Fatih GÜÇLÜ

Söz konusu çizgi roman olduğunda Türk okuyucusu son dönemde oldukça ilgili ve birçok seriyi yakından takip etmeye başladı. Bunda hem Marvel ve DC filmlerinin 3 ayda bir vizyonu işgal etmesi, hem de televizyonlarda çizgi film olarak bol miktarda karşımıza çıkmaları büyük bir etken. Peki çizgi roman dünyası sadece bu süper kahramanların hikayelerini mi işliyor? Elbette cevabımız kocaman bir hayır. Vertigo, Dark Horse, Image Comics gibi pek çok firma ülkemizde çok da yaygın bir okuyucu kitlesi olmasa da yayın hayatına devam etmekte. Onlardan birini anlatacağım sizlere.

Fables bir Vertigo Comics eseri. Firmanın diğer ün yapmış eserlerine göz atmamız gerekirse aralarında filmlere ve dizilere uyarlanmış seriler var. Bunların arasında Constantine, V for Vendetta örnek olarak gösterilebilir. Fables ise henüz bir sinema ya da dizi uyarlaması kapamamış olsa da 13 yıla yayılmış toplam 150 sayılık kocaman bir masal. 2002’de yazar Bill Willingham tarafından hazırlanan bu soluksuz eser 2015’te tamama erdi. Ülkemizde de çevrilerek çizgi roman severlerin beğenisine sunuldu. Çizgi roman dünyasının Oscar’ı olarak kabul edebileceğimiz 14 Eisner Ödülü’nü de havada kaptı. Peki nedir Fables’ın büyüsü?

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

John Marchiafava (@slingshotsam42)’in paylaştığı bir gönderi ()

UYUYAN GÜZEL MUTSUZ

Peri masallarını küçükken hepimiz dinlemişizdir. İçlerinde gerek ders ve öğütler almamız için, gerekse uykuya bir an önce dalıp ebeveynimizi rahat bırakmamız için fantastik öğeler serpiştirilmiş muazzam diyarlar… İşte şimdi gözünüzü kapatın ve aklınıza gelen ilk üç masalı tutun. Tuttuysanız şimdi gözlerinizi açın ve bu masallardaki karakterlerin gayet gerçek hatta New York’ ta bir apartmanda yaşadığını düşünün. Şiddetli geçimsizlikten mustarip Cesur ve Güzel, tam bir kadın avcısı Yakışıklı Prens ya da uykuya düşkünlüğü kadar güzelliğiyle de tanıdığımız Uyuyan Güzel ve daha aklınıza tek seferde gelemeyecek birçok masal kahramanı hepsi aynı apartmanda. Aidatlar ve merkezi ısıtma ücretleri hakkında tartışıyorlar mı bilinmez ama ciddi sorunlar yaşadıkları kesin!

 

Peki iyi de masal diyarlarında yaşaması gereken bu kahramanlar dünyamızda ne arıyor? Hepsi farklı evrenlerde yaşayan bu arkadaşlar gizli bir düşman tarafından tek tek işgal edilmeye başlar. Bunun sonucunda düşman karşısında kaçmaktan başka ellerinde pek seçenek kalmaz. Kaçmak içinse bu gizemli düşmanın hiç işgal etmek istemeyeceği bizim dünyamızı seçerler. Çünkü içinde büyü olmadığı için oldukça sıkıcı bir diyardır bizimkisi. Sakın buraya kadar okuyup da “Dostum spoiler verdin ya!” demeyin çünkü bütün hikaye şimdi başlıyor. Sürgündeki bu masal karakterlerinin sorunları çözmek için bir hükümetleri, kolluk kuvvetleri ve daha birçok sosyal hizmetleri mevcut.