Hazırladığı mimari maketlerle popüler RJ Models, Göbeklitepe’nin maketini Cannes’da gerçekleşen MIPIM Fuarı’nda ilk kez sergiledi. Fuarı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank da RJ Models standında sergilenen Göbeklitepe’nin maketini inceleyerek bilgi aldı.

1000 parçalık maket, 1600 saatte tamamlandı

RJ Models’ın Hong Kong’daki fabrikasında üretilen ve yaklaşık 1000 parçadan oluşan Göbeklitepe’nin maketi için 20 kişilik bir ekip tam 1600 saat çalıştı. 2.5×1.5 metre ölçülerinde. Göbeklitepe ziyaretçi merkezi için özel hazırlanan materyaller ve Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan çizimleri baz alındı.

Makette Göbeklitepe’nin inşa süreci varsayılan teorilere göre aktarılmaya çalışıldı. RJ Models, tarihin sıfır noktasının maketini, Göbeklitepe’nin 20 yıl boyunca kazı ve araştırma çalışmalarının yanı sıra ulusal ve uluslararası iletişimine destek verecek ana sponsoru olan Doğuş Grubu’nun desteğiyle hazırladı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

RJ Models (@rjmodelstr)’in paylaştığı bir gönderi ()

Göbeklitepe maketine ilişkin konuşan RJ Models Bölgesel Ortaklarından Uğur Maslamani, “Aylar süren çalışmalar sonucu hazırladığımız Göbeklitepe’nin maketi MIPIM’de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Standımızı ziyaret edenler sadece maketle değil Göbeklitepe’yle ilgili de bilgi almak istedi. Çalışmalarımızın böyle sonuç vermesinden büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek konuştu.