Ece ULUSUM
@eceulusum

Douglas Dare, babası sayesinde müziğe küçük yaşta başladı. 2008’de ilk profesyonel işlerini ortaya koydu, Arnalds ve Nils Frahm gibi isimlerle çalıştı. 2014’te ilk albümü geldi, 2016’daki albümüyle iyice kendini buldu, artık Thom Yorke ve James Blake gibi isimlerle kıyaslanıyor. Dare, 24 Eylül’de Neue! Step kapsamında Zorlu PSM’de sahnede olacak.

❏ Geçen ay David Lynch’e atfedilen Manchester Internatonal Festival’de sahne aldınız. Nasıl bir deneyimdi? Neler yaşadınız? Lynch’in dünyası sizin için neler ifade ediyor?
David’in festivalde çalmak için beni seçmesi çok gururlandırıcıydı. Filmlerinin büyük bir hayranıyım. Yarattığı sürreal ve dramatik dünyanın bir biçimde benim sanat tarzımla uyuştuğunu düşünüyorum. Çaldığım bazı festivallerde uyacak mıyım diye düşünüyorum ama Anna Calvi ve Chrysta Bell’i duyunca çok uyumlu olduğumuzu düşündüm. Harika bir gösteri oldu. Böyle harika müzisyenlerle beraber çalmak çok heyecanlıydı.

❏ Müzisyen kişiliğinizle, gerçek hayattaki kişiliğiniz arasında derin farklar var mı? Müzisyen kişiliğinizi daha karanlık ve yoğun olduğunu hissediyorum…
İnsanlar benimle tanıştığında bekledikleri gibi çıkmadığımı söylüyorlar. Müziğim ciddi ve genellikle melankolik ama kişisel hayatımda etrafımdaki tüm mutluluğu yaymaya çalışıyorum. İnsanlarla tanışmaya bayılıyorum ve dünya beni çok heyecanlandırıyor. Belki bir gün kişiliğimi daha iyi yansıtan bir müzik yaparım. Belki de en sevdiğim renklerle devam ederim, karanlık renklerle.

❏ İlk kez sahneye çıkacağın mekana geldiğin zaman ne yaparsın? Öncelikle dikkat ettiğin şeyler neler olur?
Yeni yerlere gitmeyi çok seviyorum. Sanırım önce dil sonra da yemekle ilgileniyorum. Yeni şeyleri denemeye de bayılıyorum ve sık seyahat yapan biriyim. Genellikle bir yerde uzun süre kalamıyorum, bu yüzden her yerde özel bir hatıra üretmek çok önemli.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

DOUGLAS DARE (@douglasdaremusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Müziğin seni özgürleştiriyor mu yoksa derinleştiriyor mu?
Derinleştiriyor kesinlikle. Müzik kendimi daha iyi anlamama yardımcı oldu, bir tür terapi. Her zaman kişisel yazmıyorum ama, hikayelerden bahsediyorsam da özgürlükle ilgili oluyorlar.

❏ Yeni bir sound arayışın var mı? Daha fazla elektronik ya da klasik sound’lar duyacak mıyız?
 Gelecekte her türden yeni sound’lar olabilir. Önemli olan gelişmeye devam etmem ve her albümün kendine özgü bir tarzı olması. Yakında çıkacak üçüncü albümüm çok daha akustik ve klasik.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

DOUGLAS DARE (@douglasdaremusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Şarkı sözleri mi yoksa müzik mi senin için bir adım önde… Şarkı sözü yazarlığını daha önemsediğini okudum bir yerde.
Birinin daha önemli olduğunu söyleyemem. Benim için sözlerin kendi başına bir anlamı olması ve müzik kadar etkili olması her zaman çok önemli oldu. Her zaman önce sözleri ve şiirleri yazarak başladım ama olgunlaştıkça farklı yazım tarzları da geliştirdim.

❏ Sinematik bir müziğin var. Görselleştirmeye çok uygun. Müziğin ne kadar iyiyse görsel yeteneklerin de o kadar iyi. Bu iki yeteneğini birleştirdiğin yeni projelerin olacak mı?
Film müziklerini her zaman ilham verici buldum. Evet, şarkılarımda bir miktar sinematik sound olduğuna da katılıyorum. Bu yıl bir kısa film için müzik ürettim. Zorlayıcıydı ama yeniden yapmayı umuyorum. Sanırım kısa film gelecek yıl yayınlanacak, sosyal medya hesaplarımdan duyuracağım.

❏ Müziğini Soundcloud’a yüklüyordun ve Erased Tapes seni fark etti. Müziğini SoundCloud’a yüklerken nasıl bir ruh halin oluyordu? İşin içine plak şirketleri, mekanlar ve konserler girince müzik üretim sürecini nasıl etkiledi?
Gerçekten, yapabildiğim en iyi müziği paylaşmak istedim sadece. İlk şarkılarımı telefonumun kendi mikrofonu ve bir uygulamayla kaydettim. Kayıt kalitesi iyi değildi ama şarkılarıma güveniyordum. Halen de içeriğin en önemli şey olduğunu düşünüyorum, bir sanatçı sadece buna odaklanmalı.

❏ Brexit süreci kariyerini etkiliyor mu?
Çok iyimser bir insanım, etkileyeceğini düşünmüyorum. Her durumda, seyahat etmek müzisyenliğin önemli bir parçası. Zorlaşsa da, bir şekilde çözeceğiz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

DOUGLAS DARE (@douglasdaremusic)’in paylaştığı bir gönderi ()

 ❏ Zorlu PSM’deki konserinde dinleyicileri neler bekliyor? Nasıl bir playlist ve sahnen olacak?
Dinleyiciler yeni albümden şarkılar duyan ilk kişilerden olacaklar. Şimdiye kadar sadece birkaç kişi dinledi. Bu nedenle tepkilerini yakından takip edeceğim. Önceki albümlerden de parçalar olacak ama yeni şarkılarla geldiğim için heyecanlıyım.

❏ Yeni bir albüm olacak mı? Gelecek planların neler?
Evet, yeni albüm önümüzdeki yıl yayınlanacak. Yakında bir şeyler duyacaksınız! Hayranlarımın büyük kısmıyla görüşmeyeli uzun süre oldu, mümkün olduğu kadar turnede olacağım. Heyecanlıyım!

14.401
Geçen ayki Spotify dinleyici sayısı