Gizem YILDIRIM

Tuhaf olan nedir? Biz neye tuhaf deriz? Ya da nelere tuhaf demeyiz? Belki de kadın ve erkek olmaya tuhaf bakmayız. Çünkü böyle yaratılmışız. Gerçekten de bu iki cinsiyetin toplumdaki yeri ve rollerine baktığımızda iş biraz tuhaflaşıyor. Toplum ve otorite cinsiyet kavramını sosyal olarak inşa eder. Bu inşanın altında da genellikle kadınlar kalır. Hiç sona ermeyecek bu mücadele devam ederken en iyisi Tuhaf Şeyler Ormanı sergisine gitmek. Gelenek ve popüler kültür, toplumsal cinsiyet gibi temaları ele alan Gamze Taşdan’ın sergisi Bozlu Art Mongeri Binası’nda.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Bozlu Art Project (@bozluartproject)’in paylaştığı bir gönderi ()

Cumhuriyet tarihinin en önemli kurumlarından Sümerbank’ın desenlerinden yola çıkan sanatçı, Sümerbank’ın toplumsal yaşamımızdaki rolüne değinirken, kadın kavramına, toplumsal hafızamıza göndermeler yapıyor. İstihdam politikalarıyla Sümerbank’ın çalışanlarına sağladığı sosyal imkanlar, kadının çalışma hayatına girmesine fırsat vermesiyle de belleğimizde yer alıyor. Orta sınıf kesimin de şık ve ucuz giyinmesine katkıda bulunuyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gamze Taşdan (@gamzetasdan_)’in paylaştığı bir gönderi ()

Zaman değişiyor, kumaşlar da değişiyor. İşte bu değişimin ve yer yer yinelenmenin verdiği ilhamla hareket ediyor. Sanatçı sonsuz döngü olarak tasarladığı eserlerinde ikonik imajları da kullanıyor; çizgili erkek pijamaları, büyük büyük çiçekli perdeler, siyah okul önlükleri… Sergiyi 9 Mart’a kadar görebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gamze Taşdan (@gamzetasdan_)’in paylaştığı bir gönderi ()