Zeynep TOKER
zeynep.toker@yellowbos.com

Üçüncü edisyonuyla 2-3 Mart tarihlerinde Beykoz Kundura’da gerçekleşecek WOW Kadınlar Festivali İstanbul öncesi, “Birlikte Hareket: Hip Hop Ladies Turkey ve Paris Crossley ile Popping & Hip Hop Dans Atölyesi” kapsamında festivalde yer alacak Duygu Etikan ve Paris Crossley ile bir araya geldik. Festivalde yer alacak olmak onlara neler hissettiriyor? Farklı sanat dallarından besleniyorlar mı? Nasıl bir çalışma disiplinine sahipler? Tüm soruların cevabı röportajımızda seni bekliyor!

ο Birlikte Hareket: Hip Hop Ladies Turkey ve Paris Crossley ile Popping & Hip Hop Dans Atölyesi kapsamında WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’da yer alacaksınız. Kadın ve kız çocuklarını kutlayan, karşılaştıkları güçlükleri görünür kılan iş birliklerini teşvik etmeyi hedefleyen bir festivalde yer almak size neler hissettiriyor?

Duygu Etikan: Böyle güzel bir festivalde, dans severlerle buluşacak olmak gerçekten çok heyecan verici. Ülkemizde dans etmek isteyen ama olanak bulamayan çok fazla kız çocuğu ve kadın var. Aynı zamanda çok yetenekli gençler var. Onlarla, kendilerini özgürce ifade edecekleri böyle bir platformda buluşacak ve tanışacak olmak benim için çok değerli.

ο Hip Hop Ladies Turkey, Hip Hop kültüründe kadınların güçlendirilmesine yardımcı olmak için kurulmuş bir dans organizasyonu. Peki sizinle ilk kez tanışan insanlar için bu topluluğu ve amaçlarını nasıl detaylandırırsınız?

Duygu Etikan: Hip Hop Ladies Turkey, Türkiye’nin önde gelen kadın dansçılarından oluşan bağımsız bir topluluktur. Bu topluluk kız çocukları ve kadınların hayal güçlerini, fiziksel ve zihinsel yeteneklerini, duygularını, çalışarak neleri başarabileceklerini, deyim yerindeyse kendi hikâyelerini dans figürleri vasıtasıyla ortaya koymaları için Türkiye’nin dört bir yanında atölyeler ve etkinlikler düzenliyor. Amaçlarımızın en başında daha çok kız çocuğu ve kadına ulaşıp, onların özgüvenlerini kazanmalarını sağlamaya yardımcı olmak.

ο Kariyeriniz boyunca sizi düşüren, motivasyonunuzu kıran olaylar yaşadığınız illaki olmuştur. Tüm bu zorlu süreçleri düşündüğünüzde tutkunuzu korumak, kaybetmemek için nasıl bir yöntem izlediniz?

Duygu Etikan: Her zaman yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışırım. Tutkumu korumak ve kaybetmemek için, bildiğim doğrulardan taviz vermeden, kendi çizgimde ilerlemeye çaba sarf ediyorum.

ο Yeni bir koreografi oluştururken nasıl bir yol izliyorsunuz? Farklı sanat dallarından beslendiğiniz oluyor mu?

Duygu Etikan: Koreografiyi oluştururken öncellikle bana ilham veren müziği ve fikri bulmaya odaklanıyorum. Daha sonra fikri geliştirmek için bir dans stüdyosunda daha fazla dansçıyla bu koreografiyi hayata geçirmeye başlıyoruz. Farklı sanat dalları benim için çok önemli tabii ki. Özellikle modern sanat müzeleri en ilgi duyduklarımın başında geliyor. Her gittiğim ülkede müzeleri ziyaret etmeye çalışıyorum. Farklı müzik türlerindeki festival ya da konserlere gitmeyi, film izlemeyi de çok seviyorum. Özellikle belgesel filmler en sevdiğim film türlerinin başında geliyor.

 “Dans benim her şeyim”

ο Çalışmak, üretmek veya pratik yapmak konusunda nasıl bir disipline sahipsiniz? Katı kurallarınız var mıdır?

Paris Crossley: Disiplinliyim ama kendime karşı sert davranacak bir zihniyete sahip değilim. Disiplinim dans ve dövüş sanatlarındaki (Taiji) yetişme tarzımdan geliyor. Her ikisi de bana tutarlılığı, sabrı ve dürüstlüğün her yönden gelişim için önemli olduğunu öğretti. Zorladığım şeylerden iyi bir şey çıkmaz, bu yüzden bunun yerine kasıtlı olarak serbest akışlı bir çalışma şekline sahip olmak benim için en uygunudur.

ο Dans etmeyi hayatta herhangi bir şeye benzetecek olsanız bu ne olurdu? Nasıl tanımlardınız?

Paris Crossley: Dans, hareketin kendisinden onunla birlikte gelen dış fırsatlara kadar benim her şeyim. Bakıcım, sevgilim, en iyi arkadaşım, hayat anlayışım/perspektifimi şekillendiren, kariyerim oldu. Eğer onu görsel olarak temsil edecek bir element seçmek zorunda kalsaydım bu, hayatta kalmak için ihtiyacımız olan en önemli şeylerden biri olan su olurdu.

ο Dansçı olmak isteyen genç arkadaşlara ne gibi tavsiyeler verirsiniz? İyi bir dansçı nasıl olunur?

Paris Crossley: Neden dans ettiğinizin nedenini anlayın, eğer nedenini biliyorsanız o zaman yaptığınız ve karşılaştığınız her şey anlamlı olacaktır.