Şov işi Amerikalılardan sorulur. Abartı sahneler ve müzikle her organizasyonu entertaintment haline getirirler. Bunlardan biri NFL sampiyonluk maçı. Çoğu kişi bir müzik
festivali sanar. Belli ülkeler dışında Amerikan futbolu izleyenlerin sayısı bir avuç kadardır. Ancak her yıl 100 milyondan fazla kişi izliyor, dünyanın en çok görüntülenen televizyon yayınlarından biri. Devre arasında müzik endüstrisinin en büyük isimleri sahne alıyor. Ancak geçen ay, müzisyenlerin kaçtığı bir Super Bowl oldu. Rihanna, Jay-Z, Adele ve Pink gibi isimler, sahneyi reddettiler. Line-up gecikti ve Maroon 5 duyuruldu, fiyasko oldu. Maroon 5’ın büyüklüğü malum ancak onlar arena grubu, stadyum değil.

SORUN NEYDİ?

Cevap, siyaset. 2016’da 49ers’ın yıldızı Colin Kaepernick’in Amerika Milli Marşı sırasında diz çökerek Black Live Matters’a gönderme yapmıştı. Bu eylem kariyerine mal oldu. Müzik endüstrisi ise boykota başladı. Maroon 5’ın yıla damga vuran teklisi Girl Like You’da yer alan Cardi B‘nin sahne alması işten bile değildi ancak o da olmadı. Maroon 5’ın da vazgeçmesi için 85 bin imza toplandı. Organizasyon tartışmalara uzak değildi zaten.
2004’te Justin Timberlake‘in ‘yanlışlıkla’ Janet Jackson’ın kıyafetini yırtması çok tartışılmıştı.
Beyoncé’nin 2016’da giydiği siyah kostümü BLM’le bağdaştırıldı. Ancak Colin’in eylemi en
bariz olanıydı ve Trump’ı çok rahatsız etmişti. Oyunculara tören nizamıyla ilgili yaptırımlar
gündeme geldi, Colin’i marka yüzü yapan Nike boykot edildi. Müzikle ne ilgisi var desek de
günümüz dünyasında her şey birbiriyle bağlantılı. Tıpkı zehirli kadeh Super Bowl gibi. Adam Levine o zehirli kadehten bir yudum aldı ve batılı medya tarafından tabir yerindeyse operasyon çekildi. Beli bu saatten sonra doğrulur mu meçhul.