90 jenerasyonu ve öncesinin doğum günü hediyeleri arasında mutlaka müzik kutusu vardır. Müzik kutularındaki klasik eserler ayrı güzel, modelleriyse epey farklıydı. İçindeki küçük çekmecelere en özel objeler konur, özenle saklanırdı. Şimdi pek popüler değil. Ancak bugün geçmiş jenerasyonun çocukları yetişkinlik dönemlerinde bu sevdasına devam ediyor. Müzik kutusu sektörü çocuklardan çok yetişkinlere çalışır oldu. İşte tasarımıyla cebinizdeki parayı düşündürecek 10 müzik kutusu…

1.Victorian gramofon çiçekli müzik kutusu

Önce klasik formlardan başlayıp çağdaş formlara doğru ilerleyelim. Bu antika müzik kutusunu açınca Greensleeves çalıyor. Antika altın tonlu süslemeli ve üç tarafı narin renkli güllerden oluşan altın tonlu gramafonuyla çok şık.


2. Kelebek ve kaplumbağalı müzik kutusu

Sanatçı Lena Liu’nun tasarımı. İlk kaplumbağa ve kelebek tasarımlı müzik kutusu. Bu koleksiyon Limoges tarzı müzik kutusu, parlaklığını Heirloom Porseleni’nden alıyor. Kapağının etrafı Swarovski kristali ile kaplı. Kapağını açınca What a Wonderful World çalıyor.


3. Tinker Bell’in kulübesi modelinde müzik kutusu

Bu tam çocuk ruhlu olanlar için. Tamamı el yapımı olan müzik kutusunun için meşhur Disney karakteri Tinker Bell’in kulübesi formunda. Kapağını açınca What a Wonderful World çalıyor.


4. Kırmızı yumurta tasarımlı müzik kutusu

El boyamasıyla yapılmış mücevher ve müzik kutusu, parlak kristal desenli. Sipariş ederken müziği seçme imkanı veriliyor.


5. Swarovski kelebekli müzik kutusu

Gümüş ve Swarovski kristalleriyle kaplı kurmalı müzik kutusu. Kararmayan gümüş kullanarak yapılmış alet, Love Story çalıyor.


6. Dolce Vita müzik kutusu

Ünlü müzik kutusu markası Reuge tasarımlı bir cigaz. Adı Dolce Vita. 5 silindirli müzik kutusunun en önemli özelliği içinde 72 parça olması. Müzikal bir hazine de diyebiliriz. Ender müzik kutusunun tamamı el yapımı.


7. Reuge modern müzik kutusu

Buna kutu demek çok güç elbette. Kurmalı bir model. Modern formdaki bu kurmalı müzik aleti cam ve nikel kaplama. Yaylı bölümüyse mücevherden… İçerisinde 72 şarkı saklı. Dileyen 22 dakika boyunca da dinleyebiliyor.


8. Montaj yapılabilir müzik kutusu

En güzeli kendi yaptığındır. ROKR’ın üç boyutlu robot tavşana benzeyen müzik kutusu huzurlarınızda. Ahşaptan oluşan kutu tam 1000 parçadan oluşuyor. Yani biraz sabır şart.  Kurunca Little Bunny Foo Foo çalıyor.


9. Gold Label salıncak müzik kutusu

Olağanüstü ayrıntılar arasında aynalar, altın işleri, ahşap taban ve 96 parlayan LED lamba var. Kurmalı bu müzik kutusunda 15 Noel, 15 klasik toplam 30 parça yer alıyor. Tam koleksiyonluk…


10. ShareMoon 3 boyutlu galaksi müzik kutusu

Kristal formunda yapılmış kurmalı müzik kutusu çalıştırılınca küre aydınlanıyor. İçerisindeki galaksi formu dönmeye başlıyor. Kutu, Canon in D Major çalıyor.