Gökhan KAYA

Moskova’da düzenlenen 100 bin kişinin katıldığı Europa Plus 2019‘da dünyaca ünlü DJ’lerle beraber aynı sahneyi paylaşan ve tek türk olan İlkay Şencan‘la festivali, kariyer hayatını ve gelecek projelerini konuştuk.

❏ Europa Plus 2019 Festivali’nde neler oldu? Setlist’in nasıl yorumlar aldı?
Festival beklediğimden daha iyi geçti. 100 bine yakın kişi vardı ve çok iyi geri dönüşler aldım. Kalabalıktan ziyade insanların benim parçalarımı bilmesi, eşlik etmesi ve eğlenmesi en çok mutlu eden şeydi. Çok büyük bir organizasyonda playlistim de çok beğenildi. Rusya’daki insanların ilgisi inanılmazdı.

Do It‘in perde arkasını anlatır mısınız? Nasıl bir ruh haliyle ortaya çıktı? Tamamlanması ne kadar sürdü? İlk kimler dinledi?
Do It aslında 2002’de çıkan Khia’nın Lick My Neck, My Back parçasının yeni bir vokalle yorumladığım hali. Çocukluk zamanlarımda eğlenceli bulduğum bir parçaydı ve sonra kendi sound’umla yeniden yorumlamak istedim. Parçayı bitirdikten sonra her zamanki gibi arkadaşlarıma dinlettim. Aslında hepimiz beğendik fakat Rockstar gibi çok iyi yerlere gelebileceğini düşünmedik.

❏ DJ setinizin başına geçtiğinizde nasıl hissediyorsunuz?
Çok keyif alıyorum. Müzik yapmakla, yaptığınız müziği insanlara canlı çalmak bambaşka şeyler. Yani işin şov kısmı çok keyifli. Ama yine de en zevk aldığım zamanlar stüdyoda üretim yaparken geçiyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ilkay Sencan (@ilkaysencan)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Hayalinizdeki sahne nasıl?
Kimi müzik eleştirmenleri şovun müziğin önüne geçmemesi gerektiğini söylüyor. Hayalimdeki sahne her DJ’in hayali olduğunu düşündüğüm Tomorrowland gibi elektronik müzik festivallerinde ana sahnede sahne almak. Şovun müziğin önüne geçmemesi kısmına katılıyorum, fakat bu tamamen zevk meselesi. İyi bir sahne şovu görmek isteyen dinleyicilerde var. Çok abartılmaması taraftarıyım.

❏ E-spora ve video oyunlara ilgin var. Türkiye’de e-spor popüler olmaya başlamışken, oyunlar için hazırlanan müzikler playlist’lere giriyor ve hatta Fortnite gibi oyunlarda online konserler veriliyor. Bu gibi gelişmeleri nasıl yorumluyorsun?
Müzik hayatımızın her alanında aslında ve oyunlarda da çok etkili olabiliyor. Kendi oynadığım oyunda bir çok parça çalıyor ve ben hepsini ezbere biliyor gibiyim. Türkiye’de ya da dünyada bu tarz girişimlerin olması çok güzel. Ancak şu zamana kadar böyle bir teklif almadım ve düşünmedim de. Ama kesinlikte yapmak isterim.

❏ Parçalarınızın yayınlanma tarihleri dijital platformlarda farklı. YouTube‘da videoyla 2018’de yayınlanmış parçanız Spotify’da 2019’da yayınlamış görülüyor. Şarkıları önce YouTube’a mı yüklüyorsunuz?
Parçaların tarihlerinin farklı olmasının sebebi; Rockstar’ı önce remix olarak yayınladım daha sonra büyük bir plak şirketi bana ulaşıp parçayı “official cover” olarak yayınlamak istediklerini söylediler. Do It de aynı şekilde ilerledi. Aradaki zaman farkının sebebi buydu. Onun dışındaki parçalarım bütün platformlarda aynı zamanda çıkıyor.

LAB Records‘un yayınladığı teklilerin kapak görselleri dikkatimizi çekti. Fotoğrafları kim seçiyor? Genellikle kadın figürünün ön planda, görseller parçalarla nasıl ilişkilendiriliyor?
Berkay Vardal tarafından hazırlanıyor. Kendisi aynı zamanda plak şirketinin A&R’larından biri. Belli bir konsept oluşturduk ve dışına çıkmamaya çalışıyoruz. Kendi parçalarımın görsellerini ben seçmeye çalışıyorum. Tabi ki seçtikten sonra gerekli grafik tasarımlarını yine Berkay yapıyor. Görseller tamamen parçanın yarattığı hissiyatla doğru orantılı tasarlanıyor. Örneğin benim parçamdaki kadın görselleri genellikle Sin City filminden alıntı, konsept işler. O tarz görüntülerin yaptığım parçalardaki gangsta ve cool hissiyatı doğrudan yansıttığına inanıyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ilkay Sencan (@ilkaysencan)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Hızlı değişen müzik endüstrisinde sizce bir DJ’in kalıcı olma yöntemi ne olmalı sizce?
Öncelikle kişinin kendine DJ’den önce prodüktör diyebilmesi gerekli. İyi prodüksiyon yapan bir prodüktör/DJ, popüler müziği takip edip bunu iyi fikirleriyle harmanlayıp, kendini taze ve yenilikçi tutarsa, başarısını devam ettirip kalıcı olmaması için hiçbir sebep yok. Artık müzik yapmanın eskiye göre daha kolay ve evde yapılabilecek bir durum olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Çok iyi müzisyen olmanız bile maalesef yeterli değil. Eğer iyi analiz yapamıyorsanız ya da iyi fikirlere sahip değilseniz. Bu işte kalıcı olmanız çok zor.

LAB Recordings DJ Academy‘ye olan ilgi nasıl? Eğitim sürecinde bir sisteminiz var? Bu okuldan mezun olmanın katılımcılara avantajı ne oluyor?
Eğitim sürecinde bir sistemimiz var. Prodüksiyon ve DJ’lik eğitimi olarak ikiye ayrılıyor. Şuan DJ’lik dersleri yoğunlukta, insanlar direkt işin şov kısmına girmek istiyorlar. Ben isterdim ki prodüksiyon eğitimlerine olan talep DJ’likten daha fazla olsun. Çünkü her zaman söylediğim gibi kendinize özgün bir şeyler üretmediğiniz sürece DJ olarak mükemmel bir kariyer yaşamanız çok zor. İmkansız değil fakat çok zor.

56 milyon
İlkay Şencan & DYNORO-Rockstar şarkısının YouTube görüntülenme sayısı