Dijital platformlarda dinlenme sayılarının değiştirilebilmesi artık kanıksanan bir gerçek. Sadece bot’lar aracılığıyla da değil. Yeni parçalar yayınlandığında hayranlar organize biçimde sayıları büyütmeye çalışıyor. Parçayı tekrar tekrar dinlemek veya satın almak gibi stratejiler belirliyorlar, kimine göre bu stratejiler hayran sayfalarına yerleştirilen ‘trol’ler aracılığıyla da belirleniyor.

Tüm bu iddialar bir yana, daha doğrudan bir yaklaşımı tercih eden bir isim var: Justin Bieber. Ocak ayında çıkan teklisi Yummy’nin dinlenme sayılarını yükseltmek için bir hayran sayfasına bırakılan 5 parçalı ‘rehber’ Justin Bieber’ın kendi profilinden de paylaşıldı. Postta “Justin gerçekten parçanın 1 numara olmasını istiyor… Fazlasını yapmak isteyenler için öneriler burada” yazıyordu.

Bahsi geçen öneriler arasındaysa parçadan oluşan bir playlist’i kısık sesle uzun saatler dinlemek, tekrar tekrar satın almak, VPN kullanarak dinlemek gibi ‘yaratıcı’ fikirler var. Bu fikirler bu kadar açıktayken, parçanın listelerde yükselişe geçmesinin ve yalnızca Spotify’da ulaştığı neredeyse 140 milyon dinlenme sayısının güvenilirliği tartışılır değil mi sizce de?

Published On: 8 Şubat 2020Categories: GüncelTags: , ,