Çağatay YILMAZ

Türkiye’nin en sıkı alternatif rock grupları arasında yer alan Gece‘nin solisti olmasının yanı sıra bir o kadar yetenekli müzisyen Can Baydar, Ömür Dedikleri adlı şarkısıyla solo kariyerine adım attı. Başarılı müzisyen Baydar’la solo kariyerini, gelecek planlarını ve konser takvimini konuştuk.

❏ Tek başına devam etmek nasıl? Sahnedeyken yalnız olmak nasıl hissettiriyor? 17 yaşından beri grubumuz Gece ile birlikte müzik yapıyoruz. Hayatı ve müziği birlikte deneyimledik, öğrendik. Çok kıymetli albümler yaptık olağanüstü kitlelere çaldık, her anına minnettar olduğum harika bir yolculuktu. Her zaman bir gün solo bir şeyler yapacağımı biliyordum ve doğru zaman geldiğinde ilk adımımı attım. Daha özgür hissediyorum ve bununla birlikte sorumluluklarım artıyor. Müzik bir mucizedir, şifadır, kendimi yenilenmiş hissediyorum.

❏ Solo kariyerinizde nasıl bir sound’unuz olsun istiyorsunuz?
Bunun değerlendirmesini yapmak için çok erken, bir şarkı dinleyebildik ancak bu şarkıdan biraz daha karanlık bir çizgide ilerleyeceğinizi hissettim. Ne dersiniz? Sound konusu bence biraz yanlış algılanıyor, daha önemli olan şey üslup. Edebi ve müzikal kalite. Her zamanki gibi sahip olduğum tüm estetik derinliği filtresiz bir şekilde müziğime yansıtmaya çalışacağım. Solo kariyerin en renkli kısmı farklı müzisyenlerle çalışabiliyor olmanız, bu duygusal olarak ve sound olarak yeni bir alan sağlıyor. Eskitilmiş şeyleri seviyorum müziğimin içinde Ömür Dedikleri‘nde de olduğu gibi müziğimde retro havalar olacak.

Ömür Dedikleri şarkısında sektörden kıymetli isimlerle çalıştınız. Kayıt ve miks süreci nasıl geçti? Şarkı ne kadar sürede tamamlandı?
Ömür Dedikleri‘nin bestelenmesi tüm ömrüm artı 5 dakika kadar sürdü. Sözleri için bir kaç ay uğraşmam gerekti. Sevgili Harun Tekin ve Efe Demiral ile birlikte düzenledik. Davulları hayran olduğum kıymetli müzisyen Cem Aksel abimiz çaldı, geri vokallerde ise Fatma Turgut yer alıyor. İstanbul Babajım stüdyolarında kaydettik. Geçmişte de bir çok kez çalıştığım bir stüdyo ve ekip olduğu için kafamdakileri kolayca kayda yansıtabildim.

❏ Şarkıda “hileli zaman” diyorsunuz. Nedir hilesi zamanın, aklınızdakileri merak ediyorum.
Zaman her şeyin üzerinde çok sert bir gerçeklik. Geçmişle geleceğin arasına mıhlanmış anı yaşıyoruz, fakat geçmiş, gelecek ve an arasında yekpare bir bütünlük olduğuna inanıyorum. Hiç bir anın kaybolmadığına ve sonsuza kadar bir döngü şeklinde yaşanmaya devam ettiğine inanıyorum. Zamanın hilesi de burada başlıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

c a n b a y d a r (@canbaydarofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Niçin remiks yapma kararı aldınız? Daha doğrusu tekliyi ilk yayımladığınızda neden remiksle yayınlamadınız?
Sevgili Serkan Çeliköz ile her zaman bir şeyler üretmek istiyorduk. Ömür Dedikleri üzerinde çalışmak için çok uygun bir besteydi. Daha önce elektro pop sularına hiç girmemiştim ama Serkan remiks versiyonu dinlettiği zaman yüzümde bir tebessüm hissettim. Dediğim gibi solo artist olmak size özgürlükler veriyor ben de bu alanları kullanmak istiyorum.

❏ Remikste dinleyicilere vermek istediğiniz duygu ne oldu? Farklı versiyonlar var mıydı aklınızda?
Çok şanslıyım ki müziğini, aklını, fikrini sevdiğim bir çok müzisyen zamanla arkadaşlarım oldu, onlarla birlikte stüdyoda ve sahnede olmaktan çok keyif alıyorum. Sevgili Nilüfer ile Başıma Gelenler düetini yayınladığımızda şarkı harika tepkiler almıştı ve o zamandan beri tekrar bir düet yapmak istiyorum. Belli olmaz bu işler, belki vardır sürpriz bir şeyler.

❏ Müzikte başarının kıstası playlist’lere girmekle, dijital dünyadaki rakamlarla ölçülüyor. Sizin konu hakkındaki görüşünüz nedir?
Aslında sadece müzik için değil, genel olarak günümüzde başarı ve tatmin izlenme, beğenilme, tıklanma üzerinden okunuyor. Düşünsenize bir resim sergisindesiniz ve eserlerin altında kaç kere görüldüğü, kaç kişinin beğendiği yazıyor. Absürt geliyor değil mi kulağa. Müzik son 20 yıldır dinleyici ve aracılar tarafından haksızlığa uğruyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

c a n b a y d a r (@canbaydarofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

❏ Bir albüm planı var mı? Yoksa bir süre teklilerle mi ilerleyeceksiniz?
Albüm yapmaya yetecek kadar çok yeni şarkı yazdım son dönemde, fakat zamanın ruhu ve tüketim çılgınlığımız beni farklı yollara sokuyor. Kafamda bir yolculuk var, varacağı yerden çok yolun kendisinin daha önemli olduğu, ama evet varacağım yer bir albüm olacak.

❏ Konser takviminiz nasıl?
Eylül ve Ekim ayında büyük şehirlerin hepsinde konserler var. Kasım’da ise 12 ayaklı bir Anadolu turnemiz olacak.

154 bin
Ömür Dedikleri şarkısının YouTube görüntülenme sayısı