80’li yılların kulüplerini hatırlayanlar vardır: 14, 19, 20. Ülkemizin eğlence anlayışında köklü değişikliklere götüren mekanlardır bunlar, öncüsü ise Ceylan Çaplı…

Maslak Otosanayii’deki araba mezarlığında Çaplı ve Mehmet Cavcı tarafından siyah beyaz televizyonlar, araba hurdaları, vinçler, TIR kasaları arasında kurulan mekanın bugünlerden bir zaman makinesiyle geldiğini kim bilebilirdi ki?

1993’te elektronik müziğin en iyi örneklerinin çalındığı ilk mekan 2019, işte böyle açılmıştı. İstanbul gece hayatı müdavimleri, post apokaliptik bir film setini andıran bu otomobil mezarlığından bozma yazlık kulüpten içeri girdiklerinde, alışılagelmedik yeni bir eğlenceyle karşılanıyordu.

Çaplı “Geleceğin kulübü” olarak tarif ettiği 2019’u bir röportajda şu sözlerle anlatıyor: “2019 yılındayız, bir nükleer savaşın ardından dünya yok olmuş. Geriye parçalanmış otomobiller, yanmış lastikler, su arıtma bidonları, çimento siloları, TIR arkaları, sanayi atıkları kalmış. Ve sağ kalanlar böyle bir dünyada yaşıyor. İşte yarattığımız mekan bu.”

DİSKO MECRASINA KAPAK

İstanbul’un ilk kozmopolit kulüpleri arasında da gösterilen 2019, dönemine göre Avrupa’nın da en beğenilen mekanlarından biriydi. O kadar ki o dönem European Discotheque Review’a
kapak oldu. Mekanda fotoğraf çekimi yasaktı ondan mekan tarifini bir müdavimine bırakıyoruz: “Piste doğru giderken alt alta, üst üste yığılmış hurda otomobiller vardı. Solda tuvaletler, pist hemen sağda. İşin en tuhafı pistte bulunan iki adam boyu hoparlörün çıkardığı muazzam sesin ne otoparkta ne de kapıda duyulamıyor olması. Sol tarafı takip edince bar. Barmenlerin kafasında ışıklı baretler görürdünüz.

TAKIMLA GEL KOTLA ÇIK

Özkan Uğur’un isim babası olduğu mekanın müdavimleri arasında sanat ve cemiyet hayatından simalar da vardı. 2019’a girebilmek için kapıda saatlerce bekleyenler oluyordu.

Çaplı, 2003’te Milliyet Gazetesi’nden Yiğit Karaahmet’e “İçeride kesinlikle masa olmayacak,
herkes ayakta takılacaktı. Gelen insanların spor giyimli olması şarttı. Kravatlı, sakallı müşteri alınmazdı. Basın görüntü alamazdı. Müşterilerim arabaların arkasına jean’lerini koyup buraya gelmeden değiştiriyordu. Avangart bir kulüp yapmak isterken sosyetik olduk. Şamdan’da kırmızı halılarla karşılananları kurallara uymazlarsa içeri almıyorduk” diyor.

2019’un bu kadar ilgi çekmesinin nedeni, çalınan özgün elektronik müzikler ve Derrick May,
Dimitri from Amsteram, U.F.U.K, Cure-shot gibi başarılı DJ’lerin performanslarının yanı sıra yabancı dansçıların gerçekleştirdiği orijinal şovlardı.

EŞİTLİK ÖNCÜSÜ

Çaplı, başka bir röportajda açtığı kulübün bu kadar başarılı olmasının sebebini şöyle anlatıyor: “İnsanlara o günlerde olmayan bir şey verdik; özgürlük. Kapıda insanları sıkı aramayla alıyorduk ama içerde sonsuz özgür bırakıyorduk. Asla içerde güvenlik bulundurmadım. Bir kadın tek başına bir kulübe gidemezdi, benim kulübüme geldi ilk. İnsanlara eğlenme özgürlüğünü verdim kulüplerimde.”

Müdavimlerinin de anlattığına göre 2019, İstanbul keşmekeşinin içinde kimsenin birbirini izlemediği, kadınların ve LGBTİ bireylerinin ilk kez rahatsız edilmeden sosyalleşebildiği, derdini kapı dışında bırakıp yargılanmadan eğlenebildiği bir tür kurtarılmış bölge.

Mekanda çalınan müzikler ve performanslar da dans müziği çalan bir radyo kanalının aynı isimle doğumuna ilham oldu. 2019 radyo kanalı hali hazırda yayın hayatına devam ediyor. 2019 ise, başarıyla geçen iki yazın ardından gece hayatına veda etti.

ANCAK…

Geçmişteki eğlence anlayışıyla bugünkü eğlence ve müzik kültürü arasında köprü kuran Red Bull Music, 2019’u 19 Nisan’da bir geceliğine tekrar canlandırıyor. 2019’u gözleriyle görenlerin o deneyimi tekrar yaşayacağı, o günleri yaşamamış müzikseverlerin de 2019 kültürünü tecrübe edeceği gecede yer alacak isimler de oldukça iddialı. Zamanında 2019’da
çalmış ve fırtınalar estirmiş olan Derrick May, Dimitri, U.F.U.K ve Mehmet Cavcı’nın yanı sıra güncel olarak işleriyle elektronik müzik sektöründe başarıyı yakalamış pek çok yetenekli isim sahnede olacak. Seyirciye özgün müzikal deneyimler sunan Red Bull Music kürasyonuyla düzenlenecek olan 2019 gecesi, saat 20.19’da Volkswagen Arena TIR Girişi’nde gerçekleşecek. Yad etmek isteyenlere duyurulur.

 

20.19

Red Bull’un gerçekleştireceği bu özel etkinliğin başlama saati de kendine has.