Bir Başkadır / Gündüzüm Seninle – Ferdi Özbeğen

Bu parça için çok da bir şey demeye gerek yok. Dizinin başarısının yanı sıra bu şarkının bir hikaye ile bu kadar uyması çok etkileyici. Tüm rakı sofrası playlist’lerine girmişti malum.

7- Narcos  / Tuyo – Rodrigo Amarante

İlk tınıları duyar duymaz Narcos dediğimiz parçanın sahibi Rodrigo Amarante, globalde çok tanınmış olmasa da Tuyo ile dizinin ilk yayınlandığı 2015 senesinde adını herkese duyurmuştu.

8- Succession / Original Soundtrack

Herkesin introsunu geçmediği bir dizisi vardır. Benim içinse Bojack Horseman ile birinciliği paylaşan talihli Succession. Bir dizi soundtrack’i olarak başarısını kenara atmakla beraber, parçanın dizi haricinde de açılıp dinlenebilme potansiyeline aşığız.

9- Euphoria / Original Soundtracks

Listenin diğer üyelerine farkla dizi için Labrinth’in hazırladığı albüm baştan sona sıkmadan dinlenebiliyor. Euphoria aşıkları için her parçası ile mükemmel bir albüm.

10- Orange Is The New Black / You’ve Got Time – Regina Specktor

Yine skip butonuna basamadığımız ve sonuna kadar izlediğimiz bir intro parçası You’ve Got Time, Orange Is The New Black hayranları için dizinin en sevilen kısımlarından biri.

BONUS: 

Dark / Goodbye – Apparat

Bu bonus track’i listeye eklemesek olmazdı! Apparat’ın müzikal başarısını intro visuallarına en iyi şekilde yansıtan Dark favorilerimizden.