1. Woodstock 1999

60’ların sevgi ve barış dolu festivali bu senede tam bir faciaydı. Birçok kişiyi sıcak çarptı ve festival bölgesinde bu insanlara müdahale edecek su yoktu. Üstelik, Insane Clown Posse konser esnasında kalabalığa 100 dolarlık banknotlar atmanın iyi bir şey olduğunu düşünmüş olsa da büyük bir kavga çıktı ve birçok kişi yaralandı. Yetmedi, festival ateşler içinde sona erdi. Red Hot Chili Peppers, Fire (Ateş) isimli parçalarını seslendirmeye başladığında, izleyiciler bunun şenlik ateşi ya da lastikleri yakmak için bir işaret olduğunu düşündü… Sonucu o kadar kötüydü ki, festival bir daha düzenlenmedi.


2. Lova Parade 2010

Bir festivalin giriş-çıkış kapısının neden küçük bir tünelden ibaret olduğunu anlamak imkansız. Ortada bu yüzden ölen 21 kişi var… Festival maksimum kapasitesine ulaştığı için polis girişi kapatıp, insanların sakince uzaklaşmasını söylemişti. Ama kalabalık bunun yerine içeriye girmek isteyince büyük bir facia yaşandı. Festival günümüzde devam etse de olayı unutmak mümkün değil.


3. Time Warp 2016

Bu festivale katılanlardan 6 kişi uyuşturucudan zehirlendi ve hayatını kaybetti. Bu da festivalin ikinci gününde suçluların araştırılması için iptal edilmesine sebep oldu. Aynı zamanda sıcak ve aşırı kalabalıktan etkilenip bilincini yitiren birçok kişi oldu. Festivalin etkileri o kadar büyüktü ki, Arjantin devleti ülkede bir daha elektronik müzik festivali düzenlenmesin diye yasa çıkardı.


4. Mawazine 2009

Fas’ta düzenlenen Mawazine tam 11 kişinin ezilerek ölmesiyle feci şekilde sonuçlandı. Abdelaziz Stati’nin performansını görmek için stadyumda bekleyen tam 70 bin kişi vardı ve ne yazık ki polis konser sonrası kalabalığı kontrol etmeyi başaramadı. Konsere gelen kişiler kendi kafalarına göre çıkış yapmak istedi ve devrilen metal güvenlik çitinin altında kalan 11 kişi ezilerek can verdi.


5. Roskilde 2000

Metal festivallerinin vazgeçilmezi ama pogonun ayarı kaçınca 9 kişi hayatını kaybetti. Müziği durdurup olayı kontrol almakta geciken yetkililer ihmal suçlamalarıyla karşılaştı. Mantıklı görünüyor, zira olaylar vahimleşmeden önce insanlar o bölgede havasızlıktan ve kalabalıktan şikayet etmişlerdi. İhmal öldürür!


6. Isle of Wight 2012

Başlamadan sona eren festival… Çıkan fırtına festival alanına gelen tüm yolların tıkanmasına ve büyük bir kargaşaya sebep oldu. Festival yolunda kilometrelerce uzanan bir araç kuyruğu oluştu ve fırtına nedeniyle gelen feribotlar iptal edildi. Trafik tamamen durduğu için birçok kişi arabasında uyumak zorunda kaldı. Kamp alanına varmayı başaranların da fırtınanın sebep olduğu efsanevi karışıklık ve çamurla uğraşması gerekti.


7. Altamont Free Concert 1969

Efsanevi grup Rolling Stones tarafından düzenlenen ücretsiz bir konserdi. Woodstock’a rakip olmayı umuyordu. Grubun solisti Mick Jagger sahne alırken, güvenlikten sorumlu Hell’s Angels üyesi, 20 yaşındaki bir seyirciyi bıçaklayarak öldürdü. Başka bir sanatçı da yine aynı ekipten biri tarafından kazara vuruldu. Sonuç, tam bir kargaşaydı.


8. Glanstonbury 2005

Glanstonbury Festivali, çadırları sel basmasıyla bir su altı gösterisine dönüştü. Yaşanan su baskını o kadar kötüydü ki, bazı bölgelerde altı metreden fazla su birikti. Neyse ki boğulan olmadı. Ancak portatif tuvaletlerdeki atıkların sel sularına karışmış olması birçok kişinin ciddi anlamda hastalanmasına sebep olmuştu. Ancak festival devam etti. Özlediğimiz festivalci ruhu bu!


9. The Hudson Project 2014

Aslında festival müzik açısından gayet iyi gidiyordu ancak şiddetli yağmur yüzünden The Hudson Project’in son günleri iptal edilmek zorunda kalındı. Birçok kişi buna çok üzülse de, verilen karar son derece doğruydu. Hava o kadar kötü bir hale gelmişti ki festivalin adını katılımcılar Mudson (Çamur Oğul) Project olarak değiştirdi. Yüzlerce araç yağmur nedeniyle oluşan bataklıklarda mahsur kaldı…


10. FYRE 2017

Bu festival şimdiye kadar yapılan en kötü festivaldi çünkü verdikleri hiçbir sözü tutmadılar! VIP biletler için tanesi 100 bin dolar civarı ödeme yapan katılımcılara Bahamalar’da lüks bir tatil ve ünlü müzisyenlerin canlı performanslarını izleyeceklerine dair söz verilmişti. Ancak boş bir sahne ve bayat ekmeklerle yapılmış sandviçlerle karşılaştılar. Üstelik tek geri dönüş yöntemi festival tarafından tahsis edilen uçaktı. Geri dönüş uçağı gelene kadar, çok kötü koşullarda beklemek zorunda kaldılar.