Gökhan Kaya

Spor yapmak ve sağlıklı yaşamak öyle yükselişte bir akım ki sırf Amerika’da fitness ve ona dayalı sağlık ekonomisinin büyüklüğü 30 milyar Dolar’ın üzerinde. Spor yapan influencer’lar gırla. Büyük markalar da onlara inanıyor, markasını emanet ediyor. Fark ettik ki tüm spor dalları kapılmış ama hâlâ fenomen olma şansınız var. İlginç ve dünyada spor dalı olarak kabul edilen aktiviteleri bulduk…

SATRANÇ BOKSU

Dünyada sporlar, zihinsel güç gerektiren ve fiziksel güç gerektiren olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kimi zaman da fiziksel gücün yanına zihinsel güç de gerekebiliyor. İşte bunu en uçlarda yaşayabilecek, her iki güce de ihtiyaç olunacak bir spor; satranç boksu. Oyun, 6 raunt satranç maçıyla başlıyor. Her satranç raundu 4 dakika sürüyor. Oyunculara rauntlar boyunca hamle yapmaları için 12’şer dakika veriliyor. Daha sonra ise 5 raunt boks maçı yapılıyor. Her boks raundu 3 dakika sürüyor. Böylelikle satranç boksu maçının normal süresi 39 dakika oluyor. Satrançta mat olan ya da süresini geçiren, boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen maçı kaybetmiş oluyor. Ayrıca her iki maç türünden birinde bile çekilen oyuncu maçı kaybetmiş oluyor. Eğer maçlardan biri berabere biterse diğerinde iyi olan kazanıyor. Fakat iki maç da berabere biterse, satrançta siyah taşlarla oynayan oyuncu maçı kazanmış oluyor.

AYAK PARMAĞI GÜREŞİ

1976’da bir grup İngilizin icadı bu spor İngiltere’de hâlâ devam ediyor. Öyle ki dünya şampiyonası bile düzenleniyor. Son olarak 2017 yılında İngiltere’nin Derbyshire Kontluğu’nda bulunan Fenny Bently Kasabası, 14’üncüsü düzenlenen bu dünya şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Güreş başlamadan önce ayak hastalıkları uzmanları tarafından güreşçilerin ayakları muayene ediliyor. Uzmanlar, herhangi bir hastalık teşhis etmediği takdirde müsabaka başlıyor. Ayak parmağı güreşinin hepimizin bildiği bilek güreşi ile kuralları hemen hemen aynı. Yalnızca tek bir fark var o da şu; bir oyuncu ayak parmaklarından diğeri ise ayak bileklerinden güç alıyor. Ayak parmağı güreşi, erkekler, kadın ve çocuklar olmak üzere 3 ayrı kategoride düzenleniyor.

BİSİKLET FUTBOLU

Bisiklet ve bir futbol topu hayal edin. Bu ikiliyle yapılabilecek bir spor dalını kafanızda canlandırabilir misiniz? 150 yıllık geçmişi olan bir spor dalından bahsediyoruz. İşte şimdi biraz daha şaşırmış olabilirsiniz. Bisikletine âşık futbolseverleri toplayan bu spor ‘cycle-ball’ olarak adlandırılıyor. 1890’li yıllardan bu yana oynanan bisiklet futbolu, bir topla oynanan en tehlikeli spor dalı… Bisikletlerden düşüp kolunu ayağını kıranlar mı dersiniz, kafasını yaranlar mı dersiniz. Geçmişe göre şimdi daha fazla güvenlik önlemi alınan bu sporda oyuncular, topa vurmak için yalnızca bisikleti kullanmalılar. Ayrıca müsabakalarda sıradan bisikletler kullanılmıyor. Kullanımı çok da kolay olmayan, fren ve serbest tekerlek sistemine sahip olmayan, sabit vitesli (fixie) bisikletler kullanılıyor.