Magnum Fotoğraf Ajansı’na üye fotoğraf sanatçılarının eserlerini görmek ayrı bir güzel. Keza bu gibi isimlerin şehrimize gelmesi, dünyadaki kültür-sanat imajımız açısından da çok önemli. İşte önemli etkinliklerden biri…

MOROCCO. Essaouira. 1987. Women resting along the ramparts.

Doğuş Grubu tarafından Yapı Kredi bomontiada’da kurulan Leica Galeri İstanbul, 2019 yılının ilk sergisinde Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey’i ağırlıyor. Magnum Fotoğraf Ajansı’na üye olan, 1992-1995’te başkanlığını yürüten Bruno Barbey’in My Morocco başlıklı sergisi ile İstanbulda. Fotografevi işbirliğiyle hazırlanan sergi, 25 Mayıs 2019 tarihine kadar ücretsiz görülebilir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Leica Camera Turkey (@leicacameratr)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sergide, sanatçının hayatının ilk 12 yılını geçirdiği Fas’la ilgili hazırladığı dört kitabından biri olan My Morocco‘dan bir seçki sunuluyor. Sanatçı, 50 yılı aşkın sürede beş̧ kıtada fotoğraflar çekti. Nijerya, Vietnam, Orta Doğu, Bangladeş, Kamboçya, Kuzey İrlanda, Irak ve Kuveyt’teki savaş̧ ve çatışmaları ele aldığı fotoğrafları tüm dünyada yankı uyandırdı.

BRUNO BARBEY KİMDİR?

Fas’ta doğmuş olan Bruno Barbey, Fransa ve İsviçre olmak üzere çifte vatandaşlığa sahip. İsviçre’nin Vevey kentinde bulunan Ecole des Arts ve Metiers‘de fotoğrafçılık ve grafik-tasarım eğitimi aldı. 1961-1964 yılları arasında, bir milletin ruhunu yakalamak amacıyla, ‘tiyatro dünyasının’ kahramanı olarak algıladığı İtalyanları fotoğrafladı. Bruno Barbey, 1964 yılında, Magnum Photos ile çalışmaya başladı. 1978/1979’da Magnum Başkan Yardımcısı ve 1992’den 1995’e kadar Magnum International Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında Paris’te bulunan Petit Palais, sanatçının Fas’ta 30 yıl boyunca çektiği fotoğrafların yer aldığı büyük bir kişisel sergi düzenledi. Paris’teki La Maison Europeenne de la Photographie, Bruno Barbey’in uluslararası dolaşımda olan retrospektif sergisine ev sahipliği yaptı (2015-2016). Aynı sürede Bruno Barbey, retrospektif kitabı ‘Passages’ / ‘Pasajlar’ı yayımladı. Fransız Ulusal Liyakat Düzeni de dahil olmak üzere, çalışmaları için sayısız ödül aldı. 2016 yılında, Bruno Barbey 2016 yılında Fransa Enstitüsü’ndeki Fransız Güzel Sanatlar Akademisi üyeliğine seçildi. Sanatçının fotoğrafları dünya çapında sergileniyor ve çok sayıda müze koleksiyonunda yer alıyor. Sanatçı, bugün ağırlıklı olarak Çin’de fotoğraf çekiyor ve yeni bir proje üzerinde çalışıyor.