The Glance / Bakış❏ Türkiye’de yaşayan İran kökenli Banu Anka’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi karşınızda… Mitoloji ve Anka’nın rüyalarıyla harmanladığı The Glance isimli sergi, 3 Mart tarihine kadar Zorlu PSM Sergi Salonu’nda gidip görülebilir.

Bedri Baykam sergi
❏ Batı’yı eleştirirken bir yandan onun izlerini taşıyan, kültürler arası etkileşim sağlayan Bedri Baykam’ın 4D ve tuval üzerine yaptığı eserler 3 Mart’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

parajo sarkis
❏ Sinema tarihinin ünlü yönetmenlerinden biri olan Parajanov sizleri bekliyor. Parajanov’un kolajlarından film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, objelerden fotoğraflara kadar çok sayıda yapıt yer alıyor. Bu eserleri 17 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde görebilirsiniz.

Zaman değişmeli sergisiZaman değişmeli sergisijeopolitik bağlamda
kontrol altında tutulan zaman algımızı sorguluyor. Sergide Çin, Türkiye ve Hindistan’dan sanatçıların eserleri yer alıyor. Sanatçılar çalışmaları ile sınırlı zaman algısından kurtulmak için alternatif yollar sunuyor. Alışılagelmişin dışında bir bakış açısı sunan ve Alistair Hicks küratörlüğünde hazırlanan sergiyi 17 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde görebilirsiniz.

Vaad edilmemiş topraklar sergisi❏ Eserlerinde bolca insan hikayesine yer veren, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan Kezban Arca Batıbeki, sanatseverlerle buluşuyor. kolajlarında dramatizeden uzak, hayata dair durumları ya da olağanüstü olayları yansıtarak yeni dünya yaratan Batıbeki’nin heyecan verici Vaad edilmemiş topraklar adlı sergisini 24 Mart’a kadar Pilevneli Mecidiyeköy’de görebilirsiniz.

sanat ve tasarımla geleceği düşlemek❏ 20. yüzyılın ilk başlarında yaşanan dramatik değişiklikler ve radikal yeniliklerle entellektüel gelişmeleri ele alıyor. Rus Avangardı, bu gelişmelerin dünya sanat tarihindeki etkilerine 500’den fazla eserle ayna tutuyor. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek sergisi, 1 Nisan’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

Karmaşık Sorular Büyüleyici Yanıtla
❏ Çağdaş sanat üretimi ve diyaloglarının gerçekleşeceği sergi alanı yaratmak isteyen Evliyagil Dolapdere, Karmaşık Sorular Büyüleyici Yanıtlar adlı sergisiyle karşımıza çıkıyor. Sanatseverlere ücretsiz olarak sunulacak bu sergi, 7 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

❏ Rock yıldızlarının fotoğraflarını çekerek başladığı kariyerinde video sanatına yönelerek çok kültürlü sanatçı haline gelen Theo Etatu’nun yerleşik kültürler ve akışkan kimlikler arasındaki ilişkileri yansıttığı Yüzler ve Yerler adlı özel seçkisi 20 Nisan’a kadar Akbank Sanat’ta.

Ara Güler sergi❏ Ara Güler’in arşivi gün yüzüne çıkıyor!
Fotoğraf sanatının ustalarından, gazeteci Ara Güler ile Doğuş Grubu’nun ortaklaşa hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi, ‘Aphrodisias’ ile ikinci kez sanatseverlerin karşısına çıkıyor.
Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alana ait ve aralarında orjinal karanlık oda fotoğrafların da bulunduğu özel seçki Eylül 2019’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilir.

Makbul tarihin tutsakları
❏ Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihi üzerinden üçüncü dünyacılık fikrini sorgulayan sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in Makbul Tarihin Tutsakları sergisi 28 Nisan’a kadar SALT Beyoğlu‘nda.

Ardan Özmenoğlu sergi❏ Post-itler, neon ışıklar, cam heykeller… Kalıpların dışına çıkan, Osmanlı döneminin imgelerini bugünün kültürüyle harmanlayan kendine has sanat diliyle tanınan Ardan Özmenoğlu‘nun Bu işin sonu yok adlı kişisel sergiyi 7 Mart’a kadar Anna Laudel ’de görebilirsiniz.

Zamanın Sesi- Ses AtölyesiKurs
Dünyayı duymak istediğimiz seslerle betimlemek mümkün mü?
Bu atölyede ses haritanızı çıkarıyorsunuz. Bunu bir ses çıkararak değil, yalnızca düşleyerek yapıyorsunuz. Atölyede hangi sesleri duymak istediğinizi düşlüyorsunuz. Ardından düşlerinizi kumaş kalıplara, resim ve yazılarla aktarıyorsunuz; ortaya çıkan eser sizin ses haritanız oluyor.

Tarih
: 8 Mart
Saat: 19.30
Yer: Pera Müzik