Çağatay YILMAZ

Bodrum Kalesi’nde gün batımını klasik müzik eşliğinde seyretmek, Ege’nin mavi sularında serinledikten sonra dünyanın yetenekli ellerinden Beethoven dinlemek ve çocuğunuzla klasik müzik atölyelerine katılmak istemez misiniz? O halde yazlık planlarınızı 22-25 Ağustos’ta gerçekleşecek 15. Bodrum Müzik Festivali’ne göre yapın. Festival, Bodrum’la bütünleşen, dünyadaki klasik müzikseverlerin ilgiyle takip edeceği ve ajandalarda yer alan bir etkinlik oldu. Bodrum’da klasik müzik tutkunu büyük bir kitle var. Bodrum’un yerlisi kadar dışarıdan da epey insan bu konserler için geliyor. Ayrıca marinada gerçekleşen ilk ve tek festival olması, önemli isimleri zengin repertuvarlarla ağırlaması, gün batımı konserleri gibi özel etkinliklere sahip olması da etkili unsurlar. Bir klasik müzik festivalini bu kadar uzun yıllar kesintisiz sürdürmek büyük başarı. Nice 15 yıllara.

Açılış konseri Fazıl Say’dan
Doğuş Grubu’nun kuruculuğuyla yola çıkan Bodrum Müzik Festivali’nin süresi geçen yıllara göre azaldı, 4 gün sürecek. Ancak programın çeşitliliği bunu telafi ediyor. Onur Ödülü, başlangıcından bugüne dek Bodrum Müzik Festivali’ne verdiği büyük destekle, Bodrum’un sanatsal açıdan tanınırlığına katkıda bulunan ünlü piyanist Fazıl Say’a takdim edilecek. Açılış konserini de kendisi yapacak. Say’a kariyer basamaklarını hızla tırmanan dikkat B çekici şef Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Festivalde, İbrahim Yazıcı yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın viyolonsel sanatçısı Pablo Ferrández’e eşlik edeceği ve Say’ın Umut Senfonisi’nin Türkiye prömiyerinin yapılacağı konser de dikkat çekiyor.

Dört gün boyunca, Fazıl Say, Pablo Ferrández, Ksenija Sidorova, Karsu, Elvin Hoxha Ganiyev, Vassilis Varvaresos, Sara Ferrández, Umut Sağlam, Kerem Tunçer, Orkun Pala ve Barok Bostancı’nın kurduğu Quartet Parantez, Faruk Kalaycı, Francesco Tristano, Korhan Futacı, Jess Gillam, Zeynep Özsuca ve Mert Fırat gibi sanatçıları ağırlarken, aynı zamanda Bilkent Senfoni Orkestrası, Olten Filarmoni Orkestrası ve Finlandiya’nın olağanüstü tango yorumlarıyla ünlü armonika grubu Sväng gibi topluluklar performans sergileyecek. Ayrıca festivalde, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın genç üyeleri, sabahın ilk ışıklarında verecekleri umut dolu konserleriyle, heyecanlarını paylaşacak.

Sanata Bi Yer
Doğuş Grubu’nun desteklediği duvarlarda, mekanlarda ve boşluklarda 900’ü aşkın üniversite öğrencisinin çalışmalarına alan yaratan sosyal sorumluluk platformu Sanata Bi Yer, bu yıl yine Bodrum Müzik Festivali kapsamında sanata alan açıyor. Sanata Bi Yer platformuna ait işlerden bir seçki, 15. Bodrum Müzik Festivali kapsamında D-Marin Turgutreis Marina’da sergilenecek. Sergi, festival boyunca ilham almak ve gençleri desteklemek isteyen sanatseverleri bekliyor. Ayrıca Bruno Barbey sergisi, Leica Galeri İstanbul’dan sonra ilk kez The Marmara Bodrum’da olacak.

220 bin
14 yılda festivale katılan müziksever sayısı.

150
Festivalde bugüne kadar 150’yi aşkın konser gerçekleşti.