Ahmet YATĞIN

Genç DJ ve prodüktör, Google’da arattığınızda öne çıkması zor hatta biraz iddialı bir isim olan Karakter‘le kariyer hayatını, Mabel Matiz‘le olan turne yolculuğunu ve gelecek planlarını konuştuk.

❏ Karakter adının seçimin ardında ne var?
Öncelikle söylemeliyim ki Google’da öne çıkmak için zor bir isim. Aslında genç ve dijital dünyanın dinamiklerini düşünerek adım atarsın diye düşünür çoğu kişi… Karakter projesinde her parça farklı bir müzikal dünyadan geliyor, ve bu sanatçı adıyla hayal dünyamdan farklı karakterleri sunuyorum. Ayrıca müzik prodüksiyon dünyasında, kulağa hoş gelen bir sesin parçaya “karakter katıyor” dendiğini çok duydum, artık bilinç altında beni hatırlayabilirler. Google’da öne çıkmak için zor ve hatta biraz iddialı bir isim, ama beni rahatsız etmiyor.

❏ Seninle Zorlu PSM’de 24 saatlik bir misafir ağırlama ve yapay zeka hakkında gerçekleştirilen etkinlikte karşılaşmıştık. Oldukça meraklı ve oyunbaz biri olduğun çok belliydi. Müzik dışında başka nelere merak duyarsın ve bunları müziğine yansıttığın oluyor mu?
Evet, etkinliği çok deneyimlemek istiyordum ama kayıt yaptırmamıştım, başka bir kızın ismiyle girip kendimi onun adıyla tanıttım. Aslında boş zamanlarda müzikten daha fazla resim ve sinemaya ilgi duyuyorum. Digilogue gibi açık platformları, dijital sanatçıları ve animasyon stüdyolarını yakından takip ediyorum. İspanyada yaşarken haftada birkaç kez Joan Miro‘nun sergisine gidip, kenarda oturarak müzik yapıyordum. Parça üretimleri hep pinterest gibi bloglarda görsel panolar, veya vimeo playlistleri oluşturarak başlıyor bende.

❏ Mabel Matiz’le turne nasıl geçiyor? Onunla nasıl bir etkileşim halindesiniz, müzikal manada birbirinize nasıl katkıda bulunuyorsunuz?
Turne gerçekten çok eğlenceli. Temmuz ayını bir sürü prova ile geçirdikten sonra alternatif bir sound yakaladık, ekiple ve orkestradaki diğer harika müzisyenlerle iyice kaynaştık. Mabel’le ortak bir sürü sanatçıyı dinlediğimiz ortaya çıktı. Bu sene One Love da çıkan The Blaze, Palms Trax gibi. Bende bu tarzda yaptığım beat fikirlerini atıyorum ona, feedbackler ve ses kayıtları yapıp geri bana paslıyor, yakında birkaç proje çıkabilir ortaya.

❏ Karakter’in müziği çeşitli imajlarla destekleniyor. İllüstrasyonlar harika ve genelde sıcak renkler var. Müziğini illüstrasyonlarla destekleme fikri nasıl doğdu? Aslında benim Gorillaz hayranlığıma dayanıyor bu illüstrasyon fikri. Karakter projesinin en başından beri aklımda olan bir şeydi parçaların özel kimlikleri olması. Uzun bir süre doğru stili bulmaya çalıştım, 3D mi olsa, karikatür gibi mi olsa diye. Instagramda Selin Çınar’ın işlerine bayıldım, direkt mesaj attım. İlk 3 karakteri beraber yarattık. Sıcak renklerinde ardında düşük seviyede renk körü olmam var aslında, her şeyi yüksek kontrastta görmek istiyorum.

Karakter❏ Yeni teklin yayınlandı. Nasıl bir sound yaratma peşindeydin ve yapım aşamasında neler oldu?
Evet, bu cuma We The Ones adlı parçam Jurley Colin’in vokaliyle yayınlanıyor. Aslında parçayı vokalsiz instrumental bir beat olarak çıkartmayı düşünüyordum, old school havasında kalmasını istiyordum. Geçen yaz parçayı Bora Uzer’ e dinlettim, eskiden collab yaptığı Hollandalı rapper Jurley ile beni tanıştırdı. Tamamen online bir işbirliğiydi. Gerçekten Jurley’nin old school vokal akışı, kelimeleri ve tarzı ile hayalimdeki Tribe Called Quest havasını yakaladığımızı düşünüyorum.

❏ Epic İstanbul’la çalışmak sana nasıl bir yol açtı?
Bir producer olarak, Glasxs ve In Hoodies gibi çok yetenekli vokalistlerle işbirliği şansım oluyor. Ayrıca Epic İstanbul ekibi genç ve yeni fikirlere çok açık bir label. Mabel’ in ekibine de Epic İstanbul sanatçısı Cem Özel‘in daveti ile katıldım aslında, şu ana kadar bana açılan en güzel kapı bu oldu.

❏ BBC, Avrupa ve Türkiye’de müzik festivallerinde sahne almak, Mabel Matiz’le turne… Genç yaşta çok başarılı. Bunu devam ettirmek için neler yapman gerektiğini düşünüyorsun?
Bence en önemli etkenlerden biri hayallerini yazıya/ resme dökmek ve bir oyun planı çizmek, ardından adım adım yapacaklarını bilerek ilerlemek. Yeni öğrenilen beceriler ve deneyimler puzzle parçaları gibi birden birleşebiliyor. Yaptığım işlerin boyutu hep değişebilir ama günlük rutinime güveniyorum.

❏ Bundan sonraki projelerin neler olacak?
We The Ones remikslerini çıktıktan sonra, sıradaki projem bir Karakter albümü yaratmak. Bu sefer içinde birçok karakteri ve farklı tarzda sanatçıyı barındıran, videoların bütünlüğü ile kısa film tadında izlenen görsel bir albüm. İkinci önceliğim ise Karakter Canlı performansını Mabel Matiz turnesinden öğrendiklerim ile geliştirmek…

29 bin
Karakter& In Hoodies’in Digital Self şarkısının YouTube görüntülenme sayısı