İtalyan-Fransız moda devi Gucci, geçtiğimiz hafta ırkçı görünümüyle tartışmalara neden olan siyah kazağı özür dileyerek raflardan kaldırmıştı. Gucci, bu sefer de ‘kirli ayakkabıları’ 870 dolardan satışa çıkararak gündeme geldi.

Sosyal medyada kimileri absürt, kimileri ise çılgınca bulsa da eskitilmiş görüntüsünün yanında bulunan pahalı etiket oldukça tepki çekti. İngiliz Guardian gazetesi ise “Gucci bize bu kirli ayakkabıları bu kadar pahalı fiyata satıyor ama neyse şükredelim ki bu sefer bize hakaret etmiyor”diye yazdı. Ayrıca markanın “Bu ayakkabıyı kirli çorapla giyin” önerisinin de saçmalık olduğunu belirtti.

Bu eskitilmiş ayakkabıların iki modelinden biri olan Rhyton Lips‘de ise dev bir dudak deseni bulunuyor. Gucci’nin bu modeli neden çıkardığını da anlamak mümkün aslında…Bunun için Balenciaga’nın satış rekorları kıran ‘ugly shoes‘ modellerine buradan bakabilirsiniz.

Son zamanlarda eleştiri yağmuruna tutulan tek moda devi Gucci değil. Daha önce İtalyan markası Prada‘nın Pradamalia aksesuar serisinde yer alan 550 dolara satışta sunulan maymun figürlü “kara surat” ta siyahileri aşağılama nedeniyle boykot edilmişti.

Tabii moda dünyasında her geçen gün trendler değişiyor, kirli çamurlu kot satışından tutun ayakkabılarına kadar tüketicilere sunuluyor. Aman dikkat, eğer “kirli” ürün alacaksınız yağmurdan koruyun yoksa temizlenebilir!