Ahmet Yatğın

Türkü ve rap denince aklınızda ne canlanıyor? Rap müzisyenleri genelde çizgilerinin dışına çıkmayı sevmez, bildikleri tarzı iyi şekilde yansıtmanın derdindedir. Sansar Salvo’nun Bağımız Var projesinde seslendirdiği Çökertme de bunun bir örneği. Sansar türküyü söylemiyor, türkünün hikayesinden esinle yeni bir öykü yazıp farklı bir yorum getiriyor parçaya.

Yayınladığı şarkıyı konuşmak istedik fakat onu yerinde otururken bulmak zor. Ya şarkı kaydediyor ya da bir müzisyenin şarkısında düet yapıyor. Nihayet sorularımızı yanıtladığında, karşımıza eski röportajlarından farklı, daha sakin ve ağır adımlar atan Sansar Salvo çıktı.

❏ Rap ile dolu kuvvetli bir geçmişi geride bıraktınız. Nasıl hissediyorsunuz, müzikal açıdan tatmin oldunuz mu?

Yaptığım işi gerçekten çok severek yapıyorum. Bilgin Abi (Ceza) gibi benim de sağlığım el verdikçe bu işi bırakmak gibi bir düşüncem yok. Ancak bazen kitlenin bir kısmı insanı yoruyor. Biz sürekli kendimizi geliştiriyoruz ancak kitlenin bir bölümü bunu göremiyor ne yazık ki.

❏ “Bağımız Var” projesinde günümüzün yetenekli isimleri türküler sayesinde geçmişle kurdukları bağı yansıtıyor. Projede var olmayı neden seçtiniz?

Önce “Yapamam, rap yapıyorum” dedim kendime. Ama Rapozof gayet mantıklı bir fikirle geldi bu işi yapmamız için. Çökertme’nin efsanelerini araştırmış. Ben de bu efsanelerden yeni bir öykü yarattım parçada. Hoş oldu. Sonra işin içine Esin ve Rapozof’un dahil olmasına vesile oldum. En orijinal iş, fikir olarak bizimki oldu bence. Diğer sanatçılar da gayet güzel işler yapmışlar ama.

❏ Bir röportajınızda, atlattığınız hastalığınızdan sonra sözlerinize daha çok dikkat ettiğinizi paylaşmışsınız. Hâlâ öyle mi?

Eskiden direkt yazıp kaydederdim. Şimdi daha çok düşünüyorum yazarken, ileride kendi lafımı yemiş olmamak için mümkün mertebe açıkçası…

❏ Konserlerinizde sabırsızlıkla beklediğiniz ve çok sevdiğiniz ‘o an’ var mı?

Pisi Pisine’yi başka bir altyapıyla yapıyorum bazen. Sahnede en çok onu söylemek enerji veriyor bana. O altyapıyla çok kıyak oluyor.

❏ Çocukların örnek aldığı rap star’ların onlara yön vermek gibi bir sorumluluğu var mı?

Aslında var tabii. Ben de daha dikkatli olmaya çalışıyorum artık, fakat kendimi ifade etmeye çalışırken bazen küfür kullandığım da oluyor.

❏ Gündemi nasıl değerlendiriyorsunuz? Rap müziğin yükseliş devam eder mi?

Umuyorum böyle devam edecektir. Birçok insanın emeği var bu işte yıllarca verilecek. Herkes ne yapmak istiyorsa onu yapsın. Üretimde tek tip ve tek tarzda olmamak gerek.

❏ Canınız ne tür şeylere sıkılır?

Eskiden, amatör dönemde internetteki negatif yorumlara çok takardım. Artık zerre kadar takmıyorum onları. Yıllarca bu sektörde olmak ve kemoterapi alırken bile kimi insanların hakaretleriyle karşı karşıya gelmek, daha sonra insanı güçlü bir psikolojiye sahip yapıyor.

❏ Çok sevdiğiniz ama rakamlarda beklediğiniz istatistiği yakalayamadığınız çalışmalarınız oldu mu?

Hedefini Bul, Kozlar ve Fırtına projelerim hem görsel hem de duyusal anlamda hak ettiği ilgiyi göremedi ama bu benim fazla üretkenliğimle alakalı sanırım.

❏ Sırada bizi neler bekliyor?

Aynı anda birçok projeyle ciddi şekilde uğraşıyorum. Hezeyan diye yeni bir single yaptık, Can Kazaz’ı konuk ettim. Klibiyle uğraşıyoruz. Bir yandan solo bir diss parçam var, sonra onu yapacağım aksilik olmazsa. Merdiven grubundan da önce bir single ve albüm gelecek gibi duruyor. Klipler de tabi. Ayrıca Despo ile bir klip çektim. Teg Stug diye bir arkadaşım var çok fazla insan bilmez ama iyi bir MC ve prodüktör. Onunla da bir single yapıyoruz. Ayrıca konuk olduğum birçok albüm var yayınlanacak olan.