Çağatay YILMAZ

Londra’da doğan bir ‘göçebe’ Iris Gold. Kopenhag’da, Danimarka’nın merkezinde özgür ruhların kurduğu özgür şehir Christiania’da büyümüş. Bu hippi komün ve ilk gençlik yıllarında çevresinden sıkça duyduğu 60-70’li yılların müzikleri tarzını derinden etkilemiş. Parçalarında dönemin izleri kolaylıkla görülebiliyor. Protest rap’ten pop’a farklı tarzları harmanlamayı başaran sanatçı, oldukça da üretken. Blur, Taylor Swift, Miguel gibi isimlerle çalıştı. 2015’te teklisi Goldmine’la adından söz ettirmeyi başardı. 2018 yılı boyunca Avrupa’da pek çok ülkede onlarca konser verdi. Teklilerin ardından, geçen Haziran ayında ilk albümü Planet Cool ile de sahnedeki yerini iyice sağlamlaştırdı. ‘Hippie hop’ dünyasına çağıran sanatçıyla müziğini ve ilham kaynaklarını konuştuk.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Yesterday was wonderful 🏄🏿‍♀️ #wonderfuldays19 #planetcooltour 📸 @vibekemadsen

Iris Gold (@irisgoldmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ❏ Spotify verilerine göre en çok dinlendiğiniz beş yer Paris, İstanbul, Mexico City, Berlin ve Londra. Çok farklı ülkeler ve kültürler… Bu kadar çeşitli bir seyirci kitlesine ulaşmanızı ne sağlıyor sizce?
Çok mutlu oldum! Bütün mesajım çeşitliliğin artması üzerine ve mesajım müziğimin de bir parçası diye umuyorum. Müziğimi çok farklı seslerin kaynaşmasıyla oluşturuyorum. Belki bu yüzden çok farklı etnik ve kültürel temelden insanlar müziğimi içselleştirebiliyor.

❏ Müziğiniz duygularınızın tercümesi mi sizce?
Evet, kesinlikle. İnsanlar hippi, çiçek gücü ve hiphop, pop ambiyansımı hissedebiliyorlar umarım. Planet Cool bununla ilgiliydi. Daha fazla sevgi, sıfır ırkçılık ve her yere yayılan barış bence bir gezegeni çok havalı bir hale getirebilir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Iris Gold (@irisgoldmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Şarkılarınızı oluştururken hangi enstrümanları kullanıyorsunuz?
Besteci ve vokal tarafınızın nasıl farkları var? Genellikle önce sözleri yazıyorum. Bir enstrüman çalmıyorum, dolayısıyla kafamdaki bir melodiyi mırıldanıyorum ve üzerine sözleri yazıyorum. Bazen havalı bir 70’ler groove melodisini loop’a alıyorum ve onun üzerine yazıyorum. Rap müziği çok seviyorum, belki bu yüzden sözler benim için hep ön planda oldu.

❏ Geçmişten mi gelecekten mi ilham alırsınız?
İkisinden de. James Brown ve Tina Turner’ı severim tabii ki ama Anderson Paark ve Lizzo gibi sanatçılardan da çok keyif alıyorum.

❏ YouTube ve Spotify dinleyici sayılarını gösteriyor. Bu rakamlar size bir şey ifade ediyor mu? Takip ediyor musunuz?
Bunların üzerine pek düşünmüyorum. Benim için en önemli şey konserlerde dinleyicilerle kurduğum bağı hissetmek.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Iris Gold (@irisgoldmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ❏ Sizce günümüzde müzikte başarılı olmayı ne ifade ediyor?
Benim için başarı, amacınızı bulmak ve çevrenizde bunun için sizi destekleyen bir ekibinizin olması. Sevdiğim şeyi yaparak hayatımı geçirmek benim için kesinlikle başarı.

❏ Şarkılarınıza isim verme süreci nasıl oluyor?
Genellikle havalı bir alıntı ya da isimle başlayıp şarkıyı onun etrafına inşa ediyorum. Böylece isimler baştan belli oluyor yani.

❏ Müzik dünyasının yakın zamandaki en büyük problemi yeni hit şarkıların üretilememesi. Birbirine çok benzeyen parçalar üretiliyor. Belki tüm dünyada yaratıcılık geriliyordur, ne dersiniz?
Müzik yayınlamak kolaylaştı, artık dinleyicilerin daha fazla seçeneği var. Ama radyolar ve playlist’lerde genellikle daha genele hitap eden müzikler kullanılıyor ve bu şarkılar hit haline geliyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ooolala! Mr. Macron on my “Planet Cool” tip last week 😻✌🏾🇫🇷 Listen via link in bio 👆🏾 🎶 #planetcool #newmusic #europavox #afropunk

Iris Gold (@irisgoldmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ İmajınız ve estetik algı, bir sanatçı olarak sizin için önemli mi?
Evet, tarz çok önemli. Yorgun hissediyorsam bir kıyafeti üzerime geçirip anında iyi hissedebiliyorum. Tarz, bir şarkının havasını değiştirip hikayeyi anlatmayı çok kolaylaştırabiliyor.

❏ Sırada neler var?
Birkaç TV ziyareti ve havalı bir feat’im olacak. Yaz sonunda da yayınlayacağım yeni parçalar olacak.

Hippie Hop Yıldızı 
Iris Gold’un bu yaz yayınlanan albümü Planet Cool ismiyle müsemma bir yapıt. Röportajımızda kendisinin de söylediği üzere şarkılar ırkçılığa hiç toleransı olmayan ve pozitifliği öne çıkaran bir lirikal bakış açısıyla yazılmış. Şarkıların temaları da kendisiyle barışık olmaya yönelik. Own Vibe başkalarının fikirleriyle gereksizce meşgul olmamayı öğütlüyor, A Lot to Give de kendimize koyduğumuz engelleri aşmayı örneğin. Gold’un zaman zaman saykedelikleşen, romantik ‘hippie hop’ dünyası, pembe ve pamuk şeker tadında olsa da diva esintilerini taşıyor. Albüm de hip-hop’ta iyimser bir dişiliğin habercisi.