Damla KAAN

Yaratıldığı dönemden günümüze nice çocuğu etkisi altına almış olan ve çizgi romanlara yeni bir soluk getiren Tenten, 10 Ocak’ta 90’ıncı yaşına giriyor. Çocukken beni köpeğiyle kurduğu dostluk ve eşsiz maceralarıyla büyüleyen Tenten hayatımıza nasıl girdi, hatırlıyor musunuz?

Georges Remi yani nam-ı diğer Herge, 22 yaşındayken Belçika’daki Le Vingtieme Siecle gazetesinin haftalık eki Petit Vingtieme’de Tenten’in ve köpeği Snowy’nin (Fındık) maceralarını yayımlamaya başlayan bir çizer. Bugünkü ligne claire çizim ekolünün öncü çalışması Tenten’in ülkemizdeki serüvenleri ilk kez çocuk dergilerinde yayımlandı.

89 YIL

Tenten’in ilk kitabı Tenten Sovyetlerde 1930’da çıktı.

Herge, Tenten’i ve serideki karakterleri yaratırken gerçek kişilerden esinlendiği biliniyor. Profesör Turnesol, Auguste Piccard’tan esinlenerek çıkarılan bir karakter. Çizimlerin bir çoğunda Charlie Chaplin’den esinlenmeler var.

1976’ya kadar Soğuk Savaş’tan, Ay’da yürümeye kadar birçok macera yaşayan Tenten’in Maceraları, 50’den fazla dile çevrildi ve 200 milyona yakın kitap ve dergi basımı sayısına ulaştı. 1950’de Armağan ve Doğan Kardeş dergilerinde yayınlandı. Orijinal adı Tintin olan karakter Türkçeye Armağan tarafından Tenten olarak uyarlandı. Tenten aslında herhangi bir çizgi roman karakterinden çok daha fazlası. 2. Dünya Savaşı’nın önemli liderlerden Fransa eski Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün kendine rakip gördüğün tek uluslararası kahraman. Gerçi Herge’in ırkçı, komünizm karşıtı propaganda yaptığını düşünenler de var. Yine de bunların ötesinde fantastik ve nostaljik maceralarını izlemek keyifli. Tenten’in tüm bölümleri Netflix’te!

59 YIL

İlk sinema filmi Altın Postun Gizemi 1960’ta yayınlandı.
Tanınmayan Kahraman
Genç gazeteci Tenten hakkında aslında çok az şey biliyoruz; aseksüel, macerayı seven ve gezgin biri. Atıldığı her macerada en yakın arkadaşı köpeği Fındık ve Kaptan Haddock eşlik eder. Tenten Brüksel’de yaşıyor. Bunu birebir maceralarda göremesek de bir kitapta Tenten’e Brüksel’den postalanan bir mektup gelir. Diğer bir kitapta da Tenten Brüksel’e geri dönmek istediğinden bahsediyor…