Açık suda yüzmek kaygı verici olabilir hele işin içinde rekabet girerse. Ancak endişeye mahal yok, pratik ve birkaç püf noktayla özgüveninizi artırabilirsiniz. Hatta kim bilir, 21 Temmuz’da gerçekleşecek Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na bile katılabilirsiniz. Elbette bu önerilerin yüzmeyi bilen okurlarımız için olduğunu unutmayın!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Samsung Boğaziçi Yüzme Yarışı (@2kita1yaris)’in paylaştığı bir gönderi ()

Açık suda yüzmek için iyi bir donanıma sahip olmalısınız. Mutlaka bir wetsuit’iniz olmalı. Hem sizi sıcak tutacak hem de yüzme konforunuzu destekleyecek türden olmalı. Uzun kollu olanları kolsuzlara oranla daha pahalı ancak sudaki sürenize ve mevsime göre tercih yapabilirsiniz. Bir diğer önemli aksesuar gözlük. Bulutlu ve yağmurlu günlerde açık mavi ya da sarı lensli gözlük kullanırsanız size daha aydınlık bir görüş sağlar. Eğer güneşliyse aynalı lensler kullanın. Satın aldıktan sonra yarıştan en az bir gün önce mutlaka deneyin, ne olur ne olmaz. Malumunuz, yarış gününe kadar ne kadar çok açık su yüzme pratiği yaparsanız o kadar iyi.


Bu standart bilgiden sonra diğer detaylara geçelim. Açık suda yüzmek gerçekten iyi efor harcamak demektir. O nedenle bir o kadar da iyi ısınmanız gerekiyor. Isınma süreniz 15 dakika olmalı…

 

Kalabalık yarışlarda yeniyseniz başlangıç sıralamasında en arkalarda olun. Aksi durumda heyecan sizi kontrolü altına alabilir. Birkaç saniye kaybetmekten endişe etmeyin zira ne kadar rahat yüzdüğünüzü gördüğünüzde işler daha iyiye gidecek. Bu arada etrafınızda birçok yüzücü olacak, yanınızdan geçenleri görünce paniklemeyin, istikrarınızı kaybetmeden devam edin. Hızlı başlayıp sona doğru güç yitirmektense, kendinize uygun ritimde yüzün. Bu size daha iyi bir deneyim sağlar.

via GIPHY

Oldu ki çok yoruldunuz ya da paniklediniz. Bu deneyimli triatletlerin bile başına gelebiliyor. Yapılacak en doğru şey, yüzmeyi bırakıp sırt üstü uzanmak ve kendinizi toparlamanız için derin nefes almak, gevşemek. Bu, kalp atışınızı kontrol almanıza yardımcı olacak. Yüzmeye devam edeceğinizde en rahat yüzdüğünüz pozisyonda devam edin

4 UYGULAMA
MySwimPro 🏊‍♀🏊‍♂
→ Swim.com  🏊‍♀🏊‍♂
→ GoSwim 🏊‍♀🏊‍♂
SwimIO 🏊‍♀🏊‍♂