Çağatay YILMAZ

Dolly Parton ve Betty Smith gibi ustaların mirasçılarından gösteriliyor Emma Elisabeth. İsveçli müzisyen henüz piyasada yeni ama adından söz ettiriyor. Keşfedebildiğimiz ve konuşabildiğimiz için çok mutlu olduk. Dilerseniz siz de tanıyın…

❏ Spotify verilerine göre en çok Paris, İstanbul, Mexico City, Berlin ve Londra’da dinleniyorsunuz. Bu kadar çeşitli bir kitleye ulaşmanızın nedeni ne sizce?

Müziğin sınırları aşması klasik bir hikaye, her insanın hislerini ve kişisel hislerini birleştirebiliyor çünkü. Farklı coğrafyalardaki insanların benzer şeyler hissetmesi ve bağlanması çok ilgi çekici. Müziğimi takdir eden birilerinin olması ve insanları etkileyebilmek beni çok mutlu ediyor.

❏ Müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Müziğim hislerim, kişisel deneyimlerim ve düşüncelerim için bir aktarma biçimi. Önceki ilişkim bittiğinde zor bir dönem geçirdim ve içimdekilerle yüzleşmek için bir çok şarkı yazdım. Hüznü ve ağır düşünceleri dışarı atmak önemli bence. Sonuçta daha güçlü ve gururlu hissettim. Tüm şarkılar ayrılıkla ilgili değil elbette ama o an aklımdan geçen şeylerin yansıması.

❏ İlhamınızı geçmişten mi gelecekten mi alırsınız?

Kesinlikle geçmiş hayranıyım, seçebilecek olsam 70’lere gitmek isterdim. Epik rock gruplarının ve harika şarkıların dönemi. Sıkıcı olup o zamanlar her şey daha güzeldi demek istemiyorum ama. Bir çok şey kesinlikle daha iyi değildi çünkü.Geçmiş kesinlikle bir ilham kaynağı çünkü orada büyüdüm! 90’larda gençliğimi yaşadım ve ailem de 60-70’li yıllarda gençti, bu beni bir müzisyen olarak çok etkiledi. Gezegenimize yaptıklarımız ve politik durumları düşününce, gelecek şimdilik karanlık bir yer gibi görünüyor. İlhamım da hepsinin bir karışımı sanırım.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Emma Elisabeth (@emmaelisabethmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ YouTube ve Spotify dinleyici sayılarını gösteriyor. Bu sayılar önemli mi?

Sayıları görmek kolay ama benim için önemli olan dinleyicilerimin özellikleri. Bu veriler de bunun için önemli. Dinleyicilerim daha çok nerelerdeler, nelerden hoşlanıyorlar, hangi yaşlardalar gibi şeyleri bilmek güzel. Bir turne planlarken çok yardımcı oluyor örneğin.

❏ Günümüzde müzikte başarılı olmak için ne gerekli sizce? Önceden doğal bir yetenek yeterliydi. Ne değişti sizce?

Müzisyen olarak başarılı olmak zor. Kalıcı, gerçek bir başarıdan bahsediyorum. Bence gereken şey çok çalışmak, gerçekten yetenekli olmak ve daha da çalışmak. Bazıları çok yetenekli ama yoldaki engelleri aşacak ve devam edecek dayanıklılığa sahip değiller. Bazıları da iş konusunda çok iyiler, ortalama bir yeteneği bile büyük bir başarıya dönüştürüyorlar. Bence sade yetenek halen öne çıkıyor. Kalbinizden geliyorsa başka kalplere ulaşabilirsiniz. Başka faktörler de var elbette. Ekibinizin yeteneği, ne kadar iletişim kurabiliyorsunuz, doğru zamanda doğru yerde misiniz gibi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Emma Elisabeth (@emmaelisabethmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Çağdaş müziğin büyük problemi, yeni hit parçaların olmaması. Çok benzer işler yapılıyor…

Pop müzik uzun bir süredir var, bazı şeylerin tekrar kullanılması normal. İnsanlar her zaman trendleri takip ediyor. Şu anda da trendler çok kısıtlanıyor çünkü birçok şarkı büyük playlist’ler ve radyo istasyonları için üretiliyor. Bunun için de dar bir çerçeveye sığdırılmaları gerekiyor. Medya kanalları seçim yaparken dar bir görüşle hareket ettikçe de benzer şarkılar ortaya çıkıyor. Buna rağmen bir çok sanatçının yeni ve yaratıcı müzik ürettiğini de görüyorum. Onlara nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekiyor sadece. Alternatif müzisyenlerin konserlerine gidin, albümlerini alın ve müzik endüstrisinin diğer tarafını destekleyin! Kriz olan şey, büyük medya kanallarının benzer şeyleri göstermesi. Alternatif müzisyenlere biraz yer ayırmak onların da işine yarar.

❏ Bir sanatçı olarak, imajınız sizin için önemli mi?

Tarz sahibi olmayı ve kıyafetleri seviyorum genel olarak. Yine de farklı bir sahne kişiliği oluşturmaya çalışmıyorum. Şarkılarım içten ve dürüst, imajımın da öyle olmasını istiyorum. Neyi beğeniyorsam ve nasıl hissediyorsam öyle giyiniyorum. Parlak kıyafetler, kovboy çizmeleri ya da pijamalar olması önemli değil.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Emma Elisabeth (@emmaelisabethmusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Farklı konserlerde setlist’inizi değiştiriyor musunuz?

Setlist aynı kalıyor sanırım. Sadece bir EP ve albüm yayınladığımı düşünürsek, tüm şarkıları çalıp bir set bile çıkarabilirim aslında!

❏ Sırada ne var?

Albüm birkaç hafta önce yayınlandı, şu anda onu tanıtıyorum. Avrupa’da konserler olacak, daha önce gitmediğim şehirlere de gidebilmeyi umuyorum. Sonrasında da stüdyoya dönüp yeni kayıtlara odaklanacağım. Bekleyen yeni şarkılar var sırada.

38 bin
Geçen ayki Spotify dinleyici sayısı