Zeki Müren’in 20’li yaşlarında 1953-1955 yılları arasında haftalık magazin dergisi Radyonun Sesi’nde moda yazarlığı yaptığını biliyor muydunuz? Yılda 100’e yakın elbise diktiren ve en az 125 çift ayakkabı yaptıran Müren’den daha iyi #moda yazarı bulunamazdı elbette. Genç Zeki Müren yurt dışından aldığı moda dergilerinden seçtiği fotoğrafları nazik diliyle, kadınların her daim güzel olduğuna vurgu yaparak yorumlamış.

Bir yazısında Rita Hayworth için “Orijinal bir kadın, puanlı elbisesiyle zarafetini daha da ön plana çıkarmasını iyi biliyor” diyor; Marilyn Monroe’nun saçlarını ve tarzını çok beğendiğini de eklemeden geçemiyor. O dönem paranız dahi olsa kolay kolay bulamayacağınız modelleri seçmiş. Bu yüzden okurlarının modelleri dikeceğini varsayarak detaylarını uzun uzun anlatmış, kalıplar vermiş. Neredeyse her yazısında kadınların beline ya da yakıştırdıkları bir yanına çiçek takmasını öneriyor.

ZEKİ MÜREN’DEN MODA TAVSİYELERİ

➡ “Baharda açan hoş papatyaları andıran puanlı elbiseleri, bilhassa bahar aylarında her yere giderken giymek mümkündür.”

➡ “Bir çay elbisesinin modelini bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz? O halde Amerika’nın en son modası olan çan etekli, şeker pembesi çay elbisesini yaptırıp kurtulunuz. Belki sizin için biraz pahalı olacaktır, fakat bu elbisenin narin vücudunuzu bir kat daha güzelleştireceğine hiç şüpheniz olmasın.”

➡ “Beglan kollu bir dekar şal yaka, tek bir düğme ile iliklenmiştir. Önden inen çift makine dikişi, yanda bir cep teşkil etmiştir güzel bayanlar. Yine beglan kollu ve orijinal cepli, tiftik yünlüsünden yapılmış makine dikişleriyle şekillendirilmiş güzel bir dekar.”

➡ “Bu cici elbise size bir girdap hissi vermiyor mu? Bu elbisenin etekleri pliselidir. Elbise yıkandıktan sonra ütüye dahi ihtiyaç olmadan pliseler eski halini muhafaza ederler. Bu elbiseyi giyecek bayanlar saçlarını da aynı şekilde yapacak olurlarsa cazibe ve güzelliklerini bir kat daha artırmış olacaktır. Eldivenler, ayakkabılar da beyaz olmalıdır. Siz de beğendiniz değil mi? Kollar, ortasından büzülmüş ve ucunda kumaşın parçasından büyükçe bir fiyonk bulunmaktadır. Bel kısmındaki bir demet mor menekşe elbisenin güzelliğini arttırmaktadır. Şapka ve eldiven zarafetinizi artıracak, duruşunuzu kuvvetlendirecektir. Siz sevgili hanımlar sadece gülümseyin, ışıl ışıl parlayacaksınız…”