1- The Who – Whiskey Man

The Who’nun basçısı John Entwistle’ın yazdığı parça, her içki içtiğinde ortaya çıkan hayali bir arkadaşıyla konuşurken aklını kaçıran bir adamın ağzından yazıldı. Adam içmeye başlar ve Whiskey Man çıkagelir: “Doktorlar onun benim kaçık aklımın bir ürünü olduğunu söylüyorlar. Viski adamımı göremiyorlarsa, kör olmalılar.”

2- Willie Nelson – Whiskey River

Katıksız bir Texas country şarkısı: Güney aksanlı bir adam, basit bir düzenleme ve viski hakkında sözler! Whiskey River hem bestecisi Johnny Bush hem de Willie Nelson için büyük bir hit olmuştu. Şarkının etkisi o kadar büyüktü ki GTA V’in soundtracklerinde dahi kendine yer buldu.

3- Lynyrd Skynyrd – Whiskey Rock-A-Roller

Lynyrd Skynyrd her zaman içki üstüne yazdı. Viskileriyle ünlü Amerika’nın Güney eyaletlerinden birinden çıkıp da viskiden bahsetmemek şaşırtıcı olurdu herhalde. Şarkı, klişe bir Rock’n Roll hikayesini anlatır: Bir Rock’n Roll müzisyeni, kadınlar ve kilometrelerce yol.

4- Alice Cooper – Lace and Whiskey

Alice Cooper’ın alkolizm sorunu yaşayan bir özel dedektif personasına büründüğü, Maurice Escargot isimli karakterinin ağzından yazdığı parça aslında gerçekte kendisinin de durumunu ifade ediyordu. Alkolizmden muzdarip olan sanatçı, aynı albümün turnesi sırasında bir klinikte tedavi bile görmüştü.

5- Maroon 5 Whiskey ft. A$AP Rocky

Maroon 5’ın A$AP Rocky ile yaptığı bu şarkı hüzünlü bir sonbahar şarkısı. Maroon 5 üyeleri bu şarkıda, bir kadının öpücüğünü viski sarhoşluğuna benzetiyor.

6- Teoman – Viski ve Lazanya

Bir yerde alkolle ilgili bir şarkı yazılıyorsa tabii ki doğası gereği Teoman’da orada olur! Teoman’ın bir otelin 32. katında gecenin üçünde bir kadınla viski içtiğinden bahseden anlatısı, aslında bir şarkıdan ziyade spoken word formunda yazılmış bir atro gibi.

7- Thin Lizzy – Whiskey In The Jar

Amerika’da nasıl Güney viskinin memleketi ise, Avrupa’da da bu şan Britanya’ya aittir. Orjinali İrlanda folk şarkısı olan bu parça hem Thin Lizzy hem de Metallica için hit oldu. Hatta Metallica’ya 2000 yılında Grammy bile kazandırdı.

8- Van Halen – Take Your Whiskey Home

80’lerde bir rockstar ile beraberseniz, bunun aynı anda ne denli eğlenceli ve yorucu olabileceğini hiç düşündünüz mü? Vokalist David Lee Roth’un şarkıda anlattığına göre hayatındaki kadın, tüm o eğlenceli anlara rağmen onun viski ile olan ilişkisinden tamamen bıkmış.

9- George Thorogood – One Bourbon, One Scotch, One Beer

Şarkı yıkık bir adamın hikayesidir. Adam, terkedilmiştir, işsizdir ve evinden atılır. Her şeyi biraz olsun unutmak için bir bara girer. Biz hikayeyi dinlerken, nakaratta barmene seslenir. Barmen ne istediğini sorar ve o hep aynı cevabı verir: “Bir bourbon viski, bir skoç viski, bir bira.”

10- AC/DC – Have a Drink on Me

Etrafına bir içki ısmarlamaya çalışan bir adamı anlatan bu parça, alkolden hayatını kaybeden Bon Scott’un ölümünden 5 ay sonra yayınlandı. Belki başka bir grup olsa, hüzünlü bir ballad yazıp kaybettikleri arkadaşlarına adardı ama AC/DC bunu yapmadı. Her zaman olduğu gibi yüksek enerjili rock’n roll müziğini yaparak, Bon Scott’ın varlığını neşeyle andılar.