Damla KAAN

1. Kylie Minogue

2015 yılında ikinci konserini vermek için Kiss Me Once adlı son albümünün dünya turnesi kapsamında Türkiye’ye gelecekti. Minogue bilet satışlarının azlığı nedeniyle konser iptal etti. Konuyla alakalı olarak konseri organize eden firma Unilife’ın yetkilileri şöyle bir açıklama yapmıştı: “Kylie Minogue, dünya turne kapsamında gelecekti. Ekibi, tarih değişikliği yapmayı talep etti. Ancak satışlar tahmin ettiğimizin altında kalınca değişiklik yerine iptal kararı aldık. Onun gibi bir dünya yıldızı, 20 milyonluk İstanbul’da görmesi gereken ilginin yüzde 10’unu bile göremedi.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kylie Minogue (@kylieminogue)’in paylaştığı bir gönderi ()


2. Muse

15 Temmuz mağduru konserlerden biri daha: Muse. O zamanki albümleri Drones kapsamında KüçükÇiftlik Park’ta 26 Temmuz 2016’da gerçekleşecek olan konserlerini iptal eden grup konuyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarında “Son günlerde Türkiye’de yaşanan değişken olaylar nedeniyle 26 Temmuz’da olması planlanan konserimizi iptal etmeye karar verdiğimizi üzüntüyle bildiririz. Biletlerinizi iade edebilirsiniz. Bu durumun verdiği rahatsızlık nedeniyle özür dileriz. İlerde Türk fanlarımızla görüşmeyi diliyoruz” açıklaması yapmıştı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

MUSE (@muse)’in paylaştığı bir gönderi ()


3. Aerosmith

2014 yılındaki Soma faciası ardından efsanevi rock grubu Aerosmith konserini iptal etmiş ve grup elemanları konuyla alakalı olarak taziye mesajları yayınlamıştı. Aerosmith’in solisti Steven Tyler “Bu sabah Manisa’daki madende gerçekleşen korkunç kazanın haberiyle uyandım. Dualarım hayatını kaybedenler, hâlâ mahsur kalanlar ve aileleri ile. Türk insanlarını kalbimizde tutuyor, oldukça üzgün bir ulusun üç günlük yasını saygıyla karşılıyoruz.” Grubun bas gitaristi Tom Hamilton ise “Grubun tüm üyeleri Soma’da kaybettiğimiz madenciler için üzgün. Kalplerimiz ve dualarımız, hayatını kaybeden ve yaralananların aileleriyle olacak. Madende mahsur kalanların sağ salim kurtarılmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Aerosmith (@aerosmith)’in paylaştığı bir gönderi ()


4.  Beyonce

 2015 yılında 100. yıl kutlamaları için Beyoncé ile anlaşmış olan Fenerbahçe Kulübü o dönemde Hakkari Çukurova’da yaşanan terörist saldırısı sonucu konseri iptal etmişti ve konuyla ilgili olarak kulüp şu açıklamayı yapmıştı: “‘Hakkari ilimizin Yüksekova ilçesinde güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan saldırıları esefle ve nefretle kınıyoruz. Ulusumuzun acısını en derin ve içten duygularla paylaşıyoruz. Fenerbahçe Kulübü olarak terörü bir kez daha lanetliyor, şehitlerimize Tanrı’dan rahmet ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Beyoncé (@beyonce)’in paylaştığı bir gönderi ()


5. Joan Baez

Joan Baez de 15 Temmuz sonrası konserini iptal eden sanatçılar arasında. Ancak Joan Baez’in diğer sanatçılardan bir farkı vardı. İstanbul Caz Festivali’ndeki konserini iptal ettiğini duyurduğu basın açıklaması o kadar kötüydü ki daha sonra özür dilemek zorunda kalmıştı. “Onca savaş bölgesine, dikatörlükler altında yönetilen ülkeye, iç kargaşaların olduğu ülkeye gittim ancak Türkiye’de bugün gördüğüm kadar büyük ve öngörülemez tehlikeyi başka bir yerde gördüğümden emin değilim.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Joan Baez (@joancbaez)’in paylaştığı bir gönderi ()


6. Depeche Mode

2001, 2006 ve 2009 yıllarında Türkiye konserleri iptal olan ünlü grup Depeche Mode’un 2013 yılında ise Bulgaristan sınır kapısındaki grev ve yaşanan üzücü olaylar nedeniyle iptal olmuştu. Çünkü Bulgaristan tarafında gerçekleştirilen yol kapama eylemi, Depeche Mode prodüksiyon TIR’larının Türkiye’ye geçişine izin vermedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Depeche Mode (@depechemode)’in paylaştığı bir gönderi ()


7. The 1975

16 Haziran 2019 tarihinde KüçükÇiftlik Park’ta planlanan The 1975 konseri yapılan açıklamaya göre teknik nedenlerden dolayı iptal edildi. Sebep böyle açıklansa da etkinliğin organizatöründen edindiğimiz bilgiye göre; asıl sebebin aynı gün yapılan, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayları olan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın birlikte canlı yayına çıkması olduğunu öğrendik.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The1975 (@the1975)’in paylaştığı bir gönderi ()


8. M83

28 Haziran 2016’da Zorlu PSM’de gerçekleşmesi planlanan M83 konseri ertelendiği açıklandı. Zorlu PSM, grubun turne lojistiğinde yaşanan beklenmedik gelişmelerden konserin ertelendiğini açıkladı. M83 ise yaptığı açıklamada konserin ileri bir tarihte gerçekleşmesi için görüşmelerin devam ettiğini söylese de konser bir daha gerçekleşmedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Anthony Gonzalez (@m83music)’in paylaştığı bir gönderi ()


9. Amy Winehouse 

12 konserlik Avrupa turnesinde ülkemizde 2011 yılında konser verecek olan Amy Winehouse, Belgrad’taki ilk konserindeki davranışları yüzünden büyük tepki çekmiş ve bundan dolayı İstanbul ve Atina’daki konserlerini iptal etmişti. Bu konserden kısa bir süre Londra’daki evinde ölü bulunmuştu.

 


10. Sia

15 Temmuz’un gerçekleşmesinin ardından birçok kültür-sanat etkinliği iptal olmuştu. Bunların arasından en çok gönlümüzü kıranlardan biri ise Sia’nın gelmekten vazgeçmesiydi. Sia gelmeyince headliner olduğu Masstival’de iptal edilmek zorunda kaldı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

SIA (@siamusic)’in paylaştığı bir gönderi ()