1- My Generation

İngiltere’de sansürün en çok uygulandığı yıllar olan 1960’larda BBC tarafından yasaklanan şarkılar arasında The Who’nun My Generation ’ı da bulunmaktaydı. Resmi yasaklama sebebi ise şarkıda geçen “Won’t you all just f-f-f-fade away” mısrasının kekemeleri aşağılıyor olmasıydı. Ancak herkes bunun asıl sebebinin o cümlenin “Won’t you all just fuck off?” şeklinde anlaşılması olduğu bilinmekteydi.


2- Strange Fruit

1939 yılında yazılmış bir şarkı olan Strange Fruit ’te Billie Holliday kendi prodüktörü ile çalışmamış, kontratından bir günlük izin alarak farklı bir prodüktör ile şarkıyı kaydetmişti. “Black bodies swinging in the southern breeze” cümlesinden dolayı şarkı çıktığı gibi Güney ABD radyoları tarafından yasaklandı. Bu şarkı Amerika’da ırkçılığın en üst seviyelerde olduğu zamanlarda yayınlamıştı ve ‘zenci kadın’ şarkıcı olan Billie Holliday için son derece cesurca bir hamleydi.


3- Lucy in the Sky with Diamonds

John Lennon bu şarkıyı oğlu Julian’ın arkadaşı Lucy’i bulutlar üzerinde elmaslarla birlikte çizdiği bir resminden yola çıkarak yazdığını iddia etti. O zaman büyük bir kitle tarafından kullanılan LSD’nin baş harflerine işaret eden bir ismi olmasından ve elmasların bu uyuşturucuyu temsil etmesinden dolayı BBC bu şarkıyı yasaklamıştı.


4- Doldur Be Meyhaneci

Adnan Şenses’in en ünlü parçalarından olan Doldur Be Meyhaneci ilk çıktığı zamanlarda sansüre takılmış şarkılardan. Bu şarkının o zaman sansürlenmesine sebep olarak; kötü bir alışkanlık olan içki içmeye teşvik etmesi gösterilmişti.


5- God Save The Queen

Dönemin asi punkçıları tarafından kaydedilen bu parça İngiliz kraliçesinin başında olduğu faşist rejim hakkındaydı. Şarkının teklisinin kapağında ise kraliçenin ağzı, gözleri ve burnu şarkının ve grubun adlarının olduğu küçük bantlarla kapatılmıştı. Şarkı her ne kadar yasaklansa da ülkedeki birçok kişinin sesi oldu ve listelerin ilk sırasında yer aldı. Belki BBC müdahale etmeseydi, bir numara olabilecekti.


6- Smack My Bitch Up

Şarkı çıktığı gibi büyük tepki topladı. Birçok kişiye göre Fat of the Land isimli parçalarına göre oldukça naif olsa da içerdiği kadına karşı şiddet öğeleri, kadınları aşağılayan cümleler nedeniyle BBC tarafından yasaklandı. Birçok yerde şarkının sadece enstrümantal versiyonu çalındı. Kurumlar listelerde şarkının adının yer almasını istemedi. Tüm bunlara rağmen bu parça Finlandiya’da bir numaraya, İngiltere’de sekiz numaraya kadar yükseldi.


7- Cop Killer

Ice-T‘nin rock müzik grubu Body Count tarafından kaydedilen şarkı, polis şiddeti görmüş bir kurbanın durumunu sert bir dille nasıl ele aldığını anlatmaktaydı. Bu şarkı kolluk kuvvetleri, George W. Bush, PMRC ve halk tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Halkın bir kısmı şarkıyı desteklemek için protestolar düzenledi ve bu durum satışların artmasına sebep oldu. Ancak bazı mağazalar raflarından albümü kaldırdı. Bazı ülkelerde grubun albümlerini yasakladı. Ice-T, pes etti ve şarkıyı çıkararak albümü yeniden yayınladı.


8- Arkadaşım Eşek

Barış Manço bu parçayı ilk çıkardığında çok sevilmişti. Ancak TRT bu şarkıyı yayınlamayı reddetti. Buna sebep olarak da eşeklerin bir insanın arkadaşı olamayacağını düşünmeleriydi. Hatta TRT, Barış Manço’ya parçadaki eşek yerine kuzu kullanmasını önermiş ancak müzisyen bunu kabul etmemişti.


9- Anladım Ki

Leman Sam’ın en popüler parçalarından Anladım Ki‘de geçen “Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe, sırf sana benziyor diye, usulca sokulup ‘Merhaba’ dedim” cümlesi nedeniyle TRT tarafından yasaklandı. Çünkü onlara göre bir kadın tanımadığı bir erkeğe selam veremezdi ve bu şarkı Türk kadınının ahlakını bozmaktaydı.


10- Je T’aime…

Moi non plus Aslında bu şarkı ilk başta, her ne kadar Brigitte Bardot’un kocası tarafından itiraz edilse de Bardot ve Gainsbourg tarafından kaydedilmiş ve 1986’ya kadar yayınlanmamıştı. Ancak aynı şarkı 1969 yılında Serge Gainsbourg and Jane Birkin tarafından tekrar kaydedilmiş ve yayınlamıştı. Şarkıda Birkin’in derin ve oldukça erotik nefes alışverişleri duyulmaktaydı. Bu duyulan sesler yüzünden birçok ülkede şarkı yasaklandı. Hatta Fransa’da gece 11’den sonra radyolarda çalınıyordu.