Harun KARABURÇ

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın bol ödüllü oyuncusu Arda Aydın, ilk albümü Yazılmış Tüm Mektuplar’ı yayınladı. Albümde sözü ve müziği Arda Aydın’a ait altı şarkı yer alıyor. Şarkıları büyük bir alkışı hak edercesine yorumlayan Aydın, sorularımızı yayınladı.

❏ Neden böyle bir albüm yapmak istediniz?
Uzun yıllardır müzik yapıyorum. Çok sağlam bir altyapıyla konservatuvardan mezun oldum. İlk grubumu lisede kurdum. Sonrasında üniversitede bir grubum daha oldu ve Frank Sinatra şarkıları projesi yaptık. 3 yıl sürdü. Şehir Tiyatroları ve müzikaller derken kendi yazdığım bestelediğim şarkıların kayıtlarına geldi sıra. Yıllarca Selim Atakan’la müzikal filmlerin ve animasyonların şarkılarını seslendirmek stüdyoya girmek konusunda çok yardımcı oldu bana. Müziğin hemen her türünde deneyimlerim oldu. Tüm müzik formlarına hakimim diyebilirim.

Yazılmış Tüm Mektuplar kimlere hitap ediyor?
Aslında biraz kendi yaşdaşlarıma hitap ediyor. Tabii ki işin şakası bu ama ne zamandır melodisi iyi ve akılda kalıcı müzikler şarkılar yok piyasada. Ritme dayalı, riff’lerle bezenmiş, altına klavye pad’leri döşenmiş, solistlerin okuduğu partilere defalarca müdahale edilmiş sabun köpüğü şarkılar var. 70’ler 80’ler ve 90’lar bu anlamda engin ve zengin bir altyapıya sahipti. O şarkılardan etkilenen herkes gibi ben de o melodileri tekrar yakalama çabasına girdim ve sonuçta albüm çıktı.

❏ Müzik sizin için ne ifade ediyor?
Sanatın her disiplini birbirini besler. Müzik olmadan tiyatro hep eksiktir. Ama tiyatro ya da sanatın herhangi başka bir disiplini olmadan da müzik hep tamdır. O yüzden müzik hep oyunculuğumu, tiyatroya bakışımı, sanatla ilişkimi etkiledi. Şahane bir melodiden etkilenip oyunlar yaptım. Sahnede esas olan ritimdir, duygudur. Tüm bunları yakalamama ve bulmama yardım eden de müzikti. Bunların hepsi bir bütün.

❏ Müzik mi tiyatro mu diye sorsak…
Kesinlikle müzik. Tiyatro ya da oyunculuk benim mesleğim. Sahneye çıkmak, bir rolü üstlenmek, bir oyun oynamak her zaman çok heyecan verici. Gel gelelim, müzik tüm bunların toplamına eşit hatta daha fazlası. Sabah kalktığımda ilk yaptığım şey açıp bir tirad ezberlemek olmuyor, müzik dinleyerek başlıyorum güne. Sessizliği bozmanın en güzel yolu müzik ve ben de sessizliği bozmayı çok sevdiğim için seçim şansımı her zaman müzikten yana kullanıyorum.

❏ İlham kaynağınız neler?
Yaşadığım her an müzik yapmak için bir bahane. Şarkı yazabilmek sadece bir yetenek değil aynı zamanda yetidir kanımca. Bir kere şarkı yazmak bu yeteneğin gelişmesine, güçlenmesine sebep oluyor ve bu bir yetiye dönüşüyor zamanla. İçinde bana ait olmayan birçok duygunun barındığı şarkılar da yapabilirim ve bu şarkılar başkaları için bir ilham kaynağı olabilir. Bir de tamamen benim duygularımı, hissettiklerimi barındıran şarkılar var ki… Mesela Kalmadı İzimiz ve Güneşte gibi. Bunlar hep yaşadıklarımdan çıkan şarkılar oldu.