Sevgili okur, bu sayıyla yedinci ayımızı seninle birlikte devirdik. Bir müzik dergisi olarak da listeleme çılgınlığına uyduk ve yılın yarısına gelmişken tespitlerimizi ve geleceğe dair öngörülerimizi seninle paylaşalım istedik.

Malum, müzik piyasasına adım atan 2000’lilerle işlerin rengi epey değişti. Türler arası yaratıcı iş birlikleri yapılırken,pop müzik yıldızları tabiri caizse tekkeyi bekliyor. Playlist çılgınlığı albümlerin pazarlama ve dinlenme şekillerini tepe takla etti ki bu konuyu da derinlemesine incelemiştik. Söz ettiğimiz her bir madde geçen aylarda Back on Stage
olarak üzerine kafa yorduğumuz ve araştırdığımız konular.

RAP VE CAZ

Rap müziğin yükselişi devam ediyor ve dallanıp budaklanıyor. Radyolarda rap şarkıları çalmaya başladığından beri her yaş kitlesine ulaştı. İyisini ve kötüsünü bir kenara bırakırsak, bizim en sevdiğimiz yanı rap ve caz müzik iş birlikleri. Buna da yaptığı müziği geliştirmeyi ve çeşitlendirmeyi hedefleyen Agabando gibi projeler öncü oldu. E iyi de oldu. Caz ve rap buluşmalarında geçen yıl Ediz Hafızoğlu’nun projesi Nazdrave’ye farklı zaman ve etkinliklerde Ceza, Ayben, Ağaçkakan, Da Poet gibi isimler eşlik etti. Ardından Barıştık Mı projesiyle Barış Demirel, Salon İKSV’de benzer bir etkinlik yaptı.

Alternatif safta da benzer etkileşim var; Kaan Boşnak ile Anıl Piyancı geçen ay Varsın parçasını yayımladı. Rap ile caz ve akustik tınılar iyice kaynaştı. Zaten hip hop, caz plaklarıyla doğdu yani genlerinde var. Çeşitli ve farklı disiplinlerin birbirine ilham vermesini izlemek çok keyifli. Bu farklı müzikleri dinleyen kitlelerin de ufkunu açıyor.

Bir diğer yandan Ezhel New York Times‘ın altını çizdiği müzisyenler arasında kendine yer buldu. Türk hip hop’ı dünyaya açılmaya başladı.

AUTO TUNE

Kimisi için illet kimisi için lütuf. Cher müzik dünyasına soktu, Trap ile yükseldi. Pop müzikte de artık baş tacı. Indie müziğe de sızdı. Auto Tune sevmeyenler alışsa iyi olacak. Nitelikli kullanımları da var, onlarla yetinelim.

VİRAL MÜZİK ÇAĞI
Back On Stage Mart 2019 – No: 4 Okumak için tık

Instagram, Snapchat, YouTube, TikTok artık pazarlamaya bambaşka bir yön verdi. Halı kilim satışı yapılan uygulamalar, müzik tanıtımının da ön önemli ağı oldu. Müzisyenler şarkılarını tanıtmak için uygulamaları aktif kullanıyor, şarkılarının viral videolarında fon müziği olarak kullanılması  için çabalıyor. ABD’de Sony Music’in Instagram fenomenleriyle anlaşma yaptığına dair haberler de çıktı.

TikTok’la herkes şarkılara kendi imajıyla eşlik ediyor. Instagram klipleri de yolda. Geçen aylarda röportaj yaptığımız AgaB bu projenin peşinde.

 

FESTİVALLİ YAZ

İlk sayımızda “Festivalle gel 2019” demiştik. Dileklerimiz kabul olmaya başladı. Bu yıl One Love yeniden düzenlenecek ki gün boyu sürecek ve programı harika. Rock Off, Big Burn İstanbul, Chill Out Festivali, 33. Uluslararası İzmir Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Müzik Festivali… Tek günlük festivaller de duyurulmaya başlandı. Umarız nitelik açısından da hepimizi tatmin eder.

