İş Sanat Kibele Galerisi usta sanatçıların retrospektif sergilerine yer vermeye devam ediyor. Nisan ayında da çok ilginç bir isimle karşımızda. “60.yıl… ve Onlar” başlıklı retrospektif sergiyle sanatseverleri ressam, yazar ve sanat tarihçisi Gürol Sözen’in eserlerini görmeye davet ediyor. İki bölümden oluşan serginin ilk bölümünde “60 yılın seçkileri” temasıyla sanatçının erken dönem çalışmalarından bu yana ürettiği desenler, suluboyalar, yağlıboyalar, ikonlar, heykeller, tasarımlar, yazdığı kitaplardan seçmeler ve özel koleksiyonlardan derlenmiş yapıtları yer alıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

İş Sanat (@issanat)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sanatçının 1974 yılında, “ 1919-23/ DESTAN” başlığı altında sergilenen ve kataloğu İş Bankası tarafından bastırılan “Kurtuluş Savaşı”resimlerinin yeni yorumları da “Kurtuluş Savaşı / Kuvayi Milliyecileri” başlığıyla serginin ikinci bölümünde izleyiciyle buluşuyor. Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. yılı münasebetiyle Gürol Sözen’in uzun süredir üzerinde çalıştığı bu eserlerinde 1919-23 yılları arasında süren Anadolu insanının onurlu destanını; türlü yoksulluğa rağmen başkaldırısını ve özgürlük arayışını resmederken, doğa, kadınlar, çocuklar, atlar, atlılar, kağnılar ve “Kuvayi Milliyeciler” temalarını resminin şiiriyle yorumluyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zulal Gunal Ersen (@zgeistanbul)’in paylaştığı bir gönderi ()

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu olan Sözen ilk kişisel resim sergisini 1960’ta İstanbul’da açtı. Sanatçı kişiliğinin yanı sıra öyküleri, gezi notları, köşe yazılarıyla da kendinden sıkça söz ettirdi. Sanat hayatından seçkiler ve özel çalışmalarıyla Gürol Sözen’in “60.yıl… Ve Onlar” sergisi 20 Nisan Cumartesi tarihine kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.