Ece ULUSUM

Müzikal kariyerinde 10 yılı dolduran, Danimarkalı şarkıcı, söz yazarı ve piyanist Agnes Obel, 1 Temmuz’da PSM Loves Summer kapsamında Turkcell Sahnesi’ne geliyor!

En son 2020’de yayınlanan albümü Myopia’da Agnes Obel, odak noktasına güven ve kuşkuyu alıyor. Bu albümünde de parçaları yazma, kayıt ve miksaj aşamalarının tümünü kendi üstlendi. Bireysel hikayeler anlatan ve derin hisler uyandıran parçalarıyla buluşmadan önce müzisyene 5 soru sorduk.

Piyanoyu ilk gördüğün anı hatırlıyor musunuz? Ne hissetmiştiniz?
Annemi piyanosunu aldığı zamanı hatırlıyorum. Siyah, büyük ve çok güzel bir Blüthner marka kuyruklu piyanoydu. Almanya’dan gelmişti. Sanırım dört ya da beş yaşlarındaydım.

Broken Sleep parçasını yaşadığınız uyku problemlerinden ilhamla yazdığınızı söylüyorsunuz Uyku sorununuz çözüldü mü? Sizce uyku ve müzik arasında nasıl bir bağ var?
Uyku ve ölüm arasındaki bağlantıyı, bu dünyadan uzakta ve kendi derinliklerimizde uykuda olmanın gizemli halini merak ettim. Evet, şarkıyı yazarken uyku problemlerim vardı. Sonra uykunun kültürel tarihini ve zaman içinde ne ifade ettiğini okumaya başladım. Uyku ve farklı uyku durumları üzerine bazı araştırmalar yaptım. Sanırım bu uyku sorunlarımdan kurtulmama da yardımcı oldu.

Myopia albümünde güven ve şüpheyi odağınıza aldınız. Neden bunu duyguları seçtininiz? Kendinizi güvenilir olarak tanımlar mısınız?
Algı ve dar görüşlülükle ilgili bir albüm. Myopia ile algımı ve eğilimlerimi araştırmak istedim. Kendime şunu sordum: Yargıma ve olaylara ilişkin algıma ne kadar güvenebilirim? Bunun sadece benim için değil, bakış açısını daraltan medya ve bilgi teknoloji algoritmaları tarafından yönlendirilen herkes için geçerli bir soru olduğuna inanıyorum.

Spotify’da sizi en çok dinleyen şehirler İstanbul, Paris, Londra. Bunlar kalabalık ve gürültülü şehirler. Bence huzur bulmak ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyen bir dinleyici kitleniz var. Siz ne dersiniz?
Kesinlikle müziğin bir antidepresan olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Benim için öyle. Müzik dinlerken zamanı, yeri ve kendinizi unutabilir ve iyileştirebilirsiniz. Özellikle başkalarıyla paylaşmayı hissetme deneyimi sayesinde. Benim için müzikle ilgili en önemli şeylerden biri bu.

Zorlu PSM’deki konseriniz için özel bir setlist olacak mı?
Evet konser için özel bir set listesi hazırladık. Bu harika mekanda çalmayı ve İstanbul’a gitmeyi dört gözle bekliyorum. Kesinlikle, bir özeti olacak.