1- Limp Bizkit – Behind Blue Eyes

Limp Bizkit, efsanevi grup The Who’nun Behind Blue Eyes parçasını yeniden düzenleyip, seslendirmişti. Bu versiyon Limp Bizkit’in yüksek standartlarının altında ezildi. Milyonlarca kez dinlense de, dinleyici kitlesini ikiye böldü. Şarkıya uğursuz diyenler de var. Hatta Halle Berry parçanın klibinde oynamış ve hemen akabinde Cat Woman’daki rolü kabul etmişti. Bakın sonrasında Halle Berry’in kariyerine neler oldu neler?


2- Avril Lavigne – Imagine

Eminiz ki Avril Lavigne efsanevi John Lennon’ın ünlü parçası Imagine’nı cover’larken son derece iyi niyetliydi. Fakat sonuç öyle olmadı. 2007 yılında geliri Darfur’a gidecek olan bir toplama albümde yer alan bu parça, dinleyicilerden de eleştirmenlerden de düşük notlar aldı. Klibi de çok eleştirilmişti.


3- Sheryl Crow – Sweet Child o’ Mine

Adam Sandler’ın Big Daddy filminin soundtrack albümü için seslendirilen bu cover da dinleyici kitlesini ikiye bölenlerden. Kimi çok sevdi, kimisi düpedüz nefret kustu. Klibi için de aynı şeyler geçerli… Parçanın asıl sahibi GnR grubu ise cover ile ilgili yorum yapmamıştı.


4- Kibariye – I Will Always Love You

Yine bir “En iyi ben söylerim!” vakası! Sesiyle ülkemizde birçok kişiyi hayran bırakan Kibariye, jürisi olduğu Fox TV’deki yarışmada bu parçayı seslendirdi. O dönem büyük gündem olan şarkıcı sonraki sahnelerinde de bu parçayı seslendirmeye devam etmişti. Zenci gırtlağı olduğu söylenen şarkıcının bu yorumu kamuoyunu ikiye bölmüştü.


5- Britney Spears – I Love Rock’n Roll

Britney Spears rol aldığı Crossroads filmi için ünlü klasik I Love Rock & Roll isimli parçayı seslendirmiş ve büyük bir hata yapmıştı. İngiliz-Amerikan menşeili ünlü grup The Arrows’a ait olan bu parçanın sanatçı tarafından seslendirilen cover versiyonu o kadar kötüydü ki ünlü dergi Rolling Stone’un okuyucuları arasında yaptığı oylamada en kötü cover parçalar arasında yer almıştı.


6- Madonna – American Pie

Efsane de olsan hata yapabilirsin! Madonna’nın 2000 yılında The Next Best Thing filmi için cover versiyonunu seslendirdiği American Pie parçası da bir örnek. Şarkının cover versiyonunda yarısı seslendirilmemişti ve şarkının ruhunun tamamen kaybolduğu eleştirileri geldi. Neyse ki Madonna hemen o sene Music isimli albümünü yayınlamış ve dinleyiciyle barışmıştı.


7- Alien Ant Farm – Smooth Criminal

Eğer 2001 yılında piyasaya yeni çıkan bir punk-rock grubu iseniz alabileceğiniz en büyük risk 1980’lerin ünlü parçalarından birinin cover versiyonu ile isminizi duyurmaya çalışmak olmalı. Çünkü bu versiyon ile ya batar ya da çıkarsınız… Ne yazık ki Alien Ant Farm battı. Michael Jackson’a ait bu parçanın cover’ına gelen eleştirilerden sonra bir daha kendilerine gelemediler…


8- İbrahim Tatlıses – Fark Var

Ladies gentlemen! Van tu tiri foro…” Kendi remikslerini ve cover’larını yapmakta sınırsız özgür ancak rap işine girmeyeydi iyiydi. İbo Show’a konuk ettiği rap müzisyen Ceza’nın Fark Var parçasına eşlik ederken ‘bilinçsiz’ cover yapmıştı. Sözleri de başka bir dile çevirdi; “Seninle benim aramda fark var, cagatide cugoti…”


9- Miley Cyrus – Smells Like Teen Spirit

Ünlü şarkıcı Miley Cyrus kendisine ilham veren parçaları seslendirmeyi sevdiğini söylemiş ve turnesinde Smells Like Teen Spirit’i setlist’ine eklemişti. Ancak cover’dan sonra şarkıcının Amerika’daki popüleritesi bir anda düşmüş ve turnede çekilen videolar YouTube’a yüklenir yüklenmez eleştiri bombardımanına tutulmuştu.


10 – Serdar Ortaç – Another Brick in the Wall

Canlı performansı sırasında söylediği Pink Floyd parçasıyla önce magazin gündemine zorunlu olarak da müzik gündemine düştü. Eleştirilere maruz kalan şarkıcı o günlerde epey bir gündem olmuştu. Bunlara rağmen bir televizyon programında yine söyledi ama bu sefer kötünün iyisiydi. Pop müziğin prensi, rock müziğin karanlık tarafına aman ola geçme!