Milyon Yapım, Türkiye’nin dört bir yanında festival düzenlemeye devam ediyor. Diyarbakır Müzik Festivali, Gezginfest Van gibi yerli turizmi de canlandıran festivaller gerçekleşecek. Nicelerine…

KLİPLERE RAMMSTEIN ETKİSİ

8 yıl sonra grubun adıyla albüm çıkaran Rammstein, Deutchland’a öyle bir klip yayınladı ki herkesin aklını başından aldı. Aylar süren prodüksiyonlu kısa film tadındaki klip, aykırı ve güncel eleştirilerle dolu. Netflix ile çıtır çerez gibi dizi-film izleyen, 1 dakikadan uzun video izleyince içi bayılan nesil, bu tarz ilginç imajlı, hikayesi olan videolara tutuluyor. Eh elbette maliyetli, her zaman yapılması kolay değil ancak imkansız da sayılmaz. Bir müzisyen Reha Erdem ya da Tolga Karaçelik’i klip için ikna eder belki.

MÜZİK BELGESELCİLİĞİ

“Belgeselden başka bir şey izlemiyorum” geyiği gerçek oldu. Drama ve eğlencenin başrolde olduğu, yarı kurgusal belgeseller artık filmler kadar rağbet görüyor. Müzik belgeselleriyse gerçekten popüler; dahası biz fanilerin giremediği özel alanlara girme, onların hayatını didikleme imkanı veriyor. Belgeseller yeni nesil magazin programı desek biraz abartmış oluruz belki ama çok da yanılmayız. Micheal Jackson’dan nefret ettireni de var Beyonce’a hayran bırakanı da. Chris Cornell belgeseli de yolda. Bakalım yerli yapımlar olacak mı?

LİSTE YARIŞI

En çok dinlenen playlist’lere girmek kadar en çok dinlenen playlist’leri hazırlamak da olay. Stream’ler ünlülere liste hazırlatma yarışında. Apple Music bu konuda önde. Ancak Türkiye’de henüz bu liste hazırlatma yarışı yok. Yakında başlar..

FENOMEN MÜZİSYENLER

150 bin takipçiniz varsa dijital ünlüsünüzdür. Canınız ne istiyorsa deneyebilirsiniz. Eskiden manken olmak gibi bir şey. Kimisi filmlerde oynar kimisi şarkıcı olurdu ya onun gibi… Fenomenler sinemaya el atmıştı, sıra müziğe geldi. Orkun Işıtmak’ın şarkısı ve klibi ya da Reynmen’in anında milyonlar izlenen Derdim Olsun’u bu gözler gördü, bu kulaklar dinledi. Müzikalite göz önünde bulundurulmaksızın daha birçok şarkı çıkacak gibi duruyor. Markalar çok izleniyor diye bu girişimlere destek olmaya devam edecek.

POP YILDIZLARI KAYDI

Hepimizin damağında iz bırakan pop müzisyenler kendini yenileyemedi. Pop müzik oldu sünger pop! Plajlarda çalmalık albümleri ya da teklileri çıkan oldu ancak kimseyi sarmadı. Magazin gündeminde kaldılar ancak hot playlist’te yeller esiyor. Abartılı tarzlar, değişmeyen tınılar, kızgınlık ve nispet dolu sözler… Pop artık başka türlere kaynaşarak ilerliyor ancak itiraf etmek gerekir; Demet Akalın’ın adı Ben Fero şarkısı olmasa bu kadar anılır mıydı kim bilir?

MÜZİK VE SPOR

Playlist devrinde spor yaparken dinlenen parçalar pik yaptı. Protein tozu kitlesinin global listelere taşıdığı isimler az buz değil. Ben Fero’nun şarkı sözlerine yansıması normal. Mart ayında gerçekleşen Steve Aoki konserinin kitlesinde de bunu görmüştük. Spor salonları akşamları DJ eşliğinde egzersizler yapmaya başladı. ‘Gaz’ şarkıları da her geçen gün artıyor.

BILLIE EILISH DALGASI

Dünyayı genç bir kız sallıyor: Billie Eilish. Başarısının altında neler yatıyor, bu ay yazdık. Billie’nin uzun süre gündemde kalacağı belli. Şarkıları kadar iş birlikleri ve artwork’leri de etkileyici. Müzik piyasası genç bir kızın odasından çıkan basit ama vurucu dünyasına hayran hayran bakıyor. Billie ve hayranları arasında görsellik üzerinden organik bir bağ var. Başlarda Instagram’da ona atılan her yoruma yanıt veriyor, DM’leri cevaplıyor ve etiketlenen resimleri beğeniyordu.