Portekizli yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo, FIFA 19 kapağından sürpriz bir şekilde kaldırıldı. EA Sports E3 2018 yılındaki fuarda Ronaldo görseli ile tanıtım yapmıştı, şimdi ise kapağa Kevin de Bruyne, Neymar ve Paulo Dybala‘yı yerleştirerek Ronaldo devrini kapatmış oldu.

Juventus ve Portekiz’in yıldızı, FIFA 19 kutusunda ve oyunun ana menülerinde görünen
ana oyuncuydu.Transfer döneminin sonlarında Real Madrid‘den Juventus‘a giden
Cristiano Ronaldo’yu Madrid’li formasıyla kapak yapan EA Sports zor durumda
kalmıştı. Oyun devi, daha sonra Juventus’lu Ronaldo’yu paylaşmıştı.

Artık FIFA 19’un, PC, PS4, XB1 ve Nintendo Switch sürümlerinde Portekizli yıldız yer almayacak. Adı son zamanlarda cinsel saldırı ve vergi kaçakçılığı ile gündeme geldiği için EA Sports açıklama yapmaksızın kapağını güncelledi.

Cristiano Ronaldo 2009 yılında Las Vegas’ta kendisine saldırdığını iddia eden Kathryn Mayorga tarafından tecavüzle suçlanmıştı. Ronaldo ise iddiaları “sahte” olarak nitelendirerek suçlamayı reddetti. Geçtiğimiz aylarda Las Vegas polisi Cristiano Ronaldo’dan DNA örneği talep etmek için İtalya’da yakalama emri çıkardı. Ronaldo’nun avukatı Peter S. Christiansen 10 Ocak’ta CNN‘e “Ronaldo 2009’da Las Vegas’ta meydana gelenlerin rıza karşılığı olduğunu savundu ve dolayısıyla DNA’nın sunulması ya da polisin bunu soruşturmanın parçası olarak talep etmesi şaşırtıcı değil.” açıklamasını yapmıştı. Ardından, 22 Ocak’ta Ronaldo vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla Madrid’deki bir mahkemeyle bir anlaşma yaparak 18.8 milyon avroluk para cezasını kabul etti. Ronaldo hakkında 23 ay hapis cezası isteniyordu, ancak İspanya’da hükümlüler 2 yılın altındaki cezalar için genellikle hapis cezası yatmıyorlar.

Oyunun görsellerinden sonra sosyal medya hesaplarından da kaldırılan Ronaldo’ya günümüz itibariyle FIFA 20’de yer verip vermeyeceği de merak konusu.