Ece ULUSUM
eulusum@hayhuy.co

Sahnelerde farklı set up’larla ve projelerle karşımıza çıkan Aga B’nin Al,Bum albümünü sömürmüş yenisi için pusuya yatmıştık. Nihayet Muaf çıktı, üzerine bir de Algımız Pis‘in klibini yayınladı. Albüm tam bir bütün, her parça birbirine ince ince bağlı. Aga B ne kadar eş dost dese de günümüzün ünlü rap müzisyenlerinin buluştuğu bir albüm bu; Buggy, Ezhel, Kamufle, DJ Suppa… Tüm bu detayları konuşmak üzere albüm lansmanında sahne arkasına sızdık.

 • Neden bu kadar bekledik bu albümü?

Aslında her şey olması gerektiği zamanda oldu. Benim için daha sıkıntılıydı; insanlar dinlemeyi bekliyor… Keşke arada şarkılar verebilseydim.

 • Daha fazla şarkın vardır eminim. Parça sayısını neye göre belirledin?

Aynen. Tadımlık oldu. Tüm şarkılar albümün konseptine çok uygun olmayacaktı. Single hakkım saklı olsun istedim. Albümün tadını çıkarıp onları daha sonra yayınlarım. Daha sonra bir Instagram albümü yapacağım, 9 tane bir dakikalık şarkı olacak. Ama önce albüm bir sindirilsin, insanlar ne demek istediğimi anlasın. Güncel mermileri sonra sıkarım.

 • Bu günümüzün popüler isimlerinin buluştuğu bir albüm olmuş.

Eş, dost toplanması ya. Hiç o kafada gelişmedi.

 • Albümde çıtayı çok yükseltmişsin. Tınısı, sözleri, konuyu ele alış şekli ve sunumun. Şimdi ne yapacaksın?

Bunu düşünerek yapmıyorsun. Düşünerek yaptığında eline yüzüne bulaştırırsın bence. Planlı müzik yapmak can sıkıcı bir şey. Bu ben evde söz yazıyorum kadar organik. Bir de yetenekli müzisyen arkadaşım bunu besteleştiriyor kadar bir hikaye. Yapacağız ve olmaya devam edecek.

 • Albüm kapağında da odanı göstererek bunu yansıtıyorsun sanırım.

Aynen. Odadaki objeler de şarkıda geçen imgelerden seçtik falan. Tasarımlar
güzel oldu. Bir kısmını sadece Instagram’da yayınladım. Ama plak bastırıp
insanlara güzel bir anı bırakma planım var.

 • Sony Music ile çalıştın bu albümde. Sana neler kattı? Ya da müziğini etkiledi mi?

Neler katacağını göreceğiz. Ama beni çok serbest bıraktılar. Zaten yapımcı
üreticinin işine çok fazla karışmamalı. Şirketler bilmiyor demek istemem ama
bizim kadar da rapçi değiller. Bize güvenmeleri gerekiyor ki öyleydi. İlk kez bir
şirketle çalışıyorum ben de bilmiyorum neler olacak.

 • Klibin epey ilginç. Yine Ankaralı buluşması olmuş prodüksiyonda.

Ben başka sanat disiplininden biriyle çalışacağım zaman aklımdaki her şeyi
anlatıyorum ve buna bağlı kalmadan şekillendir diyorum. Alt metinleri sadece
onlara anlatırım. Algımız Pis şarkısında da öyle oldu. 3 günde çekildi.

 • Nerede?

Hep Ankara içinde oldu. Ankara’yı uzun süre duyacağız.

 • Spotify’a baktım en çok dinlenen şarkın 3500. Ezhel’in etkisiyle o parça patladı. Biraz dinleyici gözüyle bakınca diğer şarkılara haksızlık edildiğini düşünüyorum. Sen ne dersin?

3500 çok güzel, teknik itibarıyla şov bir şarkı. Bu kadar ilgi görmesi bu teknikle alakalı olmalıydı ama öyle değil. Yine de şikayetçi değilim. Popüleri takip eden kitle beslenmeye devam etmeli. Onların sebep olduğu tıklanma sayısı, başka bir şeye neden olabilir. Bu kötü hissettirmiyor, öyle oluyor ve yapacak bir şey de yok. Kalıp beğenilerimiz var. Bunu aşmak gerek. Aga B matematiğini çözerseniz belki sevebilirsiniz. Diğer şarkılara da şans vermek lazım. Şimdi Kafi ile Bir Var Bir Yok arasında bir yarış var.

 • Buggy bu albüme neler kattı?

Bana çok şey kattı. Benim kendimi başka bir sound’da denemiş oldum o da benim matematiğimde kendini denemiş oldu. Sahne uyarlamalarımda yeni stiller deniyordum ama albümde yoktu böyle parçalar. Akustiğe yakın dijital tınıların olduğu bir iş oldu. Tarzları kısıtlamamakta çalışıyorum. (Kameraya dönüp) Belki seni kopartmıyor olabilirim üzgünüm dostum ama belki seni koparabilir.

 • Aga Bando ile bir şeyler yapacak mısın?

Şimdilik durdu. Şimdi daha dijitale yakın, minimal bir set up’la sahne yapacağız. Launchpad, bas gitar ve turntable gibi… Kafamızda bir şeyler var ama sahnelerde deneyerek öğreneceğiz. Enstrümantal bir grup istiyorum ama zaman gerek. Bu formata belki davul eklenebilir, nasıl olacak bilemiyorum.

 • Rap artık radyolarda çalmaya başladı. Bu yakında televizyona da sıçrayacağının sinyalleri. Televizyona çıkar mısın?

İstemem ama bu küçümsemekle alakalı değil. Biz ona alternatif bir şey yaratmak için bir dünya kurduk. Şimdi bizim dünyamız güçlendi. Burada iyiyiz, öbür tarafta isterlerse gösterebilirler. Ama orası bizim için başarı değil. İyi hissettiğimiz yerdeyiz.

 • Bundan sonra neler olacak Aga B?

Sahneye yükleneceğim. Yapabilirsem ayda bir klip yayınlamak istiyorum. Yeni işler koymaya devam etmek istiyorum çünkü kaynıyorum gibi hissediyorum. Çok zaman kaybettim sanki. Bahsetttiğim Instagram albümünü yapacağım, çalışmasına başladım. İkisi düet olacak bir kısmı da kaydedildi ve prodüksiyon aşamasında. Bakalım hayat bize neler getirecek.

 • Neden emekliye bağladın şimdi?

(Kahkahalar) Ama öyle hissediyorum! 50 yaşıma girip gideyim Çanakkale’ye
yerleşeyim, sakin hayat falan. Buralar yoruyor beni.

 • Röportaja dert bölümü de ekledik, Aga B “Beni gömün” dedi.

Öyle de demedi de yardım istedi! (Gülüyoruz.)