Kübra DALMAN

Dört yaşından beri müzik yapıyor David Garrett. Kimilerine göre günümüz müziğinin dahi çocuğu. Sınır tanımayan tarzıyla biliniyor. November Rain, Hey Jude gibi popüler şarkıları klasik müzikle buluşturmasıyla tanınıyor. Eh bir de altın sarısı saçları var… 24 altın ve 13 platin plak ödülllü müzisyen, 21 Eylül’de Volkswagen Arena’da sahnede olacak. Konseri öncesi yıldız kemancı sorularımızı yanıtladı.

❏ 21 Eylül’de Türkiye’deki ilk konserinizi vereceksiniz. Nasıl hissediyorsunuz? Evet, kendi tarzımla Türkiye’ye ilk kez geliyorum ve bu çok heyecanlı! İstanbul’da daha önce bir klasik müzik konserim olmuştu ama. Son 10 yılda yaptığım en iyi şarkılardan oluşan eğlenceli bir konser olacak, seyircinin nasıl bir tepki vereceğini görmek için sabırsızlanıyorum. Harika videolar ve müziğin birleşmesiyle oluşan, havai fişek gösterisi gibi bir şov olacak. Herkes çok sevecek bence.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

David Garrett (@davidgarrettinsta)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Enstrümanınızı 4 yaşından beri çalıyorsunuz, ilk CD kaydınızı da 13 yaşında yaptınız. Müzikle büyümek nasıl bir yolculuk?
Başkalarından farklı bir çocukluk yaşadığım kesin, ama bunu o zaman bilmiyordum. Keman alçakgönüllülüğü öğreten bir enstrüman çünkü öğrenmek çok zor. Tüm kariyerimi üzerine kurduğum temelleri oluşturmak için çok çalışmam gerekti. O zamanlarda bile Zubin Mehta ve Yehudi Menugin gibi harika müzisyenlerle çalışabildiğim için çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Geriye bakıyorum da, harika bir deneyimdi.

❏ 15-16 yaşlarındayken sol elinizde sorunlar oldu. Sebebi neydi, nasıl atlattınız? Genç yaşlarda Paganini’nin 24 caprices’ini çalmayı denedim ama hazırlanacak yeterli zamanım olmamıştı. Vücudumu biraz fazla zorladım ama büyük bir sorun olmadı. Biraz dinlenecek zaman bulduktan sonra geri dönebildim.

❏ Rolling Stones’a Rock’n Roll ve klasik müziğin bağlantılı olduğunu söylediniz. Nasıl bir bağlantıdan bahsediyorsunuz?
Bugünlerde klasik müzik terimi biraz kafa karıştırıyor, dikkatsiz dinlendiğinde çoğu parça birbirine benzetiliyor çünkü. Aslında klasik müzik zamanının ‘çağdaş’ müziğiydi ve döneminde var olan tüm enstrümanlar bir şekilde kullanılıyordu. Döneminde Paganini de Rolling Stones ya da Metallica gibi bir rock yıldızıydı. Rock müziğin Eric Clapton ya da Jimi Hendrix gibi klasik müzik dünyasının virtüözlerine taş çıkartacak, olağanüstü yetenekli müzisyenleri var. Müzik türüne bakılmaksızın iyi müzik iyi müziktir, iyi müzisyen de iyi müzisyendir.İnsanlar da müziğe aynı şekilde tepki verirler, melodileri, ritimleri, armonileri hatırlar ve bağlantı kurarız.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

David Garrett (@davidgarrettinsta)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Bir rock ya da pop parçasının klasik müziğe dönüştürülmesi nasıl oluyor? Öncelikle, şarkının gerçekten sıradışı bir yönü olmalı. Piyanomun başına oturuyorum ve şarkıyı nasıl dönüştürebilirim diye kabaca bakıyorum. Keman sonrasında geliyor, genellikle Franck van der Hejjden ve John Haywood da bu aşamada dahil oluyor. Nasıl olacağını belirleyebilirsek ve ortaya çıkan sesi beğenirsek, grubun ve orkestranın kısımlarını da ekliyoruz. Çok fazla teknik detaya girmek istemiyorum. Dediğim gibi, iyi müzik iyi müziktir, pop veya rock bir parçayı klasik bir esere dönüştürebilirsiniz ya da tam tersi.

❏ Albümlerin yanı sıra hız rekorunuzla da biliniyorsunuz. Sizin için önemli miydi, sonrasında nasıl hissettiniz?
Aslında rekor benim için bir hedef değildi. Flight of the Bumblebee‘yi bir çocuk programında eğlenmek ve kemanla neler yapılabileceğini göstermek için çaldım. Parçayı çok hızlı çalmak mümkün ve rekor da böylece oluverdi. Sonrasında farklı hissetmedim. Hızlı çalabilmek, virtüöz olmanın bir yönü ama en önemlisi değil. Önemli olan müziği yansıtabilmek, doğru yorumlayabilmek. İyi bir müzisyenseniz, hızlı olmak araçlarınızdan yalnızca biri.

❏ Sizi dinleyenlere nasıl bir deneyim yaşatmak istiyorsunuz? Sizi dinleyenlerin neler hissetmesini istersiniz?
İşimin en iyi kısmı insanları müziğimle mutlu edebilmek. Dinleyicilerimi 2,5 saat süreyle de olsa hayatlarından çıkarmak, iyi hissetmelerini sağlamak, duygularına dokunmak istiyorum. Konserlerimde herkesin kendi gibi davranabilmesini ve keyif almasını istiyorum. Bunu yapabilecek şansa sahip olmak çok özel bir his.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

David Garrett (@davidgarrettinsta)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Kemanda hangisi daha önemli, duygu mu teknik mi?
İkisi de çok önemli ama teknik önce geliyor, temeli oluşturuyor. Teknikte ustalaştıktan sonra çalma biçiminizi istediğiniz gibi değiştirebilir ve duygularınızı parçalara aktarabilirsiniz.

❏ Sırada ne var? Yeni bir albüm?
Şu an “Unlimited Live” dünya turundayız, daha önce hiç çalmadığım bir çok ülkeye gidiyorum. Heyecanlı bir şey, gösteriyi hazırlamak da tüm yılımızı aldı. Yeniden yola çıkmak için sabırsızlanıyorum yani. Şimdilik ana hedefimiz bu, turneye odaklanıyorum. Yeni gösterimle sonunda Türkiye’ye gelmekten de çok mutluyum.

13
Saniyede basabildiği nota sayısı

395.056
Geçen ayki Spotify dinleyici sayısı