Damla KAAN

1- Ghetto

2004’te kurulduğundan bu yana, kendine has indie-caz sound’uyla büyük ses getirmeyi başaran mekan 2013’te kapandı. Mekanın kapıları, Fatima Spar & The Freedom Fries performansından hemen sonra, The Freedom Fries’ın bas gitaristi Viyanalı Philipp Moosbrugger’ın DJ’liğinde After Hours Swing Party ile kapanmıştı.


2- Köprüaltı Kemancı

Şimdi balıkçılarla ve nargilecilerle dolan Galata Köprüsü’nün altındaydı. O zamanlar kendi hâlinde bir mekanken, zaman geçtikçe efsanevi bir buluşma noktasına dönüştü. 1992’de çıkan yangının ardından Sıraselviler’e taşınan Kemancı, Türk rock müziğinin efsanevi isimleri Özlem Tekin, Şebnem Ferah, Kargo, Pentagram gibi isimleri yetiştirdi. 2011’de kapanana kadar ülkemizin bir nevi Hard Rock Cafe’si konumunda olan Kemancı’da hiçbir yerde olmayan bir ses sistemi de vardı.


3- Shaft Kadıköy

Kadıköy’ün ruhunu en iyi yansıtan mekanlardan biriydi Shaft. 1997’de açılmasıyla birlikte kısa sürede İstanbul’un önemli blues ve caz mekanlarından biri haline gelmişti. Sahnesinde birçok ünlü müzisyeni ağırlayan mekanın en dikkat çeken işlerinden biri Açık Sahne geceleriydi. Ayrıca Kadıköy’ün en sevilenlerinden Gür Akad ve Çağatay Ateş’in her perşembe sergiledikleri performanslar da Türk rock müziği tarihinde yer alacak kadar önemliydi. Ancak mekan 2017’de maddi yetersizlikler yüzünden kapandı.


4- Nicky’s Ankara

Tam anlamıyla müdavim mekanı olan Nicky’s’in duvarlarında albüm kapakları yer alırdı. Her zaman iyi DJ’lerin müzik yaptığı mekanda Dio, Iron Maiden, Judas Priest, Running Wild, Rainbow, Black Sabbath gibi efsanelerin parçaları çalınırdı. Rock müzik dinlemek ve bira içmek için Ankara’nın gençliğinin buluştuğu mekan Ankaralıların hâlâ en çok özlediği mekanlardan biridir.


5- Laila Kuruçeşme

Kuruçeşme’de ilk açılan yazlık kulüplerden biri olan Laila, 2000’lerin başında tam bir ünlü mekanıydı. Televizyondaki magazin programlarında ünlülere hep Laila’da rastlanırdı. Hatta bir dönem o kadar popüler oldu ki çok ünlü bile olsanız buraya giremiyordunuz. 2004’te içinde çıkan yangından sonra el değiştiren mekanın yerine Sortie açıldı. Ama bugün ünlülerin takıldığı bir yer değil.


6- Crimson Kadıköy

Kadife Sokak’ta önce Crimson vardı! Kadife Sokak günümüzdeki gibi popüler olmadan önce İncir Pub’ın yerinde bulunan Crimson 2000’li yılların efsanevi mekanları arasında hak ettiği yeri almıştı. Harika bir bahçesi vardı ve müthiş bir ses sistemine sahipti. O zamanki en cool grupları Crimson sahnesinde performans sergiliyordu. Kadıköy’ün ünlü gruplarından Raindog her perşembe bu mekanda The Smiths, Placebo, Radiohead gibi bilindik isimlerin cover’larıyla müzikseverlerin kulaklarının pasını siliyordu.


7- Limon Bar

Ankara’nın limonlu biralarıyla ünlü rock barıydı. 2004’te yaşanan ölümlü kavga sonrası kapanan mekanda sahne alan grupların birçoğu hit albüm yapmıştı. Ankaralıların en çok özlediği mekanlardan olan Limon Bar zamanında Ankara’nın alternatif gençliğinin sığınaklarından biri haline gelmişti.


8- Hayal Kahvesi Beyoğlu

Kapanışıyla şaşırtan mekanlardan biri de Hayal Kahvesi Beyoğlu. Mekan açıldığı ilk günden beri sahnesinde farklı müzik türlerinden birçok ünlü ismi ağırladı. Ancak Türkiye çapında birçok şubesi olmasına rağmen, Beyoğlu şubesinin ettiği zararı karşılayamayacak hale geldiği için burayı kapatmak zorunda kaldılar. Yeri hâla dolmadı…


9- High End Etiler

Yangınla biten bir son daha, High End. Etiler’in zamanında en popüler gece kulüplerinden biri olan High End’de dönemin en iyi DJ’leri çalar, en iyi barmenler çalışırdı ve gelenler de çok şık olurdu. Sebebi bilinmez ama çoğu kez kundaklanmaya çalışıldı. Ancak 2004’te çıkan ya da çıkarılan yangından sonra bir daha kendine gelemedi ve kapanmak zorunda kaldı.


10- Machine

Gece 02.00’den sonra girişlerin ücretsiz olmasıyla kısa sürede adını duyurmayı başarmıştı. Taksim Balo Sokak’taki bu underground bar, geçen yıl kapanana kadar elektronik ve tekno müzikseverlerin gözdesiydi. Üstelik aşırı kalabalık, dar ve havasız bir mekandı. Yeri hâlâ boş.