Eray Düzgünsoy
Audioban Direktörü & Müzisyen

❏ Kaç yıldır müzik sektöründe çalışıyorsunuz?
Sektörde yaklaşık 20 yıl olmak üzere ama müzisyen olarak yaklaşık 25 yıl diyebilirim.

❏ Müzik sektörüne giriş hikayeniz nasıldı?
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde Müzikoloji okuduktan sonra hem müzisyen olarak hem de yapımcı ve organizatör olarak bulunmaya başladım. Özellikle Müzik Hayvanı ile beraber yapım kısmında daha aktif olmaya, Yakaza Ensemble ile de performans tarafına devam etmeye çalıştım.

❏ Dünyanın dört bir yanında müzik endüstrisine hizmet eden firmaların ilanlarını görmek mümkün. Türkiye’de bu tarz ilanlar görmek pek mümkün olmuyor. Ancak yeni simalar görüyoruz. İşe alımda ilan yerine daha çok etrafa haber vermekle mi ilerliyor?
Öncesinde de pek kolay olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Ama farkları olduğu muhakkak. Başladığım zamanla bugünkü zaman arasındaki en büyük farkların başında tüketim hızı geliyor. Bu da pek çok şeyin içinin boşalmasına sebep oluyor tabii.

❏ Bugün bir gencin müzik sektöründe sizin işinizi yapabilmesi için hangi adımları atması gerekir? Önerileriniz neler?
Bolca müzik dinlemesini öneririm. Ama gerçekten bolca tür tarz ayırt etmeden müzik dinlemek çok önemli. Her dinlediğiniz müzik size yeni kapılar açıyor ve belki yeni fikirleri peşinde getiriyor.

❏ Müzik endüstrisinde çalışmanın maddi tarafı mı yoksa manevi tarafı mı ağır basıyor? Sizi bu sektörde çalışmaya devam etmek için motive eden şeyler neler?
Ben ve benim gibiler için uzun zamandır manevi tarafı ağır basıyor ama nihayetinde sürdürülebilmesi için ekonomi şart. En büyük motivasyonum üretimin şahane şekilde devam etmesi.

❏ Bugün bir gencin müzik sektöründe sizin işinizi yapabilmesi için hangi adımları atması gerekir? Önerileriniz neler?
Türkiye’de müzik dünyası güven ilişkisini zorunlu kılıyor maalesef. Bu da profesyonel bir biçimde bahsettiğiniz ilan-başvuru ilerleyişini kırabiliyor. Fakat istisnai örnekleri de yok değil.

❏ Eklemek istedikleriniz varsa yer vermekten mutluluk duyarız.
Müzik dinleyiniz.