Damla KAAN

1. Maymunu bezlemek

Hafif başlıyoruz. Alien Ant Farm’ın Smooth Criminal klibinde dans eden sarı tişörtlü çocuktan, bahçe ortasındaki dövüş ringine tuhaf birçok şey var. Michael Jackson kliplerine birçok gönderme yapılan klipte dikkat çeken asıl şey, bebek bezli maymun.
Niye orada ki? Keyfi yerinde midir acaba şu an?


2. İnsan yiyen köpek

Birçok müzik klibinde köpeklerin rol aldığını biliyoruz. Ama hepsi sevimli olmayabiliyor. Bring Me the Horizon’ın Follow You klibini bilenleriniz vardır belki. Klibin yalnızca ilk dakikasında görülen tatlı labrador retriever, bu listenin başlarında olmasına neden olacak çok acayip şeyler yaşıyor. Evde birinin yüzünü yiyor, sonrasında kahkahalar atan bir postacının elinde kaderiyle yüzleşiyor… İnsanların delirmesini izlediğimiz klibin tonunu belirleyen ilk öge oluyor böylece.


3. Tavşanlarla uyumak

Fall Out Boy topluluğunun  asistanı Sarah’yla yaşadığı tuhaf zamanları anlatan Uma Thurman klibinin yıldızları ne grup üyeleri, ne de Sarah karakteri. Grubun frontman’i Joe Trohman’a bakıp zebralarla yan yana güneşlenmeye heveslenirken birden yatağında ördek ve tavşanlarla oynayan Patrick Stump’a bakakalıyorsunuz. Tuhaf olduğu kesin de, neden özendik ki acaba…


4. Panter, zürafa ve ayı

Aslanlar, ayılar, kediler, sincaplar, köpekler, maymunlar, kuşlar, panter, zürafa… Weezer’ın Island in the Sun klibi adeta hayvanat bahçesinde çekilmiş gibi. Weezer üyelerini hemen her türden hayvanla doğada oradan oraya yürürken izliyoruz. Tatil yolculuklarının klasiği olan parçaya tuhaf bir klip. Özellikle yavru ayının olduğu sahnelerde hem gerginliği hem de tuhaf bir mutluluğu seziyorsunuz.


5. Beygirlerle dans

Shakira’nın denizden fırladığı, kısa bir kafa karışıklığının ardından bir baykuşla selamlaşıp aniden dans ettiği bu klip de tuhaflar arasında yerini aldı. Klibin ilerleyen dakikalarında, çöllerde yürüyen Shakira’nın yanından geçen animasyon atlarla dans etmeye devam etmesiyle işler iyice renkleniyor. Bu dansın ardından çamurda sürünen Shakira, denize geri atlayarak bu destansı klibi sonlandırıyor…


6. Madagaskar yıldızları

Pop yıldızı Katy Perry’in Roar isimli parçası için çektiği videoda ona eşlik eden yardımcı oyuncuların kim olduğunu biliyor musunuz? Eh, gerçek olmasa da sevilen Madagaskar filminden animasyon karakterler. Klipte Perry’in kendi başına ormanda hayatta kalmaya çalışması ve hayvan dostlarıyla tanışmasını görüyoruz. Katy Perry’in bu video için ayırdığı bütçe o zaman çok konuşulmuştu.


7. Kahramanımız çekirge

Şahsına münhasır grup The Growlers’ın popüler kliplerinden Problems III‘yi listeye almazsak olmazdı. Böceklerin evreninde geçen klip, envai çeşit böceğin konakladığı bir otelde yaşananları konu alıyor. İzlemesi bir nebze zor olabilir, baştan uyaralım. Ancak tatlı bir yanı var, insanlara dair şeyleri yabancılaşarak izlemek kimileri için ufuk açıcı olabilir.


8. Kaplan sevdası

Ben Fero’ya Demet Akalın şarkısının klibinde arkadaşları ve Demet Akalın’ın ta kendisi eşlik ediyor. Yine de klipte rolü büyük ölçüde çalan, bir kaplandı. Rapçinin klip boyunca oynadığı, beraber yürüdüğü ve beslediği bebek kaplan videonun en çok konuşulan unsurlarından biri olmuştu.


9. Rol arkadaşı pijamalı atlar

İngiliz şarkıcı Lily Allen’in Air Balloon klibi hareketli bir drone çekimiyle başlıyor. Romantik bir havası var. Birden izleyenleri kelebekler kucaklıyor ardından pijamalı atlar yani zebralar. Klipte aynı çizgilere sahip iki zebra görüyoruz ama dünya üzerinde bu pek mümkün değil maalesef.  Animasyonun kudreti… İşin içinde biraz tehlike de var, klibin devamında Allen’ı kaplanlarla birlikte görüyoruz.


10. Kazazede koyun

Ve listenin sonunda Onur Akın’ın Seviyorum Seni klibi var. Şarkı zaten ünlü ama bu ünün sebebi yönetmen ya da Onur Akın değil, bir koyun! Pastoral tatların ‘doruklarında’ gezen klibin ortasında freni boşalmış kamyon gibi pata küte düşüp feci bir kaza geçiren koyun dostumuz, kalbimizdesin… Çok güldük, affet ne olur. Başlıkta rol çalmak dedik ama onu fark etmek zor olabilir, biraz dikkatli bakmakta fayda var. Onur Akın’ın 2013’te söylediğine göre, kendisi de klibin yönetmeni de konu sosyal medyada patlayıncaya kadar fark etmemişler. Gerçi Akın, koyun dostumuz düştükten sonra bıyık altı gülümser gibi oluyor ama izleyip siz karar verin.