Ece ULUSUM
@eceulusum

Linç kültüründen nasibini ziyadesiyle alan Ferhat Yılmaz nam-ı diğer Ben Fero’nun olayı nedir? Onun hakkında herkes bir şey diyor, görünen o ki kimse kayıtsız kalamıyor. Ekşi’de hakkında 60 sayfaya yakın entry girilmiş. Kimisi övgü, kimisi sitem. Google Trends’lere baktım, adı istatistiklere kadar yansıyacak derecede 81 ilin 68’inde aranmış. En çok aranan da “Ben Fero sözler…”

Orman Kanunları’nı çıkardığı gün Spotify’da tüm zamanların Türkiye günlük dinlenme rekorunu kırdı, Türkiye Viral 50 listesinin ilk 12’sine 10 şarkısıyla birden girdi. Spotify aylık dinleyicisi 1 milyon 227 bin 600, 92 bin takipçisi var. Spotify’da şarkı çalınırken video gösterimi özelliğini kullanması da seviye atlattı. Kliplerini 10 milyonlar izledi. Yani artık Ben Fero ünlü!

Müzik sektöründe de kendine kocaman bir yer açtı. Geçici olup olmayacağını bundan sonra atacağı adımlar belirleyecek. Müzik dinleyicisini karşı karşıya getiren Ferhat’ın olayını inceleyelim..

Çocukluğundan bu yana sıkı rap dinleyicisi. Şarkıları ezbere biliyor, sevdiği rap müzisyenlerinin röportajlarını takip ediyor ve konuşmalarında referans verebiliyor. Yani rap müziğe gerçekten ilgili… Sabancı Üniversitesi İşletme mezunu, uzun zaman pazarlama işindeydi. Günümüzün popüler rap müzisyenlerine ulaşmasında da ‘esnaf ağzının’ etkisi olduğunu düşünüyorum.

Biriyle tanışıyor, diğerlerine tanıştırmasını rica ediyor. İşten sıkılmış, bir şeyler yapmak için kaynıyor. Basketbolu çok sevdiğinden NBA izlemek için ABD’ye gitmeye karar veriyor. Vizeyle ilgili sıkıntı çıkınca biriktirdiği tüm parasını, Ezhel’in başarısından aldığı cesaretle Mahallemiz Esmer parçasının prodüksiyonuna yatırdı. Şansı yaver gitti… Ezhel ile sahnelerde görülmeye başladı, tekli Mahallemiz Esmer’i çıkardı. Birkaç tekliden sonra albümü çıkardı, ortalık karıştı.

Röportajlarında ve hatta şarkılarında müzikal olarak bir iddiası olmadığını söylüyor. “Basını, tizini, midini bilmem. Heceler geçerim” diyor keza daha 1 yıl önce müziği iş edinmeye karar verdi.

Ben Fero scotch snaps yani heceleyerek rap yapıyor. O tarzını Snopp Dogg’dan esinlenerek hıdıdıdı olarak tarif ediyor. Bu akım dünyada çok uzun zamandır popüler, ilk kim doğru tınılarla yapsaydı tutacaktı. Keza dikkati çok kolay dağılan ve çabuk sıkılan genç kitlelere heceleyerek meseleyi anlatmak daha etkili olur. Diyor ya işte “…rap’i yapabilir herkes olayımız hit…” Ayrıca protein tozunu süte kahveye katan gençlere de hitap ediyor.

Fero da protein tozu gençliğinden. Şarkılarında bolca spora dair ögeler geçiyor. Spora saran gençlere “Piramit idman, deltoid, pull up, patch, leg press, bench press” sözleri geçen şarkılar hitap ediyor. Şarkılarında çizdiği karakterle birebir örtüşen tavırlar sergiliyor.

Salon’daki konserine ve kliplerine ‘zencileriyle’ çıktı. Bir diğer yandan popülerliğinde Berkcan Güven’le takılmasının etkisi de çok büyük. Özel lansman partisine anında büyük bir içki markası sponsor oldu, ne kadar fenomen varsa oradaydı. Bir lansman partisiyle milyonlarca kişiye aynı anda Instagram sayesinde ulaştı. Milyonların takip etmesine şaşırmamalı.

Bugün şarkısında radyolarda rap müziğin yer edinmemesinden şikayet ederken artık radyolarda çıkmaya başladı. Radyoda yer alıyorsanız internet kitlesinin bir adım ötesine de geçmiş oluyorsunuz.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ben Fero (@ben.fero) on

Bu aydan itibaren Türkiye turnesine başlıyor. Bu süreçte kazandığı deneyimlerle neler yapacağını göreceğiz. Dinleyin ya da dinlemeyin, salın Ben Fero’yu bakalım neler
yapacak.

24.000.000

3-2-1 klibinin Youtube’da izlenme sayısı

1 Milyon

Ben Fero Spotify’da kısa sürede 1 milyonun üzerinde aylık dinleyici sayısına ulaştı.