Sevgili Ümit Besen… 1956’da Osmaniye’de dünyaya gelen arabesk-fantezi müziğin usta yorumcusu Besen’in 1960-1980 arasında doğan ve aşk konusunda yüzü gülmeyenlerin hayatında şüphesiz önemli yeri var. Tahta masa ya da ıslak mendilden yürek sızlatabilen şarkılar yazmak öyle kolay değil…

1978’de sahne aldığı Zonguldak Orduevi’nde futbolcu Metin Oktay tarafından keşfedildi ve İstanbul’a geldi. Kısa sürede başarı başamaklarını azim ve kararlılıkla çıktı. 80’li yıllarda piyasa sunduğu Nikah Masası, Bayramın Olsun, Yalnız Kaldım, Yıkılan Gurur, Vazgeçtim Senden ve İkimizin Yerine gibi şarkılarla toplumun efkarlanma oranını yükseltti, hatta ortak oldu. İnsanları hüzünlere gark eden Besen, hem müzik hem de kişilik olarak duruşundan hiçbir taviz vermedi, bu yüzden seviliyor.

Kişiliği değişmedi ancak müzikal ve kıyafet tarzı değişti. En azından artık kanat takmıyor… Ümit Besen’in hayatındaki en büyük kırılma 2016 yılında yaşandı. Başka adlı albümde Seni Unutmaya Ömrüm Yeter Mi? adlı unutulmaz şarkısını günümüze uyarlayarak rock müzik sanatçısı Pamela ile düet yapan Ümit Besen, yaklaşık 36 yıl sonra müzik kariyerinde bir çıkış daha yapmış oldu. Bu düet sonrası genç nesil tarafından da yakından tanınan Besen, şu sıralar ikinci baharını yaşıyor. Şarkı YouTube üzerinde 190 milyondan fazla görüntülenme almış durumda…

80’li yıllarda Ümit Besen ile birlikte müzik yapan pek çok sanatçı inzivaya çekilmişken Besen’in özellikle son 3 yıldır İstanbul’dan Hatay’a kadar şehir şehir dolaşıp hayranlarıyla kucaklaşmaşı oldukça dikkat çekiyor. Bir dönem eşofman giyerek ve aşk kanatları takarak albüm kapaklarına pozlar verse de, çağa ayak uydurarak deri ceket ve siyah tişörte keskin bir geçiş yaptı. Gençlerin Spotify listesine girdiği gibi konser radarına da girdi. İşin içinde aşk olur da film çekilmez mi?

80’li yılların başında gerek ürettiği eserler gerekse TRT ekranlarına çıkması sonrası bir anda popüler olan Ümit Besen’in şarkıları beyazperdeye uyarlandı; Dostlar Sağolsun, Yıkılan Gurur, Sevmek Yeniden Doğmak, Bir Akşam Üstü, Unutursun Diye, Vazgeçtim Senden… Ancak bizim favorimiz gelinlik seçerken Ümit abimizi terk eden Banu Alkanlı Nikah Masası. Hiç yüzün gülmedi be abim!

Biz bu kadar anlatıyoruz ancak Besen, meşhur şarkı hakkında şöyle şaşırtıcı bir açıklama yapmıştı: “Nereden yaptım şu şarkıyı dediğim çok oldu. Programa çıkıyorum hemen bir peçete geliyor, üstünde Nikah Masası. Yahu bir bekle. Başka şarkı yok mu? Zaten programın sonunda çalıyorum. İnanın ki bazen bıkkınlık geliyor ama yapacak bir şey yok, insanlar seviyor” ifadelerini kullanmıştı.

Müzikal kariyerinde ne kadar hüzünlü de dursa Emel Özçelik ile mutlu bir evliliği olan Ümit Besen’in Melis ve Selen adında iki kızı var. Eşi de, iyi bir aile babası olan Besen için “Gözü hiç başka kadınlarda olmadı” diyerek aşk adamı olduğunu bir kere daha vurguluyor… Nitekim Besen’in, “Ben utancımdan sahnede oynayan kadına bile bakamam. Kafamı orgtan kaldırmam o kadar yani!” sözleri hafızalardaki yerini halen koruyor. Seni ve şarkılarını iyi ki tanıdık, nice yılların olsun.