1- I’m Not There

Modern zamanların en büyük müzisyeni, bestecisi ve şarkı sözü yazarı Bob Dylan’ın hayatının anlatıldığı 2007 yapımı I’m Not There, en iyi biyografi filmleri arasında gösteriliyor. Yönetmenliğini Todd Haynes’in yaptığı filmde Bob Dylan’ı al farklı oyuncu canlandırıyor.


2- Nowhere Boy

John Lennon’ın gençlik yıllarını, annesi ve teyzesiyle ilişkilerini, ilk grubu The Quarrymen’in kuruşunu ve Beatles’a dönüşümünü anlatan 2009 yapımı Nowhere Boy sinema dünyasına farklı bir renk katıyor.


3- Müslüm

Yaptığı arabesk müzikle önce belirli bir kitleyi, sonra da tüm Türkiye’yi peşinden sürükleyen Müslüm Gürses’in haya beyazperdede. Geçen ay vizyona giren ve gişe rekoru kıran filmin yönetmen koltuğunda Ketche ve Can Ulkay oturuyor.


4- Amy

7 yaş lanetinin vurduğu isimlerden biri İngiliz müziğinin güçlü sesi Amy Winehouse. Yaşadığı büyük sorunların ardında tüm dünyaya farklı bir hikaye bırakarak bu dünyadan göçüp giden Winehouse’un ilginç hayatı 2015 yapımı Amy’de anlatılıyor.


5- Bohemian Rhapsody

Geçen ay vizyona giren Bohemian Rhapsody, Queen’in vokalis Freddie Mercury’nin yükselişini, şaşalı yaşam tarzının kontrolden çıkmasını ve ışıltılı hayatındaki içsel çatışmasını ele alıyor.


6- Last Days

Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain’in hayatının anlatıldığı 2005 yapımı Last Days, Kurt’ün yaşamına dair bize ince detaylar sunuyor. Hüzün, acı, şöhret ve ihanet bir arada…


7- Eight Mile

Rap müziğinin güçlü sesi Eminem’in hayatından esinlenerek çekilen film, 2002’de vizyona girdiğinde olay yaratmıştı. Filmin müzikleriyse ayrı bir haber konusu…


8- Ray

Piyanist Ray Charles’ın hayatını konu alan filmin başrolünde Jamie Foxx ve Tequan Richmond var. 2004 yapımı biyografi türündeki film, Ray Charles’ın olumsuz yönlerine de dikkat çekiyor.


9- Elvis

Tüm dünyaya mâl olmuş sanatçı Elvis Presley’nin hayatının anlatıldığı 1979 yapımı filmin başrolünde Kurt Russel var. Film, Elvis’in rock’ın roll kralı olmadan önceki hayatını ve farklı yönlerini anlatıyor.


10- Copying Beethoven

Klasik müziğin baş aktörlerinden Ludwig van Beethoven’ın yaşamını konu edinen 2006 yılı yapımı Copying Beethoven, bir dehanın hayatının nasıl zor olabileceğini sinemaseverlere gösteriyor.