Archivist

Hüseyin NECİPOĞLU

Zamansız şarkıların olduğuna inanırım. İnsanoğlu dediğimiz fani varlığın hissiyatından, yaşadıklarından ortaya çıkan. Peki nasıl bu şarkılar zamansız ve çağının ilerisine ulaşabildi şarkılar? Kaldı ki çoğu ebediyete göç etmiş insanlar tarafından icra edilmiş ya da günümüzde şarkıcılar, müzisyenler tarafından icra edilmeye devam edilmekte. İyi ve güçlü müzik, insan duygularına dokunan, ansızın bir olayın ortasındaymışçasına belki de çocukluğunuzda yaşadığınız bir ‘ân’a ışınlayan müzik, bu şarkıların neden zamansız olduğunu açıklayabilir belki de.

Müzik dediğimiz şey belki de ân’dan ve ses aralıklarından ibaret. Birkaç şarkıdan örnek vermem gerekirse, Joy Division’dan Ian Curtis’in buğulu sesiyle seslendirdiği insanın kalbine dokunan Love Will Tear Us Apart, Jim Morrison’un insanı isyana davet ederken bir yandan da sükunet içinde kalmanızı sağlayan büyülü bariton sesiyle seslendirdiği The Doors’tan Waiting For the Sun, Nico’nun olağanüstü söylediği My Funny Valentine ya da The Clash’tan Joe Strummer’in çatallı vokaliyle söylediği London Calling şarkısı, Black’in video kliplerin de sanatsal olabileceğini kanıtlayan muhteşem şarkısı Wonderful Life, büyük üstat Âşık Veysel’in insana nasihat eden ve bir o kadar da düşündüren türküsü Uzun İnce Bir Yoldayım, bunlardan sadece birkaçı. Bu şarkılara daha niceleri eklenebilir. Müzik tarihi sayısız zamansız şarkılar diye tabir edebileceğimiz şarkılarla dolu.

Benim asıl değinmek istediğim, bu sanatçılar (Şarkıcı demeye zihnim ve kalbim pek el vermiyor) bir şekilde sesleriyle yaşamaya devam etmekte, gelecekte de iyi müzik dinleyicisinin arayışlarıyla ve keşif merakıyla da yaşamaya devam edecek olmaları. Günümüzde müziğe erişebilirliği kolaylaştıran dijital müzik platformları #Spotify, #iTunes ya da #YouTube sayesinde. Bir gerçek daha var ki müzik ve zamansız şarkılar güçlü dostlukların oluşumunda da önemli bir rolü var. Bu yazı burada yayımlanabiliyorsa iyi ve güzel müziğin buluşturduğu güzel insanlar sayesindedir. İyi ki müzik var. İyi ki insanları birleştiren müzik var.

Not: Bu yazı yazılırken arka fonda çalan şarkı Connan Mockasin’den Charlotte Thong, meraklısına…