Ahmet YATĞIN

Ankara’da yaşayan Soft Analog grubu henüz 2019 yılında kuruldu. Vokalde İdil Tavşanlı, elektro gitarda Doğukan Şakacı, davulda Cem Ölmez ve klavyede Ömer Çelik var. Şarkıları buram buram vintage esintisi var ve synth’le gelen pop tınıları dinleyeni yükseltiyor. İsimlerinin anlamını sorduğumuzda İdil bize, ‘Analog’ sesleri çok sevdiklerini ve bu sesleri ‘Soft’ olarak duyurmak istediklerini söylüyor.

Sanatçıyı anlamak için daha farklı perspektiflerden yaklaşmak gerektiğini daha önce de deneyimledik. O yüzden merak ediyoruz. Acaba Soft Analog, olup biten neyi önemsiyor? Ömer, insan farkındalığını ciddiye alıyoruz diyerek söze giriyor. “Bir yolculuk var; bu yolculukta duraksadığımız ve fark ettiğimiz anları önemsiyoruz. Aslında o anları anlatmaya çalışıyoruz” diyor.

‘ALBÜM İÇİN KONSEPT GEREK’

Toplumun ve zamanın ruhu son derece önemli bir nitelik gibi görünüyor. Özellikle var olmak ve kalıcı olmak isteyen sanatçıların en çok bu noktaya yoğunlaştıklarını röportajlarından okuyoruz. Peki Soft Analog’a göre grubun hangi şarkısı toplumu ve zamanı en iyi şekilde yakalıyor? Boşluğun İçinde şarkısı grup üyelerinden İdil ve Ömerin uzlaştığı şarkı oluyor. Şarkımız; Spotify’da 150.000 dinlenme ile en çok dinlenen şarkı olarak sanki sanatçıları doğruluyor.

Grubun hiç albümü yok, teklilerle ilerliyorlar. Neredeyse bir albümü dolduracak kadar şarkıyı tek tek yayınlamış olmalarının ardında özel bir sebep olmadığını hatta yeni bir albüm çalışması peşinde olduklarını öğreniyoruz. Ömer ve İdil “Albümün bir fikri, konsepti olması gerekiyor” görüşünde birleşiyor.

Boşluğun İçinde şarkısı dışında diğer şarkıların herhangi bir etiket ile yayınlanmadığını görüyoruz ve neden böyle bir tercihte bulunduklarını merak ediyoruz. Daha özgür hissettiklerini ve kendilerini daha iyi yansıttıklarını düşündükleri için şirketler ile çalışmaktan vazgeçtiklerini öğreniyoruz. Eh ne diyelim. Bağımsız damarları seviyoruz.

 ‘BAZEN 3 GECE KAMPA GİRİYORUZ’

Grup olmanın en güzel yanı onlara göre yeni fikirler. Yani çeşitlilik son derece önemli Soft Analog için fakat bazen grup olmak sonuca ulaşmayı yavaşlatabiliyor. İdil, “En başında alacağımız kararı baya bir zaman sonra aldığımız da oluyor” diyor.

Nelerden ya da kimlerden beslendikleri sorusuna Ömer, Parcels yanıtını veriyor. İdil, Daft Punk’ı ekliyor; “Daft Punk dinledikten sonra ‘şu an bir şeyler üretmemiz lazım kesinlikle!’ dediğimiz oldu” “Genelde müzik dinliyoruz ve bir de yemek yiyoruz” diyor Ömer ve gülüşüyoruz. “Bazen üç gece kampa giriyoruz, ortak noktada kolayca buluşabiliyoruz.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Soft Analog (@softanalog)’in paylaştığı bir gönderi ()

Soft Analog grubunun ilerleyişi son derece istikrarlı görünüyor. Ortaklaşa üretim modeliyle çalıştıklarını gözlüyoruz. Geleceğe dair heyecan dolu yeni işlerinden söz açılıyor. Temmuz ayının sonuna doğru bir şarkı daha geliyor! Şarkıya klip de çekilecek. Son olarak şarkıların sözlerini dikkatle dinlemelisiniz.