Gökhan KAYA

Eskiden İstiklâl Caddesi’nde her akşam dört bir yanda çeşitli etkinlikler olurdu. Sokakta yürürken nereye gireceğini uzun uzun düşünür, mahallende dünyanın dört bir yanından isimleri keşfederdin. Kimileri artık o ruhun kalmadığını söylese de bizim o hissi aldığımız bir yer var; Zorlu Performans Sanatları Merkezi. Kimi zaman tüm mekanlarında bambaşka türde etkinlikler olan, amfisinde takılıp müzik hakkında ‘geyikleneyebildiğimiz’, eşe dosta çok sık rastladığımız bir yere dönüştü. Bunu sedece biz değil birçok müziksever söylüyor.

PSM, hayatımıza girdiği Ekim 2013’ten günümüze Cats müzikalinden Sónar İstanbul’a 5 binden fazla etkinlikte, 2 milyondan fazla sanatseveri ağırladı. PSM’de etkinlik sayısını oranladığınızda her gün ortalama 2.7 etkinlik gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra mekanın önünde konumlanan merdivenli amfi alanı halka açık. Pek çok belgesel, film ve spor etkinlikleri burada ücretsiz olarak gösteriliyor. Partiler ve konser etkinlikleri için de yıllardır ilgi çekici bir açık hava alternatifi sunuyor. Üstelik minderler de bedava!
PSM, 7. sezon programını Temmuz ayının son günlerinde açıkladı. Diamond Elite Platinum Plus gösterisi ile Cem Yılmaz, geçtiğimiz sezon büyük yankı uyandıran Alice Müzikali, tangonun en iyilerini buluşturan dans gösterisi I AM TANGO, kült filmleri orkestra performansıyla birleştiren Movies in Concert serisi… Etkinlikler saymakla bitmiyor. İsterseniz, programa daha yakından bakalım.

Binlerce festivalsever

Festivallere olan sevgimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Tarihleri açıklanan festivaller de bu heyecanımızı bize tekrar yaşatıyor. Tekrarlanacak festivallerin yanı sıra yepyeni bir klasik müzik festivali de programda. Neue! Step sezon başında sonbahar ve melankoli konseptiyle sanatseverlere merhaba diyecek. PSM’nin üç yıl önce hayata geçirdiği MIX Festival, 2018’de 8 bin kişiye ulaşmış ve Aralık sayımızda fotoroman sayfasının konuğu olmuştu. Festival bu yıl 15-16 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Geçen yıl 10 binden fazla festivalsevere ulaşan, Nisan sayımızda da fotoroman sayfasının konuğu olan Sónar Istanbul da 6-7 Mart 2020’de yeniden gerçekleşecek. Geçen sezon “Her müziğin caz festivali” mottosu ve beş haftaya yayılan etkinlikleriyle 45 bin cazseverle buluşan PSM Caz Festivali de programda. Tango Lovers’ın dünyaca ünlü 24 profesyonel dansçı, Dünya Tango Şampiyonası kazananları ve sıra dışı müzisyenlerden müteşekkil gösterisi, tangonun sanatsal evrimini ve dansın dünyada bıraktığı izleri anlatmayı vaat ediyor. Gösteri 23-24 Kasım’da seyircisiyle buluşacak.
 İsveç’in dünyaya açılan ismi Sophie Zelmani 4 Ekim’de, caz ve Fas tınılarıyla müziğini zenginleştiren Hindi Zahra 16 Ekim’de, Premiers Emois ile dünya çapında tanınan Vendredi Sur Mer 5 Aralık’ta, %100 Studio’da olacak. Ayrıca Kurt Cobain’in doğum gününde Kurt Cobain Doğum Günü Kutlaması: Nirvana Tribute Band, 20 Şubat’ta sahnede yerini alacak.

%100 Studio’da rock dünyasından yer alacak isimler şimdilik şöyle; 21 Eylül Septicflesh, 24 Ekim Naxatras, 9 Kasım Saturnus, 27 Kasım Lebanon Hanover -WW Rendez Vous – Brek, 29 Kasım Japon topluluk Mono, 30 Kasım New Model Army… 6-7 Aralık’ta ise The Aristocrats, 2020 yılının 10 Mart’ında ise Türkiye çıkışlı dark wave ikilisi She Past Away sahnede olacak. Film müziklerinin canlı seslendirildiği Movies in Concert serisi de bu sezon 28-29 Ocak’ta Harry Potter: Zümdürüanka Yoldaşlığı’yla devam ediyor. Ayrıca True Detective’in müziklerinin arkasındaki isim Lera Lynn de 12 Kasım’da Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.
 En hızlı piyanist olarak Guinness Dünya Rekoru’nu elinde bulunduran ünlü virtüöz piyanist Peter Bence, 13 Eylül’de Zorlu PSM’de sevenleriyle buluşacak. 27 yaşındaki Macar piyanistin YouTube kanalında yaklaşık 800 bin takipçisi bulunuyor ve 500 milyondan fazla tık almış durumda. 21. yüzyılın zeki ve yetenekli bestecilerinden biri olarak gösterilen 37 yaşındaki genç sanatçı Nils Frahm, ilk kez Türkiye’ye geliyor. Alman müzisyen, 19 Eylül’de Zorlu PSM’de. İstanbul’a 2014’te geldiklerinde bu kadar bilinmiyorlardı. Konserde bir avuç insandık. 2016’daki konserleriyse iptal olmuştu. Balthazar, Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında 27 Eylül’de Zorlu PSM’de.