Gizem ERTÜRK

Gökcan Sanlıman 2010’da Yesterday albümüyle müzik dünyasına girdi. Cover’lardan oluşan albümde Göksel, Şebnem Ferah ve Teoman ile şarkılar da söyledi. Hemen ardından çalışmalarına başladığı ikinci albümü Soğuk Temmuz 2012’de yayımlandı, bu albümü 2016’da Yaşım Tutmuyor Mutluluğa izledi. Albümde yer alan Biz ki Sonları Severiz şarkısını TRT yasakladı. Üstelik hiçbir gerekçe göstermeden.

Bu Gökcan’ı yıldırmadı, yasaklanmayı dikkate alınmak olarak gördü, gülüp geçti. Müziğe yeni atılan herkes gibi Gökcan da uzun süre kimliğini bulmakta zorlandı ancak vazgeçmedi. Çevresindeki müzik profesyonelleri ona bazı konularda kolaylık sağlasa da, konu kendisini göstermek olduğunda ayak bağı da olabiliyorlardı. İlk şarkıları çok karamsar bir tavırda yazılmıştı. Keza klipler de öyle. Onu gülümserken görmek şaşırtıcı kabul ediliyordu.

2018’de yayınladığı teklisi Akşam Güneşi’yle bu durum değişti. Daha kendisi gibi davranıyordu. Söylediğine göre şarkı 15 dakikada yazılmış, içinden geldiği gibi besteledikten sonra çok da değiştirmek istememiş. Şarkı da klip de çok daha rahat, pozitif bir tavırla yapılmıştı. Şarkının yayınlandığı günlerde Habertürk’e verdiği röportajda kendisi de “Hayatı akışına bıraktım. Bu da beni çok rahatlattı” diyor. Kendi yolunu ve sound’unu bulma arayışında olduğunu hâlâ belirtiyor. Aslında sıkı bir britpop takipçisi olduğunu da her fırsatta söylüyor. Büyük bir Arctic Monkeys hayranıymış. Canlı sahnesini izleyenler o havayı hemen alır.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gökcan Sanlıman (@gokcansanliman)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu tarzı denememesinin sebebini de aynı röportajda brit pop sanatçılarının mesafeli tavrı olarak gösteriyor. Türk halkının bu tavrı sevmeyeceğini düşünüyormuş. Sanatçı son olarak 26 Temmuz’da Aramızda teklisiyle döndü. Parça aslen gitarla yapılmış, sonra mikslerle farklı ve daha pozitif bir boyut almış. Şarkı bir ayda hazırlanmış. Yaprak Medine’nin katılımıyla renklenen klibin çekimiyse bir gün sürmüş. Klibin yönetmenliğini İrfan Yıldırım üstlenmiş. Sanatçının söylediğine göre tekli, yeni albümün habercisi ancak Ekim’de yeni bir tekli de göreceğiz. Daha fazla uzatmadan sözü Gökcan Sanlıman’a bırakıyoruz.

‘Bambaşka bir şarkıydı’ 
Aramızda albüm için kaydettiğim şarkılardan biri. Bir süredir yeni albüm üzerine çalışıyorum, o yüzden tam hatırlamıyorum ilk kayıt tarihini fakat geçtiğimiz yıl yazdığım bir şarkı. İlk hali bambaşka bir şarkıydı aslında. Sound’u sert ve agresifti fakat hikayesi gereği daha dansatif ve daha sıcak çalıyordu kafamda. Geçirdiği evrim sonucu bu hale geldi ve pozitif bir pop-rock şarkı oldu. Hareketli bir yapısı var bu yüzden yaz mevsimine yakışacağını düşündüm ve bekletmeden insanlarla paylaşmak istedim. Günlük hayatımın büyük bir bölümünü stüdyoda geçiriyorum çünkü evim bir stüdyo aynı zamanda. Bunun yanında ana kayıtları gerçekleştirdiğim Ses Sanayii adlı stüdyo da evime çok yakın ve sahipleri Mehmet Cem Ünal ve Sefa Hendem de yakın arkadaşlarım. Bu samimiyet ve rahatlıkla çalışmalarımız çok eğlenceli hale geliyor.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gökcan Sanlıman (@gokcansanliman)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘Altın kural kaydedecek iyi bir şarkınızın olması’
“İlk albümümden beri her şarkımın kaydında en ince ayrıntısına kadar bulundum. Bu hem müziğe ve şarkı yazımına olan olan bakış açımı değiştirdi hem de kayıt süreçlerini ve detaylarını iyi öğrenmemi sağladı. Her geçen gün teknoloji gelişiyor ve yeni sesler, yeni arayüzler üretiliyor, bunun sonu yok hep takipte kalmalısınız fakat iyi bir kayıt için uyulması gereken altın kural değişmiyor. O da kaydedecek iyi bir şarkınızın olması. Uzun süredir bir albüm hazırlığındayım ve stüdyoda şarkılarımı kaydediyorum, bu şarkı da onlardan biri. Pozitif ve enerjisi yüksek bir şarkı Aramızda, Şu sıralar ki ruh halimi iyi yansıtan bir şarkı o yüzden dayanamadım, yayınladım.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gökcan Sanlıman (@gokcansanliman)’in paylaştığı bir gönderi ()

‘Duygularımı müzik yoluyla ifade etmeyi seviyorum’
“Duygularımı müzik yoluyla ifade etmeyi seviyorum, bu yüzden onu hiç bir zaman bir iş olarak görmedim. Kendi müziğimi yazmak ve dolayısıyla hayal ettiğim bir dünya yaratmak beni hali hazırda içinde olduğumdan biraz olsun özgürleştiriyor, bu yüzden müzik her zaman hayatımın büyük bir parçası ve ana hedefim hep iyi bir şarkı yazarı olarak anılmak olacak.”

‘Çok eğleneceğiz’ 
“Festival ortamına ve seyircisine bayılıyorum. O denli enerjisi yüksek ve bir o kadar da renkli bir kitleyle şarkılarımı paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Önümüzdeki günlerde de konserler devam edecek. Herkesi beklerim, çok eğleneceğiz söz!”