Buradan bakınca Hollywood’un milyon dolarlık filmlerinde çalışma hayali çok uzak gelse de bunu başaran isimler var. Onlardan biri de Pixar, Marvel ve DC yapımlarında çalışan Pınar Toprak. Onun film müziklerine karşı tutkusu o kadar fazlaydı ki yalnızca kendi hayallerini değil, birçok insanın hayalini gerçekleştirdi. Toprak’ın uzun kariyer yolculuğuna kısa bir göz atalım.

‘KENDİ SEÇİMLERİMLE BAŞARISIZ OLMAYI SEÇTİM’

Lise yıllarındayken Superman filminden etkilenen film müziklerine merak duyan Pınar Toprak etrafından hep aynı şeyleri duyuyordu: “Bu işler Türkiye’de zor.” 1997’de Pınar Toprak da fark etmiş ve 17 yaşındayken Amerika’ya gitmeye karar verdi. Hayali Hollywood film müzikleri yapmaktı ancak önce İngilizce işini çözmesi gerekti. Chicago’da yaşayan abisinin yanına yerleşti İngilizce öğrendi. Lise ve üniversite arasında 1 sene ara verip Chicago’da bir caz okuluna gitti. Bir röportajında o günleri anlatırken “O dönem İngilizce konuşamıyordum, şimdi doğru dürüst Türkçe konuşamıyorum!” diyor.

Sonra kariyeri için doğru adımları atmaya karar verdi. Maddi durumunu da düşünerek, piyano eğitimi alırsa daha fazla iş bulacağına dair tavsiyelere kulak verdi. Böylece Berklee’de eğitime piyano bölümünde başladı ancak hayali bu değildi. Pınar Toprak anlatıyor: “Tam Mısır Prens filminin çıktığı dönemdi. Müziklerini Hans Zimmer yapmıştı. Filmin müziklerini dinlemek bende bir şeyleri ateşledi, ertesi sabah piyano bölümünü bırakıp film müzikleri bölümüne geçtim. Başkalarının sözlerine uyup seçimler yaparak başarısız olmaktansa kendi seçimlerimi yapıp başarısız olmayı tercih ettim.”

Eğitim alırken çevresini genişletti. Sıkı bir çizgi roman hayranı olan Pınar Topraki birçok yapımda çalışmasına rağmen kariyerini zirveye götürense Captain Marvel filmi oldu. Marvel evreninde çalışan isimlerine baktığınızda çok fazla erkek görürsünüz. Müziklerdeyse bugüne kadar hiç kadın imzası görülmedi. Pınar Toprak, Captain Marvel müziklerinde yer alan ilk kadın oldu. Elbette Türk olması da milletçe gururlanmamıza vesile oldu.

46 YAPIMDA YER ALDI

Ancak bu iş o kadar da kolay olmadı. Seçmelere büyük bir ciddiyetle hazırlanan Pınar Toprak, demo kaydı için 70 kişilik bir orkestra tuttu. Stüdyosunda saatler kayıt yaptıktan sonra, filmin teması ve karakteri hakkında düşüncelerini aktardığı bir video da çekmiş. Bu çabasından etkilenen Marvel ekibi, filmin müziklerini Pınar Toprak’a vermiş!

Captain Marvel müziklerini aldığındaki heyecanını şöyle anlatıyor Toprak, “Çocukluğumdan beri hayalimdi. Ama o rüya gerçekleştiğinde inanamadım. İşe alındıktan sonraki ilk üç hafta kimseye söyleyemedim.” Oysa bu onun ilk büyük işi değildi. Pixar’ın kısa filmlerinin, Krypton aksiyon dizisinin ve meşhur oyun Fortnite’ın bestecisi oldu. Bugüne kadar 46 yapımın müziklerini üstlendi. Toprak stüdyosunda çok çalışsa da en ilham aldığı anların yürüyüş yaptığı zamanlar olduğunu söylüyor.

Marvel evreninden DC’ye transfer oldu. Başrollerini Brec Bassinger, Yvette Monreal ve Anjelika Washington’ın oynadığı Stargirl dizisinin müzikleri Pınar Toprak’a ait. Henüz 5 bölüm yayınlansa da dizi kadar müzikleri de epey konuşuluyor. Geçen haftalarda pandemi mağdurlarına destek olmak adına düzenlenen etkinliğe de dahil olan Pınar Toprak, üretmeye devam ediyor.

Onun bu heyecanının altında yatanları da şöyle anlatıyor Pınar Toprak: “Amacım, dünyanın her yanındaki kız çocuklarının adımı gördüklerinde “Ben de böyle olabilirim” demesi için ilham vermek. Küçükken örnek alabileceğim bu seviyede kadın besteciler yoktu.” Toprak sadece ilham olmadı, süper güçleri olduğunu kanıtladı ve çoğu kişiye de cesaret verdi